Iş Güvenliği Uzmanı Olabilecekler Değişti

ISGdosya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
İş Güvenliği Uzmanı Olabilecekler Değişti
Meclis Genel Kurulu, kimlerin iş güvenliği uzmanı olabileceğini düzenleyen maddeyi değiştirdi. Şuanki düzenleme göre sadece mühendis, mimar veya teknik eleman unvanını (teknik öğretmen, fizikçi, kimyager) alanlar iş güvenliği uzmanı olabilmektedir. Kabul edilen önergeyle, 1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SGK’da müfettiş olanlar 2- Sadece mimar unvanını alanlar değil tüm mimarlık fakültesi mezunları 3- [...]
Devamını Oku...

YUK-MAK-MUH

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sıra işletme mezunlarına geldi..

EmreA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Açıkçası bu işi meslek gruplarına göre kısıtlamak yerine yetkinlik sorgularını arttırmak kaydıyla herkese açık hale getirmek daha makul bir çözüm gibi geliyor. Mesleki tecrübesi ve sınav zorluk derecesine göre de sınıflar değerlendirilebilir.

Hatta keşke maksimum 16 saat eğitim verip işe başlatmak yerine İngiltere'deki CSCS sistemini de uygulasak, mesleğine ve yaptığı işe göre yetkinlik kartları verilse, tecrübe arttıkça kart değiştirilse, şantiyelere giren herkesten bu kartlar sorgulansa vs.

Tabii paralel bi evrende...

isg1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iş sağlığı ve güvenliği kadar önemli bir konu niçin bu kadar ucuzlaştırılıyor anlayamıyoruz. bugün biyologlar da bu mesleği yapabilecek. 3 gün sonra meclistekilerin kafasına esecek bikaç meslek dalı daha eklenecek.
bunun sonu yok.
yasa ertelendi ancak ertelendiği tarihte her şey muntazaman işlemeyecek.
2 ay kurs + sınavdan geçen herkes bu mesleği yapamaz.
şahsen sertifikayı kazandım ancak kendimi yeterli görmüyorum. bu işi yapan insanlar da var çevremde çok mu yeterliler?
insan canı ile uğraşılan bir meslek bu kadar basitleştirilmemeli. kaldı ki her gün kafa karıştıracak bir çok konu daha meydana geliyor. bu işi gerçekten yapmayı düşünüyordum ancak her geçen gün biraz daha uzaklaşmama sebebiyet veriliyor.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Fİzik kimya oluyor da neden biyologlar olmuyor diye eleştiriyorduk, mimarlık fakültesi de ok. Kavramlar yerine oturmuş arkadaşlar. Bence tebrik etmek lazım. Mantıksız durumlar vardı düzeltilmiş oldu.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Üslubunuz ağır. Geçici süre uyarı cezası aldınız. Daha sakin bir içerikle anlatabilirsiniz
Tek doğru yapılan şey bu biyologlar ve mimarlarında uzman hakkı var işletmeyle NE ALAKASI VAR!!!! böyle bir düşünceye sahip olan uzman veya uzman adayı neden *silindi* neyin mücadelesi pastada payın mı küçüldü ? zoruna giden ne oldu?
evet burası forum sitesi ama sosyal bilimler ile fen bilimlerini neden ve nasıl aynı kefeye koyuyorsun?

G_yigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İsg1'in yazdığı mesajın içinde çok güzel noktalar var önce isg uzmanı mesleklerine göre bıranştırma düzenlemeleri yapılsa sonra bu uygulamalar yapılsa bir gıda ne kadar vinçlerden anlar bir makineci ne kadar gıdadan anlar bir biyolog ne kadar inşaattan anlar bir iç mimar ne kadar kaynaktan anlar sınav ezberle geçiliyor ama sonrası bürolardan yapılan RD dönüyor.elbet kimya,fiziğin olduğu yerde biyoloji de olmalı ama fen edebiyatlar ne kadar yeterli?

G_yigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şahsen arkadaşım olan uzman arkadaşlardanda ne kadar sanayiye uzak olduklarını görüyorum.

bio-mine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yerinde bir karar. bir biyolog olarak tüm meslektaşlarıma hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

YUK-MAK-MUH

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tek doğru yapılan şey bu biyologlar ve mimarlarında uzman hakkı var işletmeyle NE ALAKASI VAR!!!! böyle bir düşünceye sahip olan uzman veya uzman adayı neden *silindi* neyin mücadelesi pastada payın mı küçüldü ? zoruna giden ne oldu?
evet burası forum sitesi ama sosyal bilimler ile fen bilimlerini neden ve nasıl aynı kefeye koyuyorsun?
olay pasta değil insan sağlığı ve güvenliği

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
olay pasta değil insan sağlığı ve güvenliği

Aynen öyle olay olgu insan sağlığı ve İSG kültürünün oluşturulması tabi ki de . İSG kültürü oluşturuluyorsa biyoloji mezunlarınında bu belgeyi almaya hak kazanması çok doğal , üzücü olan bu zamana kadar alamamalarıdır. Ancak artık bir çok kişi o kadar üstünde tartıştığımız İSG ve çalışan sağlığı ve güvenliğini pasta olarak görmekte ve nemalanmak istemektedir. ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ.
*silindi*

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.