Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Cevre5559

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
fcelik@csgb.gov.tr (çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik)
faruk.celik@tbmm.gov.tr (çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik)
iletisim@csgb.gov.tr (çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı)
isteftis@csgb.gov.tr (iş teftiş kurulu başkanlığı)
isggm@csgb.gov.tr (iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü)
bulent.arinc@tbmm.gov.tr
ali.babacan@tbmm.gov.tr

diğer vekil ve bakanların mail adresleri
http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mv_e_posta_sd.uye_e_posta

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
iyi bir metin hazırlayıp hep birlikte tüm vekillere mail atmaya ne dersiniz.
Katılıyorum sayın çevre5559. sitede yazılanların çoğunu okumaya çalışıyorum ve görüyorum ki; çoğunluk aynı sancıyla kıvranıp duruyor!artık icraata geçmek lazım. birlik olup sesimizi duyuralım.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tüm arkadaşlara sesleniyorum alo 170 i veya çalışma bakanlığına mesaj yollayıp osgb lerin kaldırılmasını ve işverenin direkt isg uzmanı ile sözleşme yapmasını sağlamak lazım yoksa hep kısırdöngüler devam edecek.
Ben bugun aradım 170 i osgb lerin kaldırılmasını istedim sebebide isg uzmanının üzreinden haksız kazanç sağlanaak aşırı iş yükü ile performansın etkilendiği ve bu ne denle isg uzmanlarını direkt işverenle sözleşmesi gerektiği konusunu dile getirdim herker i bu sorumluluğa davet ediyorum

Sayın farfara bence siz bu işe fazla kaptırmışsınız kendinizi. Adamlar sadece kendi adamları ve OSGB sahipleri para kazansın diye kanun çıkardı ve içine kapı gibi yalnızca OSGB veya İSGB yazdı dışardan bireysel çalışmanın da önüne geçtiler. Yakında tamamen OSGB'lere kalcak bu iş. Bence vakit yakınken sizde bir OSGB kurun derim yoksa değil 170'i arayıp şikayet etmek 170170170'i arasan bu iş böyle yürüyecek. Ki OSGB'leri kapatsalar tüm patronlu işleri de kapatmaları lazım tüm patronlar işçileri üzerinden para kazanıyor işçisine az para ödeyerek..... Senin yazından en iyisi sosyalist yada komünist düzen, anlaşılıyo o da bir daha gelecek bi sistem gibi gözükmüyor :)

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sayın ediko, bireysel çalışmanın önüne geçilme diye bir şey yok, kanun açık, isterseniz yasal olarak bireysel de çalışabilirsiniz. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyelim. haa bazı osgbciler hala ısrarla, bireysel çalışılamayacağını savunuyor-bunu da ne mantıkla yapmış olduklarını artık bilemiyorum... bırakın herkes rızkını kazansın

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bence en temizi bakanlık tüm isg uzmanlarını bünyesinde toplaması ve fabrikalara ataması. Hazırlanacak meslek standartlarına göre maaşların bakanlıktan alınması ve isg uzmanlarının çalıştıkları firmadaki etkinleride bu sayede artırılmış olur.
bu iş amacına ulaşmayacak bence

zaferkul01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Sayın ediko, bireysel çalışmanın önüne geçilme diye bir şey yok, kanun açık, isterseniz yasal olarak bireysel de çalışabilirsiniz. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyelim. haa bazı osgbciler hala ısrarla, bireysel çalışılamayacağını savunuyor-bunu da ne mantıkla yapmış olduklarını artık bilemiyorum... bırakın herkes rızkını kazansın

bireysel niye calışılmasnki.sözleşmesini yapan herkes görevi yapabilir.osgb ye gerek yok.osgbler bi anlamda bizi sömürüyor ama piyasa fiyatlarını da bi anlamda yükseltiyor.çünkü iş yeriyle yaptığı anlaşmalar yüksek fiyatta oluyor.ama bize verdiği miktarı hesaba katmıyorm...

HSEcglr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Piyasadan edindiğim izleniim tam zamanlı C sınıfı 2250-2750
B sınıfı 2750-4000
A sınıfı 4000-6000 veya duruma göre üstü.
A sınıfı maaşlı çalışmaz.
B sınıfı en az 10000 TL eline geçer.
C sınıfı iş bulamaz.
Özet budur :D

odarkness

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar , asıl mesleğim makina mühendisliği ve şuanda çalıştığım firma C sınıfı grubunda bulunmakta. Üst yönetimin teklifi ve benim talebim üzerine iş güvenliği uzmanlık sertifikası için eğitim aldırıp uzman olarak bünyesinde çalıştırmak istiyolar. Fakat bunun için karşıma bir sözleşme çıkardılar. 3 yıllık çalışma koşulu ve 3 yıl içerisinde istifa durumunda eğitim masrafım + rakam olarak toplamda 6 bin ve 9 bin arasında cezai şart uygulaması sundular. Ayrıca uzman olarak ücretim belli değil tahminlerime göre verebilecekleri max ücret 2000 tl . Çalışan uzman arkadaşlarım bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. Sizce kabul edilebilecek bir durum mudur? Şahsen kabul etmeyi düşünmüyorum kendi şartlarımla daha uygun fiyata gelebilir.Bir yandanda sertifika ve 1-2 yıllık tecrübe cazip geliyor. Yinede 3 yıl uzun bir süre..

L.Seda ÖREN
Makine Mühendisi
Bana göre makina mühendisine göre yeni mezun tarzı bi ücretle bu işe soyunmak çok mantıklı gelmiyor.Ücreti daha yukarılara taşırsanız sizi de motive eder diye düşünüyorum.Yoksa zaten risk almadan sadece mesleğinizi yapsanız o paraları kazanırsınız.Ayrıca iş güvenliği uzmanlığı için geleceğe yönelik fazla hayal kurmak hüsran getirebilir.Neticede bu işin zirve noktası bana göre 2-3 yıldır.Ondan sonra şartlar hızla geriye gelerek ehh işte denen seviyelere düşecektir.Sizde o senelerde çok para kazanacak diye hevesleneceksiniz ve geçen yıllara aldığınız sorumluluklara isyan edeceksiniz.Sonuçta elinizde tuttuğunuz şey altın değilse eğer 3 yıl sonra iyi para edeceğini ummak temennide bulunmak gibidir.Ama şu da var insan inandığı yolda yürümeli hatalı olsa bile

Loren

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar , asıl mesleğim makina mühendisliği ve şuanda çalıştığım firma C sınıfı grubunda bulunmakta. Üst yönetimin teklifi ve benim talebim üzerine iş güvenliği uzmanlık sertifikası için eğitim aldırıp uzman olarak bünyesinde çalıştırmak istiyolar. Fakat bunun için karşıma bir sözleşme çıkardılar. 3 yıllık çalışma koşulu ve 3 yıl içerisinde istifa durumunda eğitim masrafım + rakam olarak toplamda 6 bin ve 9 bin arasında cezai şart uygulaması sundular. Ayrıca uzman olarak ücretim belli değil tahminlerime göre verebilecekleri max ücret 2000 tl . Çalışan uzman arkadaşlarım bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. Sizce kabul edilebilecek bir durum mudur? Şahsen kabul etmeyi düşünmüyorum kendi şartlarımla daha uygun fiyata gelebilir.Bir yandanda sertifika ve 1-2 yıllık tecrübe cazip geliyor. Yinede 3 yıl uzun bir süre..

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

L.Seda ÖREN
Makine Mühendisi

Seda Hanım bence sözleşmeyi imzalamadan önce piyasayı araştırın. Çalıştığınız yer kurumsal bir firma olsaydı böyle bir sözleşme imzalatmazdı size. Verdikleri maaşa göre biraz ağır olmuş bu sözleşme. Osgb sahibi olan bir arkadaşım firmaların daha çok makine mühendisi talep ettiklerini söylemişti. En azından bir kaç yere cv gönderip nabız yoklayın derim. Çalışma hayatınızda başarılar dilerim...

atalay.ayaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
belirsiz süreli imzalanacak anlaşmalar her zaman daha esnek olacağı kanısındayım.

chemist01

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
tüm arkadaşlara sesleniyorum alo 170 i veya çalışma bakanlığına mesaj yollayıp osgb lerin kaldırılmasını ve işverenin direkt isg uzmanı ile sözleşme yapmasını sağlamak lazım yoksa hep kısırdöngüler devam edecek
kesinlikle size katılıyorum uzmanların direk olarak iş yeriyle bağlantısı olması gereklidir. birlikler oldukça biz asgari ücrete bile zor iş buluruz bu gidişile.. ben mayıs ayında olacak olan sınava girecegim fakat şimdiden fiyat araştırması yapıyorum. Resmen her kafadan bir ses çıkıyor. LÜTFEN birlik olalaım ve ilk uzmanlar olarak kendi maaşımızı kendimiz belirleyelim. 4 yıl üniversiteden sonra isg uzmanı olup 3 kuruşa çalışmayalım KENDİ GELECEGİNİZİ DÜŞÜNÜYORSANIZ HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN VE BİRLİK OLALIM....

huuleeaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bence maaşınızı 600 700 lira daha yukarı çekebiliyosanız çalıştığınız yerde kurumsal bir yerse düşünmelisiniz. karar verirken şunu düşünün 3 sene sonra makina müh. i olarak nerede olabilirim yada isg uzmanı olarak nerede olabilirim.
uzun vadede mak. müh olarak en fazla birim amiri yada müdürü olabilirsiniz ama isg uzmanı olarak b sınıfı olduğunuz an işler değişir . şimdiden hayırlı olsun iyi şanslar.

mehmet3207

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bu iş sadece fizikci ve kimyagerlere yaradı bence mühendisler ve öğretmenler zaten iyi maaşla iş bulabilir veya atanabilir ben kimyagerim çalıştığım maaş 1000 tl idi ve çok iş aradım yine 1000 tl civarı veriyolar şimdi aldım uzmanlık belgemi ve 1500 e iş bulum osgb de bakın direk 500 yükseldim bana bi iki ay çalış sonra 2000 yaparız dendi yani direk 1000 tl artmış oldu benim maaş yani kimyager olarak girsem bu maaşı 5 -6 senedee görürmüydüm belli değil şimdi eleştiriliyoruz belki 2000 e kabul edilirmi falan o kadar risk diye ama artık geçelim bunları risk var diye sokağa çıkmayalım o zaman herşeyde risk var tutturmuş millet bi hapis cezası diye tamam vardır böle şeyler olabilir ama arabaya binmeden günde kaç kişinin trafik kazasında öldüğünü düşünüyomuyuz allah aşkına yani o kadar paraya o risk kabul edilmemesi lazım diyen arkadaşlar haklı olabilirsiniz ama 10 bin tl alsanız nolcak hapise düşünce aaa ben 10 bin alıyodum krallar gibi yatarım içerde diyesevinecekmisiniz ha 1000 tl almışın ha 10 bin almışın hapiste ne fark eder kısacası böle riskli meslekmiş yok hapis varmış bence takmayın kafaya normal işinize gider gibi gidelim ne iş yaparsak yapalım güzel yaptığımız süürece sorun yok bi sürü adam var hapiste olması gereken onların içindende bize vuracaksa o da kısmet deriz artık korkmaya falan hiiiiç gerek yok abartılacak bişeyde yok normal bi meslek işte allah yardım eder işini severek yapana ve güzel yapana
bende fizikçiyim ve asnı görüşteyim bu bize yaradı

ARİS İSG

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
2013 YILI İŞYERİ HEKİMLİĞİ ASGARİ SÖZLEŞME ÜCRETLERİ

Katsayı : 5,343
İşçi Sayısı
Birim
Ocak-Aralık 2013 dönemi
aylık net ücret (TL)

50-74
350
1.870.05
75-99
400
2.137.20
100-124
450
2.404.35
125-149
500
2.671.50
150-174
550
2.938.65
175-199
600
3.205.80
200-224
650
3.472.95
225-249
700
3.740.10
250-274
750
4.007.25
275-299
800
4.274.40
300-324
850
4.541.55
325-349
900
4.808.70
350-374
950
5.075.85
375-399
1000
5.343.00
400-424
1050
5.610.15
425-449
1100
5.877.30
450-474
1150
6.144.45
475-499
1200
6.411.60
500-524
1250
6.678.75
525-549
1300
6.945.90
550-574
1350
7.213.05
575-599
1400
7.480.20
600-624
1450
7.747.35
625-649
1500
8.014.50
650-674
1550
8.281.65
675-699
1600
8.548.80
700-724
1650
8.815.95
725-749
1700
9.083.10
750-780
1750
9.350.25
Tam gün
9.350.25
50'den az işçi çalıştıran işyerleri: İşçi başına birim 7. İşçi başına ücret: 37.40
Bu ücretler nettir.

nesim

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Yazılanları şaşkınlıkla okudum. Piyasa bu kadar kötü mü gerçekten? Arkadaşlar bu iş 1500 TL ye yapılır mı Allah aşkına? Eski çalıştığım yerde bir ablamız vardı sadece ofise gelen telefonlara bakar birde sabah çay demlerdi; 1250 TL maaş alırdı.. Yaptığımız iş inanılmaz ciddi ve sorumluluk gerektiren bir iş.. Herhangi bir iş kazası olmadan herşey güllük gülistanlık olabilir ama hele bir iş kazası olsun; sizi öyle bir topun ağzına koyuyorlar ki kafanızı artık kuma gömesiniz geliyor.. Hemde iş güvenliği ile alakalı hiçbir eksiğiniz yokken. Eğer birde sizin eksikliğinizden kaynaklanıyorsa zaten o bambaşka bir boyut.. Eylül ayında şantiyemde bir işçim hayatını kaybetti; Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Savcı, polis, müfettiş vs. geldiğinde adamlar daha hiç birşey sormadan; proje müdürü, şantiye şefi direk parmakla işaret edip uzmanımız burda diyorlardı. Arkanızda sağınızda solunuzda bir Allah ın kulu kalmıyor. İyide kardeşim iş yok para yok ne yapalım diyenleriniz olabilir; ne deyim Allah yardımcınız olsun.

Ben çok şükür bu mesleğe başladığımda 2500 tl ile başladım ve 6 ay çalıştım, ölümlü iş kazasından iki ay sonra ayrılıp yurt dışında bir doğalgaz çevrim santrali projesine başladım (hayal bile edemeyeceğim bir rakamla). Belkide çok şanslıydım ama anlatmak istediğim; çok kritik bir meslek ve eğer bu mesleği yapacaksak şansımızı biraz zorlayıp daha yüksek maaşlı bir kuruluşun kapısını zorlamalıyız.

nesim

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Yazılanları şaşkınlıkla okudum. Piyasa bu kadar kötü mü gerçekten? Arkadaşlar bu iş 1500 TL ye yapılır mı Allah aşkına? Eski çalıştığım yerde bir ablamız vardı sadece ofise gelen telefonlara bakar birde sabah çay demlerdi; 1250 TL maaş alırdı.. Yaptığımız iş inanılmaz ciddi ve sorumluluk gerektiren bir iş.. Herhangi bir iş kazası olmadan herşey güllük gülistanlık olabilir ama hele bir iş kazası olsun; sizi öyle bir topun ağzına koyuyorlar ki kafanızı artık kuma gömesiniz geliyor.. Hemde iş güvenliği ile alakalı hiçbir eksiğiniz yokken. Eğer birde sizin eksikliğinizden kaynaklanıyorsa zaten o bambaşka bir boyut.. Eylül ayında şantiyemde bir işçim hayatını kaybetti; Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Savcı, polis, müfettiş vs. geldiğinde adamlar daha hiç birşey sormadan; proje müdürü, şantiye şefi direk parmakla işaret edip uzmanımız burda diyorlardı. Arkanızda sağınızda solunuzda bir Allah ın kulu kalmıyor. İyide kardeşim iş yok para yok ne yapalım diyenleriniz olabilir; ne deyim Allah yardımcınız olsun.

Ben çok şükür bu mesleğe başladığımda 2500 tl ile başladım ve 6 ay çalıştım, ölümlü iş kazasından iki ay sonra ayrılıp yurt dışında bir doğalgaz çevrim santrali projesine başladım (hayal bile edemeyeceğim bir rakamla). Belkide çok şanslıydım ama anlatmak istediğim; çok kritik bir meslek ve eğer bu mesleği yapacaksak şansımızı biraz zorlayıp daha yüksek maaşlı bir kuruluşun kapısını zorlamalıyız.
gökhan bey ölümcül iş kazasının neticesinde ne sonuç oldu acaba

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Gökhan bey bu konuyu ben de merak ettim sizin için sorun olmazsa iş kazasının sebebini de yazabilir misiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.