Farklı Şehirlerde Çalışan Personeller İçin İsg

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba;

bir iş yerinde farklı şehirde çalışan personelleri için (örneğin fabrika eskişehirde, satış elemanı istanbulda ikamet etmektedir.)alınabilecek isg önlemleri nedir?

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba;

bir iş yerinde farklı şehirde çalışan personelleri için (örneğin fabrika eskişehirde, satış elemanı istanbulda ikamet etmektedir.)alınabilecek isg önlemleri nedir?
Dua etmekten başka bir şansınız yok gibi görünüyor :D

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir önlemi yok mudur? bu kişiler sonuçta sürekli seyehat halinde olan kişiler, bunlar la ilgili bir yönetmelik maddesi...vs. ben bulamadım ama mutlaka vardır die düşünüyorum,

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Nur hanım konuyu tam anlayamamakla birlikte anladığım kadarıyla izah etmeye çalışayım. Sanırım sizin bahsettiğiniz personeller sürekli seyahat halinde olan satış pazarlama işinde çalışan personeller. Seyahat sırasında karşılaşabilecekleri tehlikeleri bulabilirseniz alınması gerekli tedbirler konusunda daha net birşelyler ortaya çıkacaktır. Örneğin; Araç kullanılarak yapılan seyahatlerde araç kullanma talimatı hazırlanması, araçların zamanlı yapılması gereken bakım onarımlarının kayıt altına alınması, personellere ileri sürüş teknikleri eğitimlerinin verilmesi gibi önlemler ilk aklıma gelenler.

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Nur hanım konuyu tam anlayamamakla birlikte anladığım kadarıyla izah etmeye çalışayım. Sanırım sizin bahsettiğiniz personeller sürekli seyahat halinde olan satış pazarlama işinde çalışan personeller. Seyahat sırasında karşılaşabilecekleri tehlikeleri bulabilirseniz alınması gerekli tedbirler konusunda daha net birşelyler ortaya çıkacaktır. Örneğin; Araç kullanılarak yapılan seyahatlerde araç kullanma talimatı hazırlanması, araçların zamanlı yapılması gereken bakım onarımlarının kayıt altına alınması, personellere ileri sürüş teknikleri eğitimlerinin verilmesi gibi önlemler ilk aklıma gelenler.
evet aslında konu anlaşılmış, bu cevap yeterlidir benim için.ben de bunları düşünmüştüm ama farklı benim göremediğim, atladığım bir önlem var mıdır? diye danışmak istedim.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Nur Hanım, görevlendirmeleri-görev tanımları'da önemli Egemen Bey'in belittiklerine ilave etmek gerekirse.

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
nur hanım görevlendirme tutanağı. görev alacağı tarih ve saat aralığı bulunan detaylı bir tutanak hazırlamanız gerekiyor. özlük dosyasında bulunmalı. bunun haricinde egemen bey ve genco beye katılıyorum

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
nur hanım görevlendirme tutanağı. görev alacağı tarih ve saat aralığı bulunan detaylı bir tutanak hazırlamanız gerekiyor. özlük dosyasında bulunmalı. bunun haricinde egemen bey ve genco beye katılıyorum
görevlendirme tutanakları geçici süre işler için değil midir?

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
görevlendirme tutanakları geçici süre işler için değil midir?
kusura bakmayın ben geçici görevlendirmeden bahsetmişim.
firmanın asıl adresi nerdeyse, şubesinde görevli şeklinde görevlendirme tutanağı da yapabilirsiniz.
örneğin firmanın adresi: istanbul ama şube çorlu.
istanbulda çalışan personel çorludaki şubemizde görevlidir diye detayların olduğu tutanak.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba;

Aslında arkadaşlar cevap yazmışlar ben genel çerçeve çizmek isterim. Öncelikle yapmış olduğunuz işlem, geçici görevlendirme ile personelinizi başka bir adreste çalıştırmaktır. İş kanunu bu konuda aslında her şeyi izah etmiş durumda ve de 5510 sayılı sosyal sigortalar kanunu. Geçici görev ile personel dışarıya gittiğinde; başlangıç tarihi, bitiş tarihi ve yapılacak işin tarifi olmalıdır. Ayrıca yapacağı iş ile alakalı bir çalışma talimatı da hazırlayarak bu kişiye okudum-anladım tarzında imzalattırın. Bu belde de ayrıca tebliğ eden kişi olarak da mutlaka ilgili kişinin ayrıca imzası olmalıdır. Bu işin hemen ardından yapacağı iş ile alakalı risk değerlendirmenizi de yaparak, ilgili şahsın da görebileceği ve de anlayabileceği bir dilde ona izah ederek imzasını alın. Bunlar standart prosedürlerdir. Bununla birlikte İşyeri Hekiminizin yapacağı muayene ile sağlığını tehdit eden, gideceği yeni görev ile alakalı olumsuzluğun olmadığını gösteren sağlık belgesini de mutlaka şahsi dosyasına muhafaza ediniz. Son olarak dış göreve giden personelin işin gereği olmayan zamanlarında da başına olumsuz bir durum geldiğinde iş kazasından sayılacağını da unutmayarak bunu ilgili kişiye mutlaka dikte ettirin. Hatta tutanak tutarak bunu ilgili personele mutlaka imzalattırın. Bu iş için gittiği bölgelerde dinlenme zamanlarında da ilgili kişinin dikkat etmesini sağlayacaktır.
Benimde özetle ekleyeceğim bunlar.

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aslında arkadaşlar cevap yazmışlar ben genel çerçeve çizmek isterim. Öncelikle yapmış olduğunuz işlem, geçici görevlendirme ile personelinizi başka bir adreste çalıştırmaktır. İş kanunu bu konuda aslında her şeyi izah etmiş durumda ve de 5510 sayılı sosyal sigortalar kanunu. Geçici görev ile personel dışarıya gittiğinde; başlangıç tarihi, bitiş tarihi ve yapılacak işin tarifi olmalıdır. Ayrıca yapacağı iş ile alakalı bir çalışma talimatı da hazırlayarak bu kişiye okudum-anladım tarzında imzalattırın. Bu belde de ayrıca tebliğ eden kişi olarak da mutlaka ilgili kişinin ayrıca imzası olmalıdır. Bu işin hemen ardından yapacağı iş ile alakalı risk değerlendirmenizi de yaparak, ilgili şahsın da görebileceği ve de anlayabileceği bir dilde ona izah ederek imzasını alın. Bunlar standart prosedürlerdir. Bununla birlikte İşyeri Hekiminizin yapacağı muayene ile sağlığını tehdit eden, gideceği yeni görev ile alakalı olumsuzluğun olmadığını gösteren sağlık belgesini de mutlaka şahsi dosyasına muhafaza ediniz. Son olarak dış göreve giden personelin işin gereği olmayan zamanlarında da başına olumsuz bir durum geldiğinde iş kazasından sayılacağını da unutmayarak bunu ilgili kişiye mutlaka dikte ettirin. Hatta tutanak tutarak bunu ilgili personele mutlaka imzalattırın. Bu iş için gittiği bölgelerde dinlenme zamanlarında da ilgili kişinin dikkat etmesini sağlayacaktır.
Benimde özetle ekleyeceğim bunlar.
teşekkür ederim, benim kafamı karıştıran sadece bu görev kağıtlarında iş bitiş tarihine ne yazmam gerektiğidir? çünkü personel sürekli olarak farklı şehirde ve bu görevde olacaktır.. yani geçici görev olmuyor aslında tam olarak..yinede bu geçici görev kağıdını imzalatsam uygun olur mu?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Geçici görevlendirme değil de dış görevlendirme şeklinde yapılması daha doğru olmaz mı? Sonuçta sizinde dediğiniz gibi iş sürekli farklı şehirlerde süregelen bir iş. Eğer kişinin bakacağı şehirler ya da bölge belli ise, o şehirleri kapsayan bir dış görevlendirme daha iyi olur diye düşünüyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
teşekkür ederim, benim kafamı karıştıran sadece bu görev kağıtlarında iş bitiş tarihine ne yazmam gerektiğidir? çünkü personel sürekli olarak farklı şehirde ve bu görevde olacaktır.. yani geçici görev olmuyor aslında tam olarak..yinede bu geçici görev kağıdını imzalatsam uygun olur mu?
Her iş için ayrı görevlendirme en doğrusudur. Ancak sık sık bu iş yapılacaksa toplu olarak gidilecek bölgeler ve güzergahları tek tek belirlenerek bu işlem yapılabilir. Ancak şu detayı geçmesin hiç bir şekilde 6 aydan daha uzun süreli bir görevlendirme yapmayınız. Zira bu süreden sonra geçici görevlendirmeye girmez. İş kalıcı hale gelir. Zaten mantığa çok da uygun düşmez. Siz bence her ay için bir görevlendirme belgesi hazırlayarak, bu iş için gidilecek yerler ile alakalı güzergah belirleyiniz. Güzergah belirlenemeyecek durumda ise, atıfta bulunarak güzergah belirlendiğinde derhal yazılı olarak (mail olarak) bilgilendirilecektir tarzında doktrin verebilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.