Soru : Elektrik Akımı Nedeni İle İş Kazası

igumus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba. İlk defa bilirkişilik yapacağım ve sizlerin yardımına ihtiyacım var. Olay şu şekilde oluyor: Bir inşaatın 5. katında çalışan işçiler, inşaatın yanından geçen elektrik telleri yüzünden akıma kapılıp yaralanıyor. İşçiler bu telleri daha önce işveren söylüyor işverenin aldığı tek önlem o telleri tahta bir sopa yardımı ile biraz ileri itelemek oluyor. Yani bariz şekilde işveren hatalı burada ama bunu nasıl rapora dökecem?

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
yönetmelikte bunu belirli bir metre uzaklığı ve gerekli önlemleri bulabilirsiniz rakamları hatırlayamıyorum tabii ki şu an

Moderatör tarafında düzenlendi:

evrencsn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Elektrik telinin sahibini öğrenin, özel hat olabilir, ya da bölgedeki dağıtım şirketi olabilir. Hattın gerilimini öğrenin(Dağıtım şirketi yardımcı olabilir, fotoğraf varsa fikir verebilirim), Alçak Gerilim(0,22/0,38 kV) Ya da yüksek gerilim (15,8 kV yada 34,5 kV, yada 154 kV, yada 380 kV ) olabilir. Kaza mahalinde hattın binaya uzaklığının ölçülmesi gerekiyor. (Tahta sopanın uzunluğu olabilir?, yada metre ile ölçüm yapılacaksa enerjisiz ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra tabiki) Daha sonra elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinden öğrendiğiniz hat geriliminde çıplak telin binaya yaklaşma mesafesine bakıyoruz, ilgili madde ve tabloyu da raporunuza yazmalısınız. Tel olması gerekenden daha yakın ise; o hattı binadan uzaklaştırması gereken hattın sahibidir, kazada kusurludur. (Muhtemelen elektrik dağıtım şirketi olabilir hat sahibi). İşveren Dağıtım Şirketine hattın uzaklaştırılması için başvuru yapabilirdi, yapmamışsa işverenin kusur oranı değişecektir; İş güvenliği uzmanı varsa; bu husus risk analizine mutlaka girmeliydi, değilse o da kusurludur. Ruhsat aşamasında hattın yakınlığından dolayı ilgili belediye kontrol yapmadan ruhsat verdiği için kusurludur. Kazanın oluş şeklinden fazla bahsetmemişsiniz, belki çalışanlar da kusurludur!? Yani son cümlenizde söylediğiniz gibi "bariz şekilde işveren hatalı burada " demek bir bilirkişinin cümlesi olmamalıdır. Bilirkişilik sorumluluğu maddi / manevi oldukça ağır bir iştir. İlk bilirkişilik deneyiminizde biraz ağır bir örnekle karşılaşmışsınız. Size tavsiyem; yetkinliğinizden şüphe duyduğunuz konularda rapor yazmak yerine hakim bey/hanımdan affınızı isteyebileceğinizi unutmayın.

IHLASSERDAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
işverenin elektrik dağırtım şirketine elektrik tellerinin yerinin değiştirilmesi,yada tellerin korunaklı hale getirmesini istediğine dair dilekce vermesi gereklidir.

igumus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Peki kubra hanim o belirli metre mesafe olayindan isverenmi sorumlu yoksa tedasmi veya belediyemi.

igumus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Elektrik telinin sahibini öğrenin, özel hat olabilir, ya da bölgedeki dağıtım şirketi olabilir. Hattın gerilimini öğrenin(Dağıtım şirketi yardımcı olabilir, fotoğraf varsa fikir verebilirim), Alçak Gerilim(0,22/0,38 kV) Ya da yüksek gerilim (15,8 kV yada 34,5 kV, yada 154 kV, yada 380 kV ) olabilir. Kaza mahalinde hattın binaya uzaklığının ölçülmesi gerekiyor. (Tahta sopanın uzunluğu olabilir?, yada metre ile ölçüm yapılacaksa enerjisiz ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra tabiki) Daha sonra elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinden öğrendiğiniz hat geriliminde çıplak telin binaya yaklaşma mesafesine bakıyoruz, ilgili madde ve tabloyu da raporunuza yazmalısınız. Tel olması gerekenden daha yakın ise; o hattı binadan uzaklaştırması gereken hattın sahibidir, kazada kusurludur. (Muhtemelen elektrik dağıtım şirketi olabilir hat sahibi). İşveren Dağıtım Şirketine hattın uzaklaştırılması için başvuru yapabilirdi, yapmamışsa işverenin kusur oranı değişecektir; İş güvenliği uzmanı varsa; bu husus risk analizine mutlaka girmeliydi, değilse o da kusurludur. Ruhsat aşamasında hattın yakınlığından dolayı ilgili belediye kontrol yapmadan ruhsat verdiği için kusurludur. Kazanın oluş şeklinden fazla bahsetmemişsiniz, belki çalışanlar da kusurludur!? Yani son cümlenizde söylediğiniz gibi "bariz şekilde işveren hatalı burada " demek bir bilirkişinin cümlesi olmamalıdır. Bilirkişilik sorumluluğu maddi / manevi oldukça ağır bir iştir. İlk bilirkişilik deneyiminizde biraz ağır bir örnekle karşılaşmışsınız. Size tavsiyem; yetkinliğinizden şüphe duyduğunuz konularda rapor yazmak yerine hakim bey/hanımdan affınızı isteyebileceğinizi unutmayın.

Hocam her cünlenizde haklisiniz. Ancak ben isverenin kalici çözüm yerine sagliksiz bir sekilde telleri tahta ile ittirmesinden dolayi ve iscilerin guvenligini saglamadigi icin kusurlu oldugunu düsünmüstüm. Bina önünden 3 adet tel geciyor ve bu tellerden biri insaat icinden geciyor.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İsterseniz bakış açısını değiştirelim ve şu noktadan bakalım. İşçiler burada çalışmanın kazaya sebebiyet vereceğini söylüyor demişsiniz. Burada iş güvenliği uzmanı bulunuyor mu? Bulunuyorsa neden olaya müdahil olmuyor. İkinci konu işçilerden itiraz edip ben burada çalışmam diyen var mı? Yazdıklarımı lütfen yanlış anlamasın kimse işçi düşmanı falan değilim sadece zinciri oluşturan halkalara dikkat çekmek istiyorum. İş güvenliği her birey için önemsenmeli, işçi için işveren için hekimler ve iş güvenliği uzmanları için. "Biz söyledik ama yapmadılar maduruz" cümlesinin altında suçu bizde paylaştık önemsemedik yatıyor. Sonuçta tehlikeye rağmen çalışmak akıllıca değil. Çalışanlarımızın bilinçlenmesi çok önemli diye düşünüyorum.

igumus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İsterseniz bakış açısını değiştirelim ve şu noktadan bakalım. İşçiler burada çalışmanın kazaya sebebiyet vereceğini söylüyor demişsiniz. Burada iş güvenliği uzmanı bulunuyor mu? Bulunuyorsa neden olaya müdahil olmuyor. İkinci konu işçilerden itiraz edip ben burada çalışmam diyen var mı? Yazdıklarımı lütfen yanlış anlamasın kimse işçi düşmanı falan değilim sadece zinciri oluşturan halkalara dikkat çekmek istiyorum. İş güvenliği her birey için önemsenmeli, işçi için işveren için hekimler ve iş güvenliği uzmanları için. "Biz söyledik ama yapmadılar maduruz" cümlesinin altında suçu bizde paylaştık önemsemedik yatıyor. Sonuçta tehlikeye rağmen çalışmak akıllıca değil. Çalışanlarımızın bilinçlenmesi çok önemli diye düşünüyorum.

Haklisiniz zaten o durumuda yazmayi dusunuyorum rapora. Suan icin sadece dosya uzerinden inceledim, isverenle gorusmedim. Tecrubelerinizden yararlanmak isterim hocam

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bilirkişilik konusunda hiç bir tecrübeye sahip değilim. Fakat adil olunmalı ve kazanın enine boyuna incelenmesi gerekir diye düşünüyorum. Elektrik hattı işin başından beri orada, bina vaziyeti tellere olan mesafesi, İş verenin sopa ile müdahalesi, bu arada elektrik şirketinin olaydan haberdar olup olmaması gibi bir sürü etken var. İnşallah adalet yerini bulur. Zor bir sınav sizin için.

igumus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

hocam eğer özel mesajlaşma varsa yazışabilirmiyiz ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.