Döner Aksamlı Çalışmalarda İş Güvenliği

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhabalar,

Benim iş güvenliği uzmanlığını yaptığım iş yerinde radyal matkap, torna tezgahı gibi makinalar bulunuyor. Çalışanlara döner aksamlı çalışmalarda Uzun kollu giysi, kolye ,bileklik,saat, eldiven uzun ve açık saç'ın tehlikeli olduğunu ve yasak olduğunu söylüyorum. Bunun karşılığını hangi yönetmelikte tam olarak bulabilirim.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Böyle bir yönetmelik yok ancak bu çıraklıktan öğretilen bir kuraldır. Bunu ister resmi yazı ile isterse büyük bir pano halinde operatöre tebliğ edebilirsiniz. Bu kuralı her usta bilir. iş parçasının şekline göre kuralı uygular. Ancak bakanlığın farkındalık reklamlarında dikey matkabı malesef eldivenle kullanmıştır vatandaş...

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
İşin doğrusu özel olarak ekipman adı vererek gerekli önlemleri almanın gerekli olduğunu gösteren bir yönetmelik maalesef bulunmamaktadır. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği genel olarak bahsetmektedir. Fakat Meslek okullarında okutulan torna kullanımı vb gibi eğitim modüllerinden yararlanabilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.