Çelik Zincir, Çelik Halat Ve Kancalarının Kontrolü

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar;

Benim çalıştığım fabrikada birçok çeşit ve markada çelik zincir, çelik halatlar var. Bunların kontrolünü nasıl yapacağım konusunda kafam bayağı karışık. Her marka kendine özel mi üretiyor zincirini, halatını veya kancasını.
Ben kontrol etmek istediğimde örnek olarak 8 Tonluk kaldırma kapasitesi olan bir zincirin et kalınlığı adım boyu gibi uzunlukları standart olarak görebileceğim bir evrak yok mu? Başka bir örnek olarak kancaların ağızlarının genişleyip genişlemediğini öğrenmek ve ona göre kullanım dışı bırakmak için yararlanabileceğim bir evrak var mıdır?
Bu şekilde kaldırma ekipmanlarında yaşanabilecek kazaları minimuma indirmiş olmayı hedefliyorum.
Şimdiden okuyan cevaplayan evrak yardımı yapan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar;

Benim çalıştığım fabrikada birçok çeşit ve markada çelik zincir, çelik halatlar var. Bunların kontrolünü nasıl yapacağım konusunda kafam bayağı karışık. Her marka kendine özel mi üretiyor zincirini, halatını veya kancasını.
Ben kontrol etmek istediğimde örnek olarak 8 Tonluk kaldırma kapasitesi olan bir zincirin et kalınlığı adım boyu gibi uzunlukları standart olarak görebileceğim bir evrak yok mu? Başka bir örnek olarak kancaların ağızlarının genişleyip genişlemediğini öğrenmek ve ona göre kullanım dışı bırakmak için yararlanabileceğim bir evrak var mıdır?
Bu şekilde kaldırma ekipmanlarında yaşanabilecek kazaları minimuma indirmiş olmayı hedefliyorum.
Şimdiden okuyan cevaplayan evrak yardımı yapan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu tarz iş ekipmanlarını kontrol etmek amaçlı TSE standartları mevcuttur. Şimdi numarasını hatırlamıyorum. Ancak İş Ekipmanları Yönetmeliğinde ekler kısmında bulabilirsiniz. İlle de yapmak ve kontrol formuna ulaşmak isterseniz TSE ile iletişime geçerek bu formları ücret ödeyerek de satın alabilirsiniz.

Ayrıca bu tarz iş ekipmanlarını periyodik kontrol mantığında kontrol edecekseniz, önerimdir, akredite olmuş bir kurumdan hizmet alımı yapınız. Çünkü bu kurumlar bu konuda zaten uzmanlaşmış durumdadırlar. Siz İGU olarak bu konuda hüküm vermemelisiniz.

Kolay gelsin.

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tam zamanlı olarak bir yerde çalışınca bir çok şeyi sizden bekliyorlar. Bu konuda da elimden gelini yapıp gerekli evraklara ulaşamazsam son çare olarak hizmet alımı yapabilirim. Ama en azından bu standartları bilen veya paylaşabilecek biri varsa kendi kontrolümde durumu düzeltebilirim. Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tam zamanlı olarak bir yerde çalışınca bir çok şeyi sizden bekliyorlar. Bu konuda da elimden gelini yapıp gerekli evraklara ulaşamazsam son çare olarak hizmet alımı yapabilirim. Ama en azından bu standartları bilen veya paylaşabilecek biri varsa kendi kontrolümde durumu düzeltebilirim. Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
TS EN 14685 Poliamid Lifli Halatlar - Duble Örgü Yapıda
TS EN 14687 Karışık Poliolefin Lifli Halatlar
TS EN ISO 10547 Polyester Lifli Halatlar - Duble Örgü Yapıda
TS EN ISO 9554 Halatlar - Genel Özellikleri
TS EN ISO 1968 Halatlar ve Kordonlar - Terimler ve Tarifler
TS EN ISO 2307 Halatlar - Fiziksel ve Mekanik Özellikler
TS EN ISO 1140 Mart 2006 Halatlar Polyamid -3, -4, ve 8 Kollu
TS EN ISO 1141 Mart 2006 Halatlar Polyester -3, -4, ve 8 Kollu
TS EN ISO 1181 Mart 2006 Halatlar - Manila Ve Sisal Lifli 3-4-ve-8 Kollu
TS EN ISO 1346 Halatlar- Polipropilen -3, -4,ve -8 Kollu

TS EN ISO 10325 High Modulus polyethylene -8 strand braided ,12 strand braided and covered
TS EN 1891 Şubat 1999 Yüksekten Düşmeye Karşı Personel Koruyucu Teçhizat - Düşük Uzamalı
Özlü Lifler
TS EN 892 Dağcılık Teçhizatı - Dinamik Dağcılık Halatları - Güvenlik Kuralları ve Deney Metotları
TS EN 564 Dağcılık Teçhizatı - Yardımcı ip (Halat) Güvenlik Kuralları ve Deney Metotları

HALAT MIL STANDARTLARI

MIL-DTL 24050E Poliamid Lifli Halatlar - Duble Örgü Yapıda

SAPAN EN STANDARTLARI

TS EN 1492-1+A1 Tekstil Sapanlar - Güvenlik - Bölüm 1: Genel Amaçlı Kullanımlar için Sunî Liflerden Yapılan Düz Kalın Dokuma Sapanlar
TS EN 1492-2+A1 Tekstil Sapanlar - Güvenlik - Bölüm 2: Genel Amaçlı Kullanımlar için Sunî Liflerden Yapılan Yuvarlak Sapanlar
::::::::::::::::::::::::::::
Başlangıç için bunlara ulaşmayı deneyin.
Kolay gelsin.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar;

Kaldırma ekipmanı aparatları olduğundan kaldırma ekipmanları periyodik kontrolü kısmına girer. Şüphesiz standartlara göre kontrol yapılır ama yapacak olan arkadaş yönetmelikte Makine Teknikeri, Makine Yüksek Teknikeri veya Makine Mühendisi olmalı şeklinde belirtilir.
Sizin uzmanlık öncesi lisansınız hangi bölümden?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.