Soru : Caraskal Boşlukları İçin İsg Önlemi

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar değerli arkadaşlar caraskal kullanımında caraskalın sarkıtıldığı alanda bir boşluk var bu boşlukla ilgili korkuluk takılmasını istedim ama o zaman kaldırmaya çalıştığı kutular bu alana girmiyor seyyar korkuluk takmalarını istedim o zamanda adam çekip kullanmıyor sizce nasıl bir önlem alınmalı bu alanlarda bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirler mi?

resim

1.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Volkan SEZER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben firmadaki caraskala raylı sistem yaptırdım. Duvarlara aşağıdan yukarı kadar sağlı sollu demirler içinden döner tekerlekler geçecek şekilde sadece aşağı yukarı yönlü haraket edecek şekilde yaptılar. Kafeside 4 bir yanı kapalı olarak yaptırdım. Doğal olarak mal yüklerken veya indirirken bir çok tehlike önlenmiş oldu, ama tabi üst katta seyyar korkuluk var açılıp kapanabilen, caraskal varken açık yokken kapalı olarak tutuyoruz.

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Başka bir arkadaşımla görüştüm, caraskal sistemleri yük kaldırma ve indirmede hem yola bakan kısımda olduğu için yük kaldırırken altından geçme ihtimali olan ziyaretçilerin,
Ben firmadaki caraskala raylı sistem yaptırdım. Duvarlara aşağıdan yukarı kadar sağlı sollu demirler içinden döner tekerlekler geçecek şekilde sadece aşağı yukarı yönlü haraket edecek şekilde yaptılar. Kafeside 4 bir yanı kapalı olarak yaptırdım. Doğal olarak mal yüklerken veya indirirken bir çok tehlike önlenmiş oldu, ama tabi üst katta seyyar korkuluk var açılıp kapanabilen, caraskal varken açık yokken kapalı olarak tutuyoruz.
Merhabalar cevabınız için teşekkür ederim konuyla ilgili fotoğraf yollama imkanınız olursa sevinirim ben yük asansörü önerdim, çok tehlikeli göründü benim için bakalım fizibilite yapacaklar

Volkan SEZER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yük asansörü yapılırsa en güzeli, ama hem kurulumu hem bakım masrafları fazla oluyor, işveren ister mi bilemem. Fotoğraf gün içerisinde atarım buradan, hem aşağı kısmını hem yukarı kısmını.

Volkan SEZER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Caraskalın üstte bulunan kısmı,

P_20160827_101846.jpg

Önündeki korkuluk açılır kapanır ve aynı zamanda korkuluk açıldığında demir kapılar raylı sistemle kapanabiliyor.

P_20160827_101900.jpg

Raylı sistem zeminden yukarı kata kadar. Tek yönlü hareket var sağa sola içeri dışarı hareket yok, tabi bizim kat yüksekliğimiz fazla diye bu şekilde yaptık sizinki yükseklik bazında çok değil ama yine de bina önünde yer varsa daha güvenli olması adına bu yol tercih edilebilir.

P_20160827_104251.jpg

Kafes bu şekilde 4 tarafı kapalı ve ön arka kapıları açılır kapanır. Etrafında önlem olarak yerde güvenlik çizgisi, basit levhalar ve köşe kısmında da dubalar var araç geçişi engelleme için.
P_20160827_104259.jpg

Caraskal bu şekildedir. Ekstra sorularınız olursa lütfen sorun. Ayrıca fotoğraflarda gördüğünüz isg bakımından eksikler veya öneriler varsa yazarsanız çok sevinirim, okuyan tüm herkesten rica ediyorum :)

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Volkan bey yardımlarınız için teşekkür ederim. Güzel bir uygulama olmuş, ancak gittiğim işletmede yukarıda makaraya sarılı çelik tel ucunda da mapa bulunuyor onu aşağı sarkıtıp çekilecek malzemeyi mapanın ucuna takılan sepetle yukarıya çekiyorlar sizinki daha güvenli duruyor yük kaldırılırken seyyar dubalarla güvenlik önlemi almaya çalışılıyor ve bir kişi yükü kaldırırken yanında bekliyor. Bu nedenle en güvenli çözüm bu hallerde yük asansörü gibi duruyor ancak işveren maliyet sebebiyle yanaşmak istemiyor.

Sizin fotoğraflara ekmlemek istediğim o metal kafes komple yukarıya çıkıyor görünüyor yükün altına girişi önlemek için (yol değil görüldüğü kadarıyla bariyerle kafesin etrafı çevrilebilir gibi...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.