Tartışma C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Önder Ak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. HSE Engineer

HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

Yani denetlemeye son an da yetişmeye çalışanla sınava son gün hazırlanan öğrenci zihniyeti gibi niye bu getiriliyor anlamıyorum. Değiştirirsin ilgili maddeyi ertelersin en geç aralık sonlarına doğru da resmi gazete yayınlarsın. İşveren de bu konuda çalışanlar da ocak ayından itibaren duruma göre davranırlar. Aralık ayında çıkardı bir yetkili uzatma falan yok derdi o da kabul. Kimse yokmuş demek bu konunun takibini yapan Bakanlık ya da ilgili kurumlarda. Haziran 2015 e kadardı bu süre bilenler bilir o zaman da uzayacağı belliydi ancak 2015 ocak ya da şubat aylarında açıklanmıştı o zaman resmi gazetede. Olması gerektiği gibi.

Onur.Cam, YFŞ, Ahmet Akın ALBAYRAK ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Mesut YEŞİLOVA

Mesut YEŞİLOVA TÜİSAG Üyesi

Memlekette o kadar çok sorun var ki buna sıra gelmedi sanırım..

3. alev demirpençe

alev demirpençe TÜİSAG Üyesi

4. Ahmet Akın ALBAYRAK

Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

Alev hanım şu an kanun tasarısında 33. maddeye bakarsanız görebilirsiniz. Şu anda TBMM' de bu kanun tasarısı konuşuluyor en son dün 21. maddede kalmışlardı bugün 33. maddeye gelirlerse belli olur. Bugün için henüz kanun tasarısı maddelerine geçilmedi.

https://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem26/yil2/ham/b05101h.htm

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
  5. başak can

başak can TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar, bu konuda ben BİMER ve CİMERe yazı yazdım Kasım 22'de. Bana 3 tane cevap geldi. Son halini sizinle paylaşıyorum; ne zaman sıra gelecek ne zaman resmi gazetede yayınlanacak, bu önemli....

'''
    Sayın ......,

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1600665113 sayılı başvurunuz 03.01.2017 tarihinde MEVZUAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Sayın İlgili,

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.
    Bilindiği üzere, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü başlıklı Geçiçi Madde 4 birinci fıkrası kapsamında; Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılmaktadır.
    Bu kapsamda, sahada karşılaşılan sorunların çözümüne dair Genel Müdürlüğümüzce yürütülen mevzuat çalışmalarımız devam etmektedir. Öteleme hususu TBMM komisyonda kabul edilmiş olup Genel Kurulda görüşülmek üzere sırada beklemektedir. Konuya dair, T.C. resmi gazete’yi takip etmeniz yararlı olacaktır.
    Bilgilerinize sunulur.
    Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

eraly60 ve HSE Engineer bu yazıya teşekkür etti.
  6. faruk darıcı

faruk darıcı TÜİSAG Üyesi

konu hakkında herhangi bir gelişme var mı arkadaşlar?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mawitech

mawitech TÜİSAG Üyesi

ee halen ötelenmedi ve ben halen tehlikeli sınıfa bakıyorum bir denetleme veya bir iş kazasında başım ağırmasın sakın ... nasıl olacak bu düzen ?

8. Önder Ak

Önder Ak TÜİSAG Üyesi

Anayasa görüşmeleri nedeniyle henüz durum kanunlaşmadı. Tasarı görüşmesi yarıda kaldı , yani işin aslı şuan C sınıfının bir üst sınıfa bakması kanunen uygun değil. Bir işkazası olursa işveren daha çok sorumlu olur gibime geliyor. Bende bu durumdayım, sözleşmemi kontrol ettim devam ediyor. İSG katibin yeni atamalara izin vermediği söylenmekte. Bence uygun bir dille işvereni bilgilendirin. Tasarının yasalaşacağını söyleyin. Malum ülke şartları iş bulmakta kolay değil. Gidip benim burda çalışmam kanunsuz derseniz de işsiz kalma durumu da var :) bu belirsizliğin bir an önce bitmesini umuyorum. Anayasa görüşmeleri de kavga dövüş ne zaman biter Allah bilir.

HSE Engineer ve Hüseyin Gök bu yazıya teşekkür etti.
  9. Dilek Özmutlu Çakmak

Dilek Özmutlu Çakmak TÜİSAG Üyesi

Merhabalar arkadaşlar ben birşey sorucam , bu durum sadece C uzmanlar için mi geçerli yoksa çok tehlikeli işyerine bakan B ler için de geçerli mi acaba?

10. HSE Engineer

HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

B sınıfının çok tehlikeli sınıfa bakma süresi ocak 2018 e kadar geçerli şu anki durumda zaten.

Dilek Özmutlu Çakmak bu yazıya teşekkür etti.
  11. mawitech

mawitech TÜİSAG Üyesi

sadece c sınıfı uzmanlar için geçerli

Dilek Özmutlu Çakmak bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica