Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Çok tehlikeli işler bence meslek grubuna göre ayrılması taraftarıyım ben inşaat mühendisiyim ben A sınıfı isg uzmanı olsam bütün mevzuatı yutsamda ne kadar anlarım madenlerde çalışmadan yada bir orman mühendisinin inşaatlarda yapım işinden tabiki bu benim gözlerimden ve yaşadıklarımdan dolayı söylüyorum kimsenin mesleğine yaptığa işe karıştığım yok
Alakası Yok kardeş riskler hep aynı kesilme batma düşme çarpma sektör değişsede riskler aynı branşlaşmaya gerek yok

sevcan eren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şimdi paylaşımları ilk sayfadan itibaren okudum.
Uzatıldığını anladım .
:)
Son karar uzatıldı dimi ?:)
Uzun zamandır bir şey yazılmamış bi sorayım dedim .

MEHMET AKSAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Değerli meslektaşlarım,

İnanın ki eğer uzman sertifika farkı olmasın askari ücret veriler herkese zaten sınıf yok derler emin olun. devletin sertifika uzatmaları ve uzmanlarla uğraşma yerine denetleme ve ceza mekanizmasının çalışması gerekli eğer bu mekanizma çalıştığı an bu iş gerçekten bizler için en hayırlısı olacaktır. bide bu belgesini kiraya verenler varmış onlar oldukça ve bu iş ek gelir görenler oldukça bizim iş hep böyle hava da kalır. hepinize kazasız ve belasız günler dilerim.

Saygılarımla.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İki yıl erteleme % 99.9 gerçekleşir. Komisyonda kabul edildi.
sayfa 115-117

Ekli dosyalar

• komisyon_tutanaklari_İş güvenliği uzmanı sayıları.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 407

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İki yıl erteleme % 99.9 gerçekleşir. Komisyonda kabul edildi.
sayfa 115-117
Sayfa 115-117 de neler yazıyormuş bakalım :kararsız:

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına
Komisyonda görüşülmekte olan (1/796) esas numaralı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na aşağıdaki maddenin eklenmesini arz ve teklif ederim.

Cemal Öztürk
Giresun

"MADDE… - 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "1/1/2017" ibaresi "1/1/2019" ve "1/1/2018" ibaresi "1/1/2020" şeklinde değiştirilmiştir.”

BAŞKAN – Sayın Bakan, önergeye katılıyor musunuz?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Katılıyoruz Sayın Başkanım.

BAŞKAN – Bir açıklama alayım ben.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – Sayın Başkanım, Sayın Bakanım, değerli Komisyon üyeleri; bu teklifle… Bugüne kadar, bildiğiniz gibi, 6331 sayılı Kanun’da tehlike sınıflarına göre uzmanların görevlendirilmeleri yapılıyordu. Ancak –ben rakamları hemen paylaşabilirim- (A) sınıfında 17.543 uzmanımız, (B) sınıfında 11.411 , (C) sınıfında ise 70 bin uzmanımız bugüne kadar belge almış durumda. Fakat bugüne kadar aktif çalışan uzman sayılarımız ise (A) sınıfı için 8 bin, (B) sınıfı için 7.201 (C) sınıfı için 15.819. Bu düzenlemeyle -daha önce yapmış olduğumuz- tehlikeli, çok tehlikeli iş yerlerine (B) sınıfı uzmanlar bakabiliyordu ve 5.427 uzman şu anda onlara, o sınıfta iş yerlerine bakabiliyor, (C) sınıfı için de 9.687 uzman bakmakta. Bu düzenlemeyle bunların devamını sağlamış olacağız. Normalde sayılarımız yeterli ülke geneline bakıldığında ancak çoğu uzman henüz belgelerini aktif edip sahada çalışmamakta. Bu düzenlemeyle bu eksikliği gidermiş olacağız.

BAŞKAN – Teşekkür ediyorum.

YAKUP AKKAYA (İstanbul) – Çok kısa…

BAŞKAN – Çok kısa, buyurun.

YAKUP AKKAYA (İstanbul) – Efendim, zaten en başta söylüyoruz, biz kanunları çıkarıyoruz, hatta bazı kanunlarımız gerçekten Avrupa normlarında ama kanunları uygulama konusunda sıkıntımız var. Dünyada 3’üncü, Avrupa’da 1’inciyiz iş kazalarında. Şimdi, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012 yılında çıktı. O zaman izah edildiği gibi, tehlikeli, çok tehlikeli, tehlikeli ve normal iş yerleri olarak (A), (B), (C) diye ayrıldı. Şimdi, iş sağlığı, iş güvenliği uzmanlarına bu tarihten sonra bir sertifikasyon çalışması yapıldı. Bu sınıflarına göre bu sertifikasyonla o iş sağlığı, iş güvenliği uzmanları o iş yerlerini denetleyecekti. Şimdi, bu getirilen düzenlemeyle –ki devam eden bir uygulamasiz (B) sınıfı sertifikasyonu olanlara (A) sınıfı iş yerlerini denetleme yetkisini, (C) sınıfı sertifikasyonu olanlara (B) sınıfı iş yerlerini denetleme yetkisini veriyoruz. Şimdi, burada denetim elemanlarının sayısını çoğaltmak adına bir şey yapılmıyor. Sayın Başkanım, bakın, Soma’yı, Ermenek’i, daha Şirvan’ı, bu madenlerde yeni yaşadık. Yani düşünün, Şirvan’da (B) sınıfı bir iş sağlığı, iş güvenliği uzmanının o madeni denetlemesinin başımıza neler açtığını görebiliyoruz. Yani buna göre, çıkarılan kanunları uygulamak yerine, süreleri uzatmak çok doğru bir yaklaşım değildir. Bunu ifade etmek istedim.

BAŞKAN – Teşekkür ederim. Sayın Bakan, önergeye katılıyor musunuz?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Katılıyoruz.

BÜLENT KUŞOĞLU (Ankara) – Başkanım, ben bir söz istemiştim.

BAŞKAN – Buyurunuz Sayın Kuşoğlu.

BÜLENT KUŞOĞLU (Ankara) – Sayın Bakanım, katılıyorsunuz ama bu konu biraz önce Yakup Bey’in söylediği şekilde birkaç yıl önce çıktı ve devamlı olarak uzatıldı. Epey zaman oldu. Hangi yılda çıkmıştı?

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – 2012.

BÜLENT KUŞOĞLU (Ankara)2012’den beri sürekli olarak da uzatıldı uygulaması. Yani burada kabahatli olan biziz devlet olarak, bu işi uzatarak. Bu işi yapmak isteyenler önce çok hevesle başladılar, kurslara katıldılar ama sürekli olarak uzatıldı, uzatıldı, bu şekle büründü. Şimdi, özellikle, tehlike sınıf derecesi yüksek olan yerlerin denetimini, gerçekten henüz o seviyeye gelmemiş uzmanlara denetlettirmek bu durumda çok doğru bir şey değil, yanlış iş yapmış oluyoruz ve daha sonra olabilecek sorunlarda, sıkıntılarda, ölümlerde de sorumluluk almış oluyoruz. Bu çok doğru değil.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Kısa bir açıklama yapabilir miyim Başkanım?

BAŞKAN – Buyurun Sayın Bakanım.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Ben muhalefet partilerinden milletvekillerimizin yaptığı bütün eleştirilere katılıyorum. Yani başta yapılan eleştiri de öncelikte olmak üzere kanunları çıkarıyoruz ama daha sonra uygulama aşamasına gelince gerekli hazırlıkları idarelerimiz yeterince yapamadığı için uygulamayı erteliyoruz; bu doğru değil. Benim bu konuya olumlu görüş vermemin sebebi, maalesef yeterli uzman sayısı şu an itibarıyla oluşmadığı için böyle bir ötelemenin zorunlu olması ama ilgili kuruluşun da mutlaka ve mutlaka her türlü tedbiri alıp iş sağlığı ve güvenliği gibi…

YAKUP AKKAYA (İstanbul) – Sayın Bakanım, dört sene oldu.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Bir dinlerseniz beni, ben de size…

YAKUP AKKAYA (İstanbul) – “Yeterli uzman sayısı yok.” diyorsunuz da dört sene oldu Sayın Bakanım.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) Şu anda uzman sayısı yeterli mi?

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – Tabii, yeterli, kesinlikle.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Yeterli. Niye o zaman uzatıyoruz?

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – Sayın Bakanım, müsaade ederseniz, şöyle bir, rakamları paylaşayım: Kanun’un çıktığı 2012 yılından itibaren, bilindiği gibi belgelendirme süreci başladı. Şu anda 90 bin uzmanımız var bizim ülkemizde ancak çoğu uzman belgesini aktif hâle getirmiyor. Bu da kişisel bir tercihtir yani bunu kullanıp kullanmamak onların kendi tercihleri. Bizim şu anda (A) sınıfı için 17 bin uzman oluşmuş durumda, bunların 8 bini aktif. Normal, bizim kapasitemiz aslında 14 bin uzman çalışırsa -ki bu sayılar yeterli dediğim gibi- bu sorunu çözmüş oluyoruz. Ama biz hiçbir kimseye bunu zorlayamayız. Dolayısıyla, bu kişisel tercih zamanla oturacak, bir kültür gelişmesi olacak. Ve 70 bin tane uzman var şu anda (C) sınıfında.

YAKUP AKKAYA (İstanbul)Çalışmayanın sertifikasını belli bir süre sonra iptal edin, ne engelliyor ki?

BAŞKAN – Teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanın katıldığı önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmiştir.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Komisyonda görüşülmekte olan (1/796) esas numaralı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na aşağıdaki maddenin eklenmesini arz ve teklif ederim.

Cemal Öztürk
Giresun

"MADDE… - 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "1/1/2017" ibaresi "1/1/2019" ve "1/1/2018" ibaresi "1/1/2020" şeklinde değiştirilmiştir.”

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – Sayın Başkanım, Sayın Bakanım, değerli Komisyon üyeleri; bu teklifle… Bugüne kadar, bildiğiniz gibi, 6331 sayılı Kanun’da tehlike sınıflarına göre uzmanların görevlendirilmeleri yapılıyordu. Ancak –ben rakamları hemen paylaşabilirim- (A) sınıfında 17.543 uzmanımız, (B) sınıfında 11.411 , (C) sınıfında ise 70 bin uzmanımız bugüne kadar belge almış durumda. Fakat bugüne kadar aktif çalışan uzman sayılarımız ise (A) sınıfı için 8 bin, (B) sınıfı için 7.201 (C) sınıfı için 15.819. Bu düzenlemeyle -daha önce yapmış olduğumuz- tehlikeli, çok tehlikeli iş yerlerine (B) sınıfı uzmanlar bakabiliyordu ve 5.427 uzman şu anda onlara, o sınıfta iş yerlerine bakabiliyor, (C) sınıfı için de 9.687 uzman bakmakta. Bu düzenlemeyle bunların devamını sağlamış olacağız. Normalde sayılarımız yeterli ülke geneline bakıldığında ancak çoğu uzman henüz belgelerini aktif edip sahada çalışmamakta. Bu düzenlemeyle bu eksikliği gidermiş olacağız.

YAKUP AKKAYA (İstanbul) – Efendim, zaten en başta söylüyoruz, biz kanunları çıkarıyoruz, hatta bazı kanunlarımız gerçekten Avrupa normlarında ama kanunları uygulama konusunda sıkıntımız var. Dünyada 3’üncü, Avrupa’da 1’inciyiz iş kazalarında. Şimdi, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012 yılında çıktı. O zaman izah edildiği gibi, tehlikeli, çok tehlikeli, tehlikeli ve normal iş yerleri olarak (A), (B), (C) diye ayrıldı. Şimdi, iş sağlığı, iş güvenliği uzmanlarına bu tarihten sonra bir sertifikasyon çalışması yapıldı. Bu sınıflarına göre bu sertifikasyonla o iş sağlığı, iş güvenliği uzmanları o iş yerlerini denetleyecekti. Şimdi, bu getirilen düzenlemeyle –ki devam eden bir uygulamasiz (B) sınıfı sertifikasyonu olanlara (A) sınıfı iş yerlerini denetleme yetkisini, (C) sınıfı sertifikasyonu olanlara (B) sınıfı iş yerlerini denetleme yetkisini veriyoruz. Şimdi, burada denetim elemanlarının sayısını çoğaltmak adına bir şey yapılmıyor. Sayın Başkanım, bakın, Soma’yı, Ermenek’i, daha Şirvan’ı, bu madenlerde yeni yaşadık. Yani düşünün, Şirvan’da (B) sınıfı bir iş sağlığı, iş güvenliği uzmanının o madeni denetlemesinin başımıza neler açtığını görebiliyoruz. Yani buna göre, çıkarılan kanunları uygulamak yerine, süreleri uzatmak çok doğru bir yaklaşım değildir. Bunu ifade etmek istedim.

BÜLENT KUŞOĞLU (Ankara) – Sayın Bakanım, katılıyorsunuz ama bu konu biraz önce Yakup Bey’in söylediği şekilde birkaç yıl önce çıktı ve devamlı olarak uzatıldı. Epey zaman oldu. Hangi yılda çıkmıştı?

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – 2012.

BÜLENT KUŞOĞLU (Ankara)2012’den beri sürekli olarak da uzatıldı uygulaması. Yani burada kabahatli olan biziz devlet olarak, bu işi uzatarak. Bu işi yapmak isteyenler önce çok hevesle başladılar, kurslara katıldılar ama sürekli olarak uzatıldı, uzatıldı, bu şekle büründü. Şimdi, özellikle, tehlike sınıf derecesi yüksek olan yerlerin denetimini, gerçekten henüz o seviyeye gelmemiş uzmanlara denetlettirmek bu durumda çok doğru bir şey değil, yanlış iş yapmış oluyoruz ve daha sonra olabilecek sorunlarda, sıkıntılarda, ölümlerde de sorumluluk almış oluyoruz. Bu çok doğru değil.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Kısa bir açıklama yapabilir miyim Başkanım?

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) – Ben muhalefet partilerinden milletvekillerimizin yaptığı bütün eleştirilere katılıyorum. Yani başta yapılan eleştiri de öncelikte olmak üzere kanunları çıkarıyoruz ama daha sonra uygulama aşamasına gelince gerekli hazırlıkları idarelerimiz yeterince yapamadığı için uygulamayı erteliyoruz; bu doğru değil. Benim bu konuya olumlu görüş vermemin sebebi, maalesef yeterli uzman sayısı şu an itibarıyla oluşmadığı için böyle bir ötelemenin zorunlu olması ama ilgili kuruluşun da mutlaka ve mutlaka her türlü tedbiri alıp iş sağlığı ve güvenliği gibi…

YAKUP AKKAYA (İstanbul) – “Yeterli uzman sayısı yok.” diyorsunuz da dört sene oldu Sayın Bakanım.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – Tabii, yeterli, kesinlikle.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ İSMAİL GERİM – Sayın Bakanım, müsaade ederseniz, şöyle bir, rakamları paylaşayım: Kanun’un çıktığı 2012 yılından itibaren, bilindiği gibi belgelendirme süreci başladı. Şu anda 90 bin uzmanımız var bizim ülkemizde ancak çoğu uzman belgesini aktif hâle getirmiyor. Bu da kişisel bir tercihtir yani bunu kullanıp kullanmamak onların kendi tercihleri. Bizim şu anda (A) sınıfı için 17 bin uzman oluşmuş durumda, bunların 8 bini aktif. Normal, bizim kapasitemiz aslında 14 bin uzman çalışırsa -ki bu sayılar yeterli dediğim gibi- bu sorunu çözmüş oluyoruz. Ama biz hiçbir kimseye bunu zorlayamayız. Dolayısıyla, bu kişisel tercih zamanla oturacak, bir kültür gelişmesi olacak. Ve 70 bin tane uzman var şu anda (C) sınıfında.

YAKUP AKKAYA (İstanbul)Çalışmayanın sertifikasını belli bir süre sonra iptal edin, ne engelliyor ki?

BAŞKAN – Teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanın katıldığı önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Etmeyenler... Kabul edilmiştir.

Hayırlı uğurlu olsun , bakalım görelim neler olacak...

Said Kösedal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şimdi paylaşımları ilk sayfadan itibaren okudum.
Uzatıldığını anladım .
:)
Son karar uzatıldı dimi ?:)
Uzun zamandır bir şey yazılmamış bi sorayım dedim .

Netleşen bir durum yok ama büyük olasılıkla kabul edilecektir. Rahat olmanızda fayda var ;)

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İSG Genel Müd Vekili İsmail Gerim 'in verdiği bilgi doğru fakat herkes şu gerçeği görmüyor ya da görmezden geliyor;B sınıfı ve A sınıfı olanların yarısının belgesinin aktif olmamasının sebebi çoğunun piyasada verilen komik ücretleri kabul etmemeleridir.C sınıfları içerisinde 1500 TL ye işyerini görmeden hizmet veren o kadar çok yeni ve genç mezun var ki onlar aradan çekilse B ve A sınıfı uzmanlar da belgelerini aktif edebilir duruma gelecektir.Zaten şu anda komik fiyatlara Tehlikeli işyerlerine bakan C uzmanlar 3 yıl sonra B belgesini aldıklarında maaşları mı artacak sanki,bugün asgari ücrete bakan yarın da asgari ücrete bakacak.Benim B sınıfı arkadaşım 4000 TL yi kabul etmedi bir yıl işsiz gezdi,geçen yıl 7000 TL teklif geldi ve A sınıfı gerektiren yerlere bakıyor.şimdi bu sadece B gerektiren yerlere baksa A sınıfı olanların önü açılacaktır.Hepsi zincirleme birbirine bağlı ,Bugün 70000 C den bahsediliyor.4 sene sonra en az 150000 olur bu rakam.B sınıfı en az 40000-50000 olacak.ondan iki üç sene sonra 40000-50000 A olcak.Tabi fiyatlar da ne olacak biliyonuz mu?Benzin istasyonlarındaki gibi mesul müdürlük gibi.İşyeri başına 50-100 TL gibi olur herhalde.Kimse kızmasın bana,herkes işine geldiği gibi konuşuyor,günü kurtarmaya yönelik sadece bunlar,kimse bu mesleğin geleceğini düşünmüyor.Benim gibi çalışma hayatında yıllardır aktif olan birisi A belgesini üç beş kuruşa kullanmaz çünkü alternatifim var yani asıl işimi yapıyorum.İşsizliğin yüksek olduğu bu memlekette en çekilmez işlere bile yüzbinlerce insan başvuru yaparken işsiz yüzbinlerce müh,kimyager,biyolog vb.tabi ki de asgari ücrete bu işi yapacak.İşyerleri kesinlikle yeteri derecede denetlenmiyor,kimse kimseyi kandırmasın benim belgem aktifken ben yalnızca bir tesise bakıyordum,resmi olarak 70 saat hizmet vermem gerekiyordu ama hakkıyla yapınca bu süre yetmiyordu ki,ikinci bir işyerine de bakabileyim.Çoğunuzun üzerinde 40-50 tane işyeri var ister C olsun ister B ister A hiiiiç farketmez kimse orta ölçekli 50-100 çalışanı olan iki yada üç işyeri dışında başka işyerine bakamaz pratikte.Aksi halde kaza istatistikleri her geçen gün daha da kötüye gitmezdi.Bürokratlar bu işi içinden çıkılmaz bir yola soktular ve panikle hata üstüne hata yapıyorlar ve bu sektörü ilgilendiren tüm taraflar(işçi,uzman,devlet,işveren,sade vatandaş) herkes ama herkes büyük bir rezilliğin tam ortasında yaşıyor.
Kimi diyor uzatılsın ama sadece 1 yıl(B olmaya birkaç ayı kalanlar),kimi diyor uzatılmasın(B ve A lar),kimi diyor uzatılsın ama 2 yıl da yetmez üç yıl (ben mesleğe yeni girdim onlara 4 yıl uzattınız da bize yok mu).
Oooffff,offff bu ülkede ne zaman iş güvenliği gerçekten güvence altına alınacak bir karar versin bürokratlar sonra da uygulasınlar artık.

Fevzi Yürekli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben b veya a sınıfı değilim c sınıfı olduğum ıcın ertelenmemesını ıstıyorum .
velevki temmuz ayına gelındıgınde az tehlıkelıler ertelenmedı. zannediyormusunuz ozamanda bırılerı cıkacak ve bır ust sınıfa bakmayı uzatalım demeyecek..
en basından berı ertelemelerın hepsı sacma bunu savunmak meslegımıze yapılan en buyuk yanlıs.
KATLIYORUM bu görüşe,Bakıyorum bütün a-b-c sınıfı uzmanlar bir birini yiyor,işverenlerde kıs,kıs gülüyor
Bizler böyle birbirimizi yersek bir yere varamayız.
Neden İşyeri hekimlerinde Pratisyen hekim-Uzman hekim ayırımı yapılmıyor,İsg konusunda pratisyenler oturmuş piyasaya ,bir odaları var,ücretleri belli, sorunları yok
İş güvenliğ uzmanları hep kendilerini düşünen savunmalar içerisinde
Bu görüşünüz için size teşekkür ediyorum.

Miray Kral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Acaba bizde bir meslek odası kurabilir miyiz ?

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
komisyonda kabul edilen 2 yıl uzatma resmi gazetede ne zaman yayınlanır fikri olan varmı acaba?

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
komisyonda kabul edilen 2 yıl uzatma resmi gazetede ne zaman yayınlanır fikri olan varmı acaba?
Anayasamızın 89’uncu maddesi “Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunları onbeş gün içinde yayımlar” demektedir. Dikkat edileceği üzere, maddeye göre, Cumhurbaşkanı “kanun tasarı veya teklifleri”ni yayımlamamakta, “Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunları” yayımlamaktadır. Bundan kanun tasarı ve tekliflerinin Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanmasından önce Türkiye Büyük Millet Meclisinin kabul etmesiyle kanunlaştığı sonucu çıkarılabilir.

REBAL KESKİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Anayasamızın 89’uncu maddesi “Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunları onbeş gün içinde yayımlar” demektedir. Dikkat edileceği üzere, maddeye göre, Cumhurbaşkanı “kanun tasarı veya teklifleri”ni yayımlamamakta, “Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunları” yayımlamaktadır. Bundan kanun tasarı ve tekliflerinin Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanmasından önce Türkiye Büyük Millet Meclisinin kabul etmesiyle kanunlaştığı sonucu çıkarılabilir.
bu durumda onaylanan tasarı önce TBMM de kabul edilmeli .

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Cemal Öztürk
Giresun

C sınıfı için pek parlak gözükmüyor artık gelecek

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
durum nedir ?

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Komisyonda onaylandı ama henüz kanunlaşmadı sanırım. Ben resmi gazeteyi kontrol ettim ancak böyle bir ibare göremedim.

stimpy99

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Buna katılmıyorum cunkı burda ınsaat yapmıyorusnuz usg acısından degerlendıreceksınız ve yonetmelıklere gore hareket edeceksınız dersenızkı ısg yı proje asamasında tasarlamak gerek anlarım
İş güvenliği yapmak heleki inşaatlarda yapılan işin niteliğini ve devamında yapılcak işi gelişinin ne olduğunu bilmeyen alacağı iş güvenliğide mevzuatda yer aldığı kadardır bir inşaat mühendisi olarak söyliyorum bizim şantiyenin isg uzmanı orman mühendisi ve yapılcak işin niteliklerine hakim değil mevzuat ne söylerse onu yaparım diyor inanın bana her iş içinde sadece tehlikeli durumlar mevzuatta yer almaz tecrübe ve bilgi ister

stimpy99

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Alakası Yok kardeş riskler hep aynı kesilme batma düşme çarpma sektör değişsede riskler aynı branşlaşmaya gerek yok
Riskler aynısıysa bana kolon betonu dökülürken emniyet kemerin halatlarını nereye sabitlememiz gerekiyor

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.