Tartışma : C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

miningser

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
slm şu mühendislik ve müşavirlik firmasında (az tehlikeli sınıfa girmekte) tam süreli mühendis olarak çalışmaktayım. c sınıfı belgemi aldım ve çalıştığım firmada 100 kişi çalışmakta ve bunların bir kısmı tünelde bir kısmı karayolunda(arazide) bir kısmıda yine arazi ölçüm ekibinde.tabi 10 kişide proje grubu yani merkez office de.
şu an patronum tarfından gel sen bizim isg uzmanımız ol maaşına zam yapayım teklifini aldım (o teklifi ne ben söyleyim ne siz sorun:) her neyse aslında kafamda karışık, şartlar makul olsaydı ve bu görevi yapsaydım az tehlikeli sınıfta bir iş olarak görülsede tehlike sınıflarında amma personelin çalıştığı iş yerleri çok tehlikeli sınıfta yer almakta.
bu konu ile ilgili yorumlarınıza ihtiyaç duymaktayım.
şimdiden teşekkürler.

nkursun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hocam tünelde ve karayolunda çalışanlar az tehlikeli Firma altında çalışıyorlar. Onların sgk sicil onları farklıdır ve çok tehlikeli sınıftalardır. Tek sgk altında ise o işte bir yanlışlık vardır ve düzeltilmesi gerekir. Tam olarak ne istediğinizi anlamamak birlikte şantiye Vs gibi yerlerde çalışmamanızı tavsiye ederim. Eğer ücret konusunda arada çok büyük fark yoksa tabi.

miningser

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Hocam tünelde ve karayolunda çalışanlar az tehlikeli Firma altında çalışıyorlar. Onların sgk sicil onları farklıdır ve çok tehlikeli sınıftalardır. Tek sgk altında ise o işte bir yanlışlık vardır ve düzeltilmesi gerekir. Tam olarak ne istediğinizi anlamamak birlikte şantiye Vs gibi yerlerde çalışmamanızı tavsiye ederim. Eğer ücret konusunda arada çok büyük fark yoksa tabi.

Çalıştığım Mühendislik Müşavirlik firması, yapılan ihale neticesinde kamu kurumlarına mühendislik müşavirlik hizmeti vermekte ve kamu kurumunun işlerini yapan müteahhit (tünel ihalesini yada yol yapım ihalesini alan yüklenici firmalar) firmaların yanında çalışacak mühendis ve teknik eleman sağlayarak hizmeti verilmekte.
Aslında kafama takılan şu, tünel ya da yol yapım ihaleleri sonucunda işi alan X Müteahhit firmasında ihaleyi yapan kurum tarafından görevlendirilerek çalıştırılan danışman firma elemanları (Mühendis ya da Teknik Eleman) o işi yapan yüklenici (müteahhit) firmanın isg uzmanının mı nezaretinde olmaları gerekmekte.

Gökhan Çavuş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kim bilir, belki kaçar belki de devam eder. Ancak ortada bir gerçek var ki, o bayan 500 değil 1000 TL istemiş olsaydı, işveren yine kabul edecekti. Benim anlamakta zorluk çektiğim nokta sadece bu kısım işte. Neden harcadıkları zamanı, aldıkları eğitimi, yaptıkları işi ve en önemlisi de almış oldukları sorumluluğu bu kadar hafife alıyorlar?

O gün, iş konusunda aracı olan kişiye (ki kendisi de B sınıfı uzman), gerekirse bu sertifikayı alır bir dosyaya koyarım, hayatım boyunca kullanmam ama yine de böylesine saçma bir manzaranın ortaya çıkmasında rol oynamam diyerek tepkimi belirttim.

Yeni İSG uzmanı oldum ve aynı görüşteyim. Gerekirse belgemi ömür boyu kullanmam ama o paraya o riskin altına da girmem. İnsanlar mesleklerini neden bu kadar düşürüyorlar anlamıyorum. İşe Girememe korkusu insanları işveren karşısında böyle aciz durumlara düşürüyor. Anlattığınız olayın benzerleri sürekli yaşanıyor zaten.

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar geçenlerde bir işyeri hekimi ihtiyacı oldu ve Tabipler Odasına gittim. Adamlar nuh diyor peygamber demiyor. Bir fiyat tablosu belirlemişler ne yaparsan yap 1 kuruş inmiyorlar. Tam gün için 8500 TL + tüm vergiler demişler. Diğer gün ve saatleri de ona bağlı fiyatlandırmışlar. Ama sonuç olarak değerleri de böylece artıyor. Ha bağımsız iş yaptığını söyleyen odadan bağımsız fiyat veren hekimlerde var ama tabii onlarda odaya yakın fiyat veriyor. Sonuç olarak eğer herkes aynı dili konuşursa bizimde değerimiz yükselir. Şu an yeni kanun ile piyasa açıldı, herkes C sınıfı uzman ihtiyacına başladı ama ortada çok komik rakamlar dönüyor. Arkadaşlar yapmayın lütfen. Bizde tabipler odası gibi bir fiyat verelim. Bende bundan hareketle kendimce bir fiyat listesi yaptım ve benle çalışmak isteyenlere bu listeyi gönderiyorum. Sizlerden ricam sizde bu listeyi herkes ile paylaşın ve kendimizi ucuza satıp, değersiz göstermeyelim. Eğer hepimiz aynı dili ve rakamı konuşursak değerli oluruz. Saygılarımla. Volkan Pirik Makina Mühendisi - C Sınıfı ISG Uzmanı.
Volkan Bey bir konuda bilgi almak istiyorum...
Ben Kamu hastanelerine hizmet veren bir firmadan teklif aldım.Bir çok farklı hastaneye veri kayıt elemanı, temizlik elemanı ve güvenlik elemanı sağlıyor firma. Ücret olarak ne istemem gerektiği konusunda bir fikrim yok. Birde alt işveren-üst işveren ilişkisi söz konusu olan bir durum söz konusu ben çalışmalarımı yaparken sadece firma elemanlarını mı göz önünde tutacağım bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim...teşekkür ederim..

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar başımdan geçen bir olayı anlatayım abartısız. geçen iş görüşmesine gittim işyerini gördüm bana 1500 lira teklif edildi daha uzman olmadım ama ben 1500 e bu riski almam uzman olunca dedim . işveren de iş 3 aylık iş , çalışan sayısı da az(8-10 kişi) uzman olunca konusuruz bunu vs dedi. bende dedim tamam öyleyse işe başlarım dedim gittim inşaat alanına bakmaya. Görünce işyeri alanını büyük bir alan ve 3 adet firma alt taşeronlar yani taşeronun taşeronları var. bende bu paraya burda çalışılmaz dedim açıkcası inşaat çok tehlikeli oldugu için her türlü riske acık olup da 1500 e calısmak mantıksız geldi her nekadar uzman olmasam da. Herneyse orada çalışan bir şantiye şefi ile biraz sohbet ettim oda bana hak verdi zaten. ve bana bir iş başvurusunu anlattı ve ben şok oldum. Bir mühendis arkadaşımız CV sine 1000 lira olsun çalışırım heryerde çalışırm gibi yazılar yazmış. Ben şok oldum yani uzman mı değil mi bilmiyorum ama 1000 liraya git pazarda LİMON SAT!! . ne diye şantiyede mühendis olacaksın. Kaç mühendis şantiye şefi işçi ölümlerinden yargılanıyor biliyormusun?? birde uzman olduğunuzu düşünün hem uzman hem mühendis olarak kullanmak isteyecek işverenler.... Alacagın PARA (1000-1500) tl sen yargılansan bir avukat tutacaksın en basidinden bir avukatın ağzını açması 500 liradır. (Ailemde çok avukat var ordan biliyorum). sen aldığın bu parayla nasıl kendini savunacaksın HAPİSLERDE mi kalıp orda beleş yemek düşünüyosun?? bu nasıl bir anlayıştır. 1500 E UZMAN OLACAĞIMA GİDER 1250 LİRAYA GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLURUM BANKADA HEM RİSK ALMAM HEMDE YATARAK PARA KAZANIRIM . Çok uzattım kusura bakmayınız . Ancak 1000 e 1500 e çalışmak isteyen arkadaşlaraydı bu yazım . Kendimizi biraz ağırdan satmalıyız . bizler 17 sene veya daha fazladır okuyan eli kalem tutan bir de İŞ güvenliği uzmanı olanlarız. Unutmayalımki anlattıgım arkdas gibi 1000 liraya işe başlayan kişiler belki 2 sene sonra ancak 1500 alabilecek işverenlerden. Nasıl başlarsak bu işe öyle de gider. Ve son olarak da ; Biz osgb yada işverenlere mahkum değiliz ancak ONLAR BİZE MECBUR VE MUHTAÇ. Biz birgün çalışmasak orada kanunda cezalarımız belli. 4000 lira ... saygılar...

çok doğru dedikleriniz. arkadaşlar osgb de işe başladılar bu ay maaşlarını alamamışlar. osgb den demişler ki firmalar ödemeleri yapmadığı için maaşlarınızı veremiyoruz:) bi başka arkadaş 2 osgb değiştirdi şimdi çalışmıyor. gerçekten de bi dernek, oda gibi bişeyler yapılmalı. yoksa çok haklar yenilecek. yazık olucak

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
en güzeli bireysel çalışacaksın direk çalıştığın şirketten ücret almak farklı osgb den almak farklı aynı sorunu bende yaşıyorum adama 1 günde 5 rd yaptırırlar ay sonunda paranı alamazsın bir o kadarda riskin altına imza atarsın .yazık çok yazık

hakan ertan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sada merhaba,
Bu BODY fikri çok iyi. 21 Aralıkta A sınıfı sınavına gireceğim. Geçersem ben de ayrılmayı düşünüyorum ve Kuzey İzmir'deyim.

Gökhan Çavuş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, 18 ağustos sınavı ile iş güvenliği uzmanı oldum. Alınan Ücretler konusunda fazla bir bilgim yok. Bir OSGB firmasından şöyle bir teklif aldım. Değerlendirirseniz sevinirim.
Firmamız bünyesinde çalışacak iş güvenliği uzmanları için kendi buldukları risk analizi acil eylem planı ve eğitim ücretinden %15 ,iş yeri hekimi,iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli hizmeti aylık ücretin % 6'sı bir yıl boyunca anlaşma sağlayan uzmanımıza verilecektir.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, 18 ağustos sınavı ile iş güvenliği uzmanı oldum. Alınan Ücretler konusunda fazla bir bilgim yok. Bir OSGB firmasından şöyle bir teklif aldım. Değerlendirirseniz sevinirim.
Firmamız bünyesinde çalışacak iş güvenliği uzmanları için kendi buldukları risk analizi acil eylem planı ve eğitim ücretinden %15 ,iş yeri hekimi,iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli hizmeti aylık ücretin % 6'sı bir yıl boyunca anlaşma sağlayan uzmanımıza verilecektir.
Herhangi bir sabit ücret yok mu? Eğer yok ise bu şu demek, 10000 liralık bir iş bağlayacaksın ve bu işi yürütecek, sonuçlandıracaksın ancak sen bunun sadece 2100 lirasını alacaksın. Bu işi bağlayabiliyorsan zaten osgb' ye ihtiyacın yok git kendin osgb aç.

Gökhan Çavuş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Herhangi bir sabit ücret yok mu? Eğer yok ise bu şu demek, 10000 liralık bir iş bağlayacaksın ve bu işi yürütecek, sonuçlandıracaksın ancak sen bunun sadece 2100 lirasını alacaksın. Bu işi bağlayabiliyorsan zaten osgb' ye ihtiyacın yok git kendin osgb aç.

Sabit ücretten bahsetmemiş. Böyle bir msj göndermiş sadece. Yeni olduğum için sistem nasıl işliyor bilmiyorum. Daha firmayı aramadım. Fikir almak için konuyu paylaştım.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sabit ücretten bahsetmemiş. Böyle bir msj göndermiş sadece. Yeni olduğum için sistem nasıl işliyor bilmiyorum. Daha firmayı aramadım. Fikir almak için konuyu paylaştım.
Şahsım adına konuşursam, şayet sabit bir ücret yok ise çalışmam (eğer yeni mezun birisi olsaydım). Bu işi pazarlamaya çevirmişler. Pazarlamacı gibi ne kadar satarsan o kadar bile değil tabi onun onda ikisini alırsın diyorlar. Hoş değil.

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Böyle iş anlaşması olmaz.Bu resmen üç kağıtçılıktan başka birşey değil.Adamlar devlete vergi ödemek bile istemiyorlar,sizi kendilerine ortak yapıp para mı kazandıracaklar benim hiç aklım almıyor.Piyasa hırsızdan geçilmiyor.Bunlar böyle anlaşma yapmaları demek sana hiç para vermeyeceğiz demekle eşdeğer görünüyor.Bu kişiler böyle giderlerse sizi borçlu bile çıkarırlar.Bundan çıkan ana fikir çok açık; Adamlar o kadar acayip üç kağıtçı ki senin bulduğun işlerden sana pay verecekler ancak kendi kazandığımızdan sana birşey yedirmeyiz diyorlar.Bu teklifi kesinlikle kabul etmemeniz sizin menfaatinize olacaktır.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
slm şu mühendislik ve müşavirlik firmasında (az tehlikeli sınıfa girmekte) tam süreli mühendis olarak çalışmaktayım. c sınıfı belgemi aldım ve çalıştığım firmada 100 kişi çalışmakta ve bunların bir kısmı tünelde bir kısmı karayolunda(arazide) bir kısmıda yine arazi ölçüm ekibinde.tabi 10 kişide proje grubu yani merkez office de.
şu an patronum tarfından gel sen bizim isg uzmanımız ol maaşına zam yapayım teklifini aldım (o teklifi ne ben söyleyim ne siz sorun:) her neyse aslında kafamda karışık, şartlar makul olsaydı ve bu görevi yapsaydım az tehlikeli sınıfta bir iş olarak görülsede tehlike sınıflarında amma personelin çalıştığı iş yerleri çok tehlikeli sınıfta yer almakta.
bu konu ile ilgili yorumlarınıza ihtiyaç duymaktayım.
şimdiden teşekkürler.

CEVAP-ÖNERİ:

"
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe

göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

(7) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez. "

Demektedir.

Burada size,İSG mevzuatının bu kararınıza yönelik teknik ve idari noktalarını hatırlatmakla yetinmek durumundayım.
Siz bu görevi kabul ederseniz, İSG ile ilgili çalıştığınız sürede,firmanızın iş yaptığı diğer görevlerin hiçbirinde görevlendirilmeniz artık,mümkün olamayacaktır.İleriye yönelik kariyer beklentilerinizi,size getiri ve götürülerini kendiniz değerlendirmek durumundasınız.
Kararınızda, sizin için en mantıklı olanın gerçekleşmesini dilerim.
İyi çalışmalar.

recaiyuksell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
CEVAP-ÖNERİ:

"
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE

EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe

göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

(7) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez. "

Demektedir.

Burada size,İSG mevzuatının bu kararınıza yönelik teknik ve idari noktalarını hatırlatmakla yetinmek durumundayım.
Siz bu görevi kabul ederseniz, İSG ile ilgili çalıştığınız sürede,firmanızın iş yaptığı diğer görevlerin hiçbirinde görevlendirilmeniz artık,mümkün olamayacaktır.İleriye yönelik kariyer beklentilerinizi,size getiri ve götürülerini kendiniz değerlendirmek durumundasınız.
Kararınızda, sizin için en mantıklı olanın gerçekleşmesini dilerim.
İyi çalışmalar.

selamlar,

ben bir cephe kaplama işinde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak başladım. fakat normalde benim burada aylık çalışmam gereken süre çok az, yapacağım çok fazla bir iş yok. işveren beni projelerde de görevlendirmek istiyor. nasıl bir yöntem izlenmeli?

Sevindik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
3 calisani olan tehlikeli sinif isyerinde is guvenligi uzmanligi icin ne kadar ucret talep edilebilir?

Gökhan Çavuş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Böyle iş anlaşması olmaz.Bu resmen üç kağıtçılıktan başka birşey değil.Adamlar devlete vergi ödemek bile istemiyorlar,sizi kendilerine ortak yapıp para mı kazandıracaklar benim hiç aklım almıyor.Piyasa hırsızdan geçilmiyor.Bunlar böyle anlaşma yapmaları demek sana hiç para vermeyeceğiz demekle eşdeğer görünüyor.Bu kişiler böyle giderlerse sizi borçlu bile çıkarırlar.Bundan çıkan ana fikir çok açık; Adamlar o kadar acayip üç kağıtçı ki senin bulduğun işlerden sana pay verecekler ancak kendi kazandığımızdan sana birşey yedirmeyiz diyorlar.Bu teklifi kesinlikle kabul etmemeniz sizin menfaatinize olacaktır.

Yorum için teşekkür ederim. Teklife geri dönüş yapmadım. Uzmanlık işini askıya aldım. Kendi mesleğimi yapmaya devam edeceğim.

KENAN TAYĞAR

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
BEN BİR A SINIFI UZMANDAN DUYDUM KENDİSİNİN ANKARADA BİR OSGB Sİ VAR O DEDİ C SINIFI 2000-2500 B SINIFI 3500-4000 VE A SINIFI 5000-7000 TL ARASI ÇALIŞTIRIYORUM DEDİ RİSK ANALİZE GELİNCE KÜÇÜK İŞYERLERİ İÇİN 200-250 TL DEN BAŞLIYOR

izmir35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sanırım asgari ücrete kadar düşecek C sınıfı uzmanların maaşları malesef ki...

sersem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
birde mobbing e dikkat edelim.şuan ben yaşıyorum böyle bir durum.hem az para veriyorlar hemde köle muamelesi.zaten bizim iş stresimiz yetio bize birde bunlarla uğraşıyoruz.devlet bizle ne zaman ilgilenecek acaba??*

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.