Bu Sorunun Cevabı E İşaretlenmiş

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında mustafa4242 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mustafa4242

mustafa4242 TÜİSAG Üyesi

merhaba ben siteden aldıgım dökümlerde bu soru var ve cevap E olarak verilmiş kafam karıştı ?

N269) Geçersiz sebeple yapılan feshin sonuçları ile ilgili hangisi yanlıştır?
    A) İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır.
    B) İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur.
    C) Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir.
    D) İşe başlatılmayan işçiye bildirim süresi verilmemiş veya bildirim süresine ait ücret peşin ödenmemişse, bu sürelere ait ücret tutarı ayrıca ödenir.
    E) İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren otuz işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır.

2. mustafa4242

mustafa4242 TÜİSAG Üyesi

buradaki cevapta C ?

N271) İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile ilgili hangisi yanlıştır?
    A) En az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur.
    B) İSGB, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesine ve çalışan personel sayısına uygun büyüklükte bir yerde kurulur. Bu birimin asıl işin yürütüldüğü mekânda ve giriş
    katta kurulması esastır.
    C) 10'ar metrekareden az olmamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası ile işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere bir muayene odası ve 12 metrekareden az olmamak üzere bir ilkyardım ve acil müdahale odası bulunur.
    D) Tam zamanlı görevlendirilecek her işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı için aynı şartlarda ayrı birer oda tahsis edilir.
    E) İSGB’nin bölümleri aynı alanda bulunur ve bu alan çalışanlar tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde işaretlenir.

3. YFŞ

YFŞ TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Hangisi yanlıştır sorusunun cevabı E şıkkıdır. Çünkü İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur.

4857 sayılı İş kanununun 21. Maddesini incelemelisiniz.

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  4. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Evet E şıkkı yanlıştır.
    Bakınız İş Kanunu Madde 21 (30 iş günü değil 10 iş günü doğrusu)

Screenshot_1.jpg

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
  5. mustafa4242

mustafa4242 TÜİSAG Üyesi

çok teşekkür ederim ben bir yerde 30 gün diye okudum aklımda o kalmış

6. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

C şıkkı yanlıştır. (10'ar metrekare değil 8'er metrekare olmalı)
    Bakınız İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Madde 10

Screenshot_2.jpg

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica