Soru : Bir İş Yerinde Çok İş

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kolay gelsin arkadaşlar. Hastanelerde hizmet alımları yapılmaktadır.
Temizlik, yemek, güvenlik, gibi Şartnamelerinde iSG hizmetlerinin yapılacağı söyleniyor fakat,

Şimdi temizlikte yer alan firma iş sağlığı güvenliği hizmetlerini verirken az tehlikeli sınıfa göre mi değerlendirme yapacak ? Yoksa hastane çok tehlikeli sınıfta yer aldığından dolayı çok tehlikeli sınıfa göre mi yapılacak.
Peki bu NACE kodlarının ne yararlılığı kaldı burayı anlamakta güçlük çekiyorum.
Temizlik firması kanuna göre 16 saat eğitim 6 ay ya da yıllık periyodik muayene ve risk değerlendirmesi 2 yıl geçerlilik kurul toplantıları aylık mı olacak bu işin aslı astarı nedir arkadaşlar.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kolay gelsin arkadaşlar. Hastanelerde hizmet alımları yapılmaktadır.
Temizlik, yemek, güvenlik, gibi Şartnamelerinde iSG hizmetlerinin yapılacağı söyleniyor fakat,

Şimdi temizlikte yer alan firma iş sağlığı güvenliği hizmetlerini verirken az tehlikeli sınıfa göre mi değerlendirme yapacak ? Yoksa hastane çok tehlikeli sınıfta yer aldığından dolayı çok tehlikeli sınıfa göre mi yapılacak.
Peki bu NACE kodlarının ne yararlılığı kaldı burayı anlamakta güçlük çekiyorum.
Temizlik firması kanuna göre 16 saat eğitim 6 ay ya da yıllık periyodik muayene ve risk değerlendirmesi 2 yıl geçerlilik kurul toplantıları aylık mı olacak bu işin aslı astarı nedir arkadaşlar.

Mevzuatta yapılan işin tanımı ALT İŞVERENLİK YÖNETMELİĞİ.
Temizlik firması, özel güvenlik yada başka bir hizmeti alan Hastane bahsi geçen yönetmelikteki şartlar ile hizmet alacak.

Hizmeti sunacak firmaların yapacağı Risk Değerlendirmesi, kendi çalışacağı bölümleri kapsayan ve kendi tehlike sınıflarının gerektirdiği süreleri kapsayan bir Risk değerlendirmesi olacak. Tabii bu esnada Hastaneye ait Risk Değerlendirmesi Acil durum eylem planları gibi gerekli bilgileri de hastanenin kendi İSG birimiyle diyalog içinde olmalı ve hazırlamalı.

Temizlik firmasının Eğitim süreleri, periyodik muayeneler gibi tüm konular yine kendi nace kodundaki süreler ile olmalıdır.
Kurul konusu ise İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 'te belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler arkadaşım hızlı cevap için. Alo 170 ne işe yarar anlamadım sorduğum sorunun cevabı işte :) bende sizin söylediğiniz gibi yürütmeye çalışıyordum işleri çok sıkıntı çıkaranlar olunca 170 sordum yanlış biliyorum diye oda sizin söylediğinizin tam tersini söyledi. Sizin dediğinizi okuyunca ve 170 söylediği kanun maddesine bakınca sorumu anlamadıklarını aynı kanun maddesinin bir üstünde sizin söylediğiniz şekilde belirtmiş zaten. Çok teşekkürler arkadaşım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.