Soru : Basınçlı Tüplerin Periyodik Kontrolleri

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar basınçlı tüplerin periyodik kontrolleri 1 yıl mı yoksa 5 yılda bir mi yaıpılır.bazı yerlerde 1 yıl bazı yerlerde 5 yıl diyor iki arada kaldım... benim bildiğim 5 yılda bir basınç testiydi ama yinede yardım... teşekkürler

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
basınçlı kapların periyodik muayeneleri yılda bir defa,
hidrostatik basınç testleri, her 5 yılda bir defa yapılır sayın murkiv...

scarface3545

Üye
TÜİSAG Üyesi
MURKİV5555 in bahsettiği oksijen, asetilen, propan vs. tüpleri zannedersem normal basınçlı kap değil yani. Eğer basınçlı tüpten bahsediyorsanız 5 yılda bir periyodik kontrollerinin yapılması gerekir.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
MURKİV5555 in bahsettiği oksijen, asetilen, propan vs. tüpleri zannedersem normal basınçlı kap değil yani. Eğer basınçlı tüpten bahsediyorsanız 5 yılda bir periyodik kontrollerinin yapılması gerekir.
bende basınçlı gaz tüplerinden bahsettim zaten....

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
basınçlı tüpler 5 yılda 1

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
basınçlı tüp basınçlı kaplardan sayılmıyomu hidristatik deneyleri farklı normal periyodik muayeneleri farklı olması lazım değilmi hangisi şimdi karıştı ortalık...

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
basınçlı kapların periyodik muayeneleri yılda bir defa

I

izmir

Guest
Madde 223 - Basınçlı kapların kontrol ve deneyleri, ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından, imalinin bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlanmadan önce, veya yapılan değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, en az üç ay kullanılmayıp yeniden servise girmeleri halinde ise tekrar kullanmaya başlanmadan önce ve herhalde periyodik olarak yılda bir yapılır. Kontrol ve deney sonuçları, düzenlenecek bir raporda belirtilir ve bu raporlar işyerlerinde saklanır. /İSG TÜZÜĞÜ

KOMPRESÖR HAVA TANKLARI HİDROLİK TEST
YILDA BİR
KÖPÜKLÜ TİP YANGIN SÖNDÜRME ARAÇLARI
YILDA BİR
TEHLİKELİ SIVILARIN BULUNDUĞU TANKLAR
YILDA BİR
KAZANLAR
YILDA BİR
SEYYAR YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI 6 AYDA BİR
YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI(YÖNETMELİK) YILDA BİR

Basınçlı tüplerde hidrostatik test 5 yılda bir diye biliyorum.

seko

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
basınçlı kapların periyodik muayeneleri yılda bir defa
basınçlı tüplerin periyodik kontolü ve basınç testleri (kaynakta kullanılan oksijen, asetilen tüpleri...) 5 yılda bir olur.
basınçlı kaplar (kompresör, kazan vb.) yılda bir periyodik kontrol ve deneye tabi tutulurlar. basınçlı kaplar az 3 ay kullanılmayıp yeniden servise girmeleri halinde ise tekrar kullanılmaya başlanmadan önce kontrolleri yapılır.
5 yılda bir yaylı emniyet valflerin hidrostatik testleri yapılır. tankların ise hidrostatik testleri 10 yılda bir yapılır http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/27699.html

msezgin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar, cevaplar karışmış. Basınçlı kapların kontrolü denildiğinde iki durum sozkonusudur.
1-Kab'ın kendi kontrolü (sağlamlığı)
2- İşlev kontrolü.
Bu iki durum aynı sorunun cevabına yazılmamalı. Farklı süreler sözkonusudur.
Örnek: Y S C'ları işlev yönünden 6 ayda bir, kapları yani tüp yönünden imal tarihinden 5 yıl sonra.
1. kontrol işlevsel, 2. ise kab'ın kontrolü.

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet msezgin haklıdır. açıklamalarımızı karışıklığa ihtimal vermeden yapalım

murkiv5555

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Madde 223 - Basınçlı kapların kontrol ve deneyleri, ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından, imalinin bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlanmadan önce, veya yapılan değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, en az üç ay kullanılmayıp yeniden servise girmeleri halinde ise tekrar kullanmaya başlanmadan önce ve herhalde periyodik olarak yılda bir yapılır. Kontrol ve deney sonuçları, düzenlenecek bir raporda belirtilir ve bu raporlar işyerlerinde saklanır. /İSG TÜZÜĞÜ

KOMPRESÖR HAVA TANKLARI HİDROLİK TEST
YILDA BİR
KÖPÜKLÜ TİP YANGIN SÖNDÜRME ARAÇLARI
YILDA BİR
TEHLİKELİ SIVILARIN BULUNDUĞU TANKLAR
YILDA BİR
KAZANLAR
YILDA BİR
SEYYAR YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI 6 AYDA BİR
YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI(YÖNETMELİK) YILDA BİR

Basınçlı tüplerde hidrostatik test 5 yılda bir diye biliyorum.

yangın söndürme cihazları 6 ay değilmi bunların köpüklü olması muayenesini değiştiriyomu acaba birde bu yangın söndürme cihazlarının hidrostatik deneyleri 4 yılda bir mi değilmi şimdiden teşekkürler testte 5 cevabıyla karşılştım şaşırdım 5 yılda bir olan basınçlı kaplarda değilmiydi...

brktbk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
BU KONU BİRAZ KARIŞMIŞ NETLİK GETİREBİLİR MİSİNİZ?

ANLADIĞIM KADARIYLA BASINÇLI KAPLARIN PERİYODİK KONTROLLERİ YILDA BİR. BASINÇLI TÜPLERİN (ASETİLEN,OKSİJEN VS) PERİYODİK KONTROLLERİ BEŞ YILDA BİR OLUYOR.DOĞRU MUDUR?

swiss35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
BU KONU BİRAZ KARIŞMIŞ NETLİK GETİREBİLİR MİSİNİZ?

ANLADIĞIM KADARIYLA BASINÇLI KAPLARIN PERİYODİK KONTROLLERİ YILDA BİR. BASINÇLI TÜPLERİN (ASETİLEN,OKSİJEN VS) PERİYODİK KONTROLLERİ BEŞ YILDA BİR OLUYOR.DOĞRU MUDUR?

swiss35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Selamlar,
tesadüfen basinçli kaplarla ilgili soru ve cevaplari okudum, degisik cevaplar ve tahminler var, ben yurtdisinda çalisan ve basinçli kaplarin denetimini yapan biri olarak, bildigim kadariyla su an Türkiyedede ( ADR antlasmasi ) geçerli olmasi gerekir. Türkiye 1.Ocak. 2011 itibar ile Avrupa ve degisik ülkelerdeki gibi bu antlasma kapsamindadir ve bu antlasmaya göre hareket etmelidir. Yani her türlü basinç tasiyan Tüp ve Kaplar bu kapsamdadir ve tasidigi gaz çesidine göre imtahandan geçer ve dolum süresi verilir ( dalgiç tüpleri dahil ). Yani bunlar 5 ile 10 yil arasinda degismektedir ( dalgiç tüpler ülkeler göre degisir, Hidrostatik 5 yilda bir ve her 2,5 yilda bir yüzeysel muayene yapilir) . Bu antlasmaya göre CE izinli yangin söndürme Tüpleri için özel kullanim belgesi gerekli buda ancak ile o ülkedeki yetkili Müfettislik (kurum) ile Tüpü üreten firma ile yapilan anlasmaya göre kullanma ve doldurma izni verilir.Ayrica yeni Tüplerde kullanilacak donanim Pi yada CE üretimli olmalidir.

krisografi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba
yangın tüplerinin hidrostatik basınç testi 4 yılda bir mi yaptırılıyor?

swiss35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhabalar basınçlı tüplerin periyodik kontrolleri 1 yıl mı yoksa 5 yılda bir mi yaıpılır.bazı yerlerde 1 yıl bazı yerlerde 5 yıl diyor iki arada kaldım... benim bildiğim 5 yılda bir basınç testiydi ama yinede yardım... teşekkürler

Öncelikle merhabalar Murat bey,
Biraz bilgim dahilinde sizleri bilgilendirmek istiyorum. Türkiye 2011 yilindan itibaren ADR antlasmasina dahil olmus ve buna göre yetkili kurumlarca Kap ve Tüplerin periyodik kontrolü yapilmasi gerekmektedir...
Basinçli kap, içerisinde basinç bulunduran sivi veya gaz halindeki bütün kaplara denilir, bunlar sabit ve seyyar olabilirler.
Sizin bahsettiginiz basinçli kap eger (Tüp veya Kap) 0.300 litre den 1`000 litreye kadar ise bunlar bulundurdugu gazin özelligine göre degisir.
örnek 1 : SIKISTIRILMIS GAZLAR.
Azot, Oksigen, Propan, Hidrojen, Helyum, Karbon di oksit yada Toz halinde ki yangin söndürücü Tüpleri her 10 yilda bir...

Azot Oksit yada Azot Monoksit, ( SIKISTIRILMIS zehirli, asitli, oksitlendirici, eritici ve yanici gazlar N.A.G, 5 yil.

örnek 2 : SIVI GAZLAR ve SERBEST BIRAKILMIS GAZLAR
Asetilen, Karbon dioksit, Etan ve bunun gibi 10 yil.

Amonyak, Klor ve Hydrojen sülfür gibi olanlar 5 yil.

Eger bahsettiginiz kap veya Tüpün ne gazi tasidigini yazarsaniz detayli bilgi verebilirim..

Umarim size bu konuda yardimci olabilildim.

Selam ve saygilarimla
Muharrem Keskin

swiss35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Murat bey
ayrica bu konuda daha detayli bilgi ADR Konvensiyonu ( 4. Bölüm 4.1.4.1 maddesinde-P200 olarakta geçer) kitapçiginda bulunmaktadir, tabiiki kitapçigi bulma imkaniniz varsa.
Tekrar selamlar

unforgiven2

Üye
TÜİSAG Üyesi
seyyar komprasor 6 aydamı

swiss35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sormus oldugunuz soruya kesin cevap veremiyecegim, benim cevabini vermis oldugum, SIKISTIRILMIS gaz ve SIVI gazlarla ilgili olan ADR antlasmasinda yer alan ve onun dogrultusunda yapilmasi mecburi olan Tüp ve kaplarla (Tank) ilgili konuya cevap yazdim.
Kompresörler sanirim bu kapsamda degiller..Benim çalisma alanimda olmayan bir konu o yüzden yardimci olamiyacagim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.