Apartman Için Risk Analizi Örneği

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Diğer iş kolları içinde yapılacak mı risk değerlendirme rehberi.Yeni başladığımız iş yerlerinde pek çok eksik var bunları gözden kaçırmamak için çok yoğun çalışmak gerekir.Aylık hizmet süreleri çok az aslında.Kuaför ve apartmanlarda 2014 yasa yürürlüğü giriyor .Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıf daha öncelikli olmalıydı.Risk değerlendirmesine başladık ama ya farklı şeyler istenir diye yavaştan alıyoruz.Bu konuda bilgisi olan var mı bekleyelim mi? yeni risk değerlendirme formları çıkacak mı?
arkadaşlar isg uzmanı ile calışma konusu ve risk değerlendirme konusunu karıitırıyorsunuz sanırım.2014 yürürlüğe girecek konu isg uzmanı ve iş yeri saglık personeli bulundurma konusu. 2013 sonuna kadar apartman ve kuaforler de risk degerlendirmelerini yapmak zorundalar. tek farkları bu iki grup kendisi de bu degerlendirmeyi yapabilir. çsgb sanırı bu yüzden bu evrakları yayımladı.diğer kollar için böyle bir çalışmayı yapamaz yapmamlıda bence.

Demekki bakanlık Kuaförleri ve Apartmanları öncelikli olarak düşünmüş tabiki haklılar İş kazalarının çoğu ya kuaförden yada apartmanlardan kaynaklanmakta Zihniyet bu ne yapalım

konu bu değil bence.apartman ve kuaförlerin risk değerlendirmesini kendileri yapabiliyorlar. kendilerinin yapabilmesi içinde çsgb böle bir çıkış yolu oluşturmuş.doğrumu küllin saçmalık. bu işin sorumluluğunu yönetimlere yüklemektir bu ve bence saçma.diğer iş kollarında da sadece isg uzmanı bu işi yapabilir.isg uzmanına para verecek olan işverenlerin ceplerinden çıkacak para deysin zihniyetiyle iş kolaylaitıracak risk değerlendirmeleri olusturulmaz.
diger bransarda risk degerlendşrmenin çsgb tarafından yayımlanması konusunda da pek olumlu bakmıyorum ben konuya.bu birçok karışıklığa yol açar bence.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Abdurrahman KAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İyi Çalışmalar Arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi 6331 Sayılı İSG Yasası ve buna bağlı çıkarılması planlanan 30' a yakın yönetmelik ve tebliğler yayımlanmaya başladı. Bunun yanında İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından biz İSG Profesyonellerine ve yükümlülük altındaki işyerlerine Yardımcı Rehberler de hazırlanmaktadır.

Bunlardan bahsetmiş olduğunuz Apartman ve Kuaförler için Risk Değerlendirmesi oldukça güzel ve yardımcı kaynak niteliğindedir. Uygulanması açısından İSG Profesyoneli çalıştırma yükümlülüğü bulunmayanlar destek alacaklar(ki tatbikatta böyle olacağını düşünüyorum.) ....Risk Değerlendirme yükümlülüğü zamanı yok....

Burada önemli olan bu geçiş zamanlarında biz İSG Profesyonelleri kendimizi Kaynak eser gibi donanımlı hale getirebilmeliyiz. Zaten "Çok Danışmanlık+Çok Para" tarzı yaklaşım biz kendimizi doğru bilgilerle donattıkça gelecektir. ....Hızlı bir giriş arzusu sanırım attan düşme hikayesinde bize baş rolü oynatır....

Kazasız bir gün temennisi ile....

Abdurrahman Kaya –İş Güvenliği Uzmanı/Çevre Mühendisi

Esin Kaban

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar isg uzmanı ile calışma konusu ve risk değerlendirme konusunu karıitırıyorsunuz sanırım.2014 yürürlüğe girecek konu isg uzmanı ve iş yeri saglık personeli bulundurma konusu. 2013 sonuna kadar apartman ve kuaforler de risk degerlendirmelerini yapmak zorundalar. tek farkları bu iki grup kendisi de bu degerlendirmeyi yapabilir. çsgb sanırı bu yüzden bu evrakları yayımladı.diğer kollar için böyle bir çalışmayı yapamaz yapmamlıda bence.
kanunu tabiki biliyoruz.öncelik çok tehlikeli ve tehlikeli sınıf olmalı.bütün işyerleri risk değerlendirmesi yapacak diyor ocak 2013 itibariyle.küçük işletmeler bunu yapacaklarmı acaba.risk gurubu düşük işyerlerine sıra gelinceye kadar neler var.kuaförler bu listede en sonda gelir bence.Risk değerlendirme rehberi diğer iş kolları içinde yayınlanmalı.Zaten üretim yapan çalışan sayısı fazla olan yerler bir bu işi düzgün yapmak için yardım almak zorunda .

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Risk değerlendirmesinin yapılması için 2013 sonuna kadar diye bir zaman bulunmamakta, 31 Aralık 2012 'ten itibaren her işverenin yaptırması gerekmektedir. Ayrıca Risk Değ. yönetmeliğinde ekibin bulunması, daha sonra da uzman varsa denmesi her türlü yanlıştır...

rose34

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
u“Az tehlikeli” sınıfta yer alan apartman/bina/sitenin; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmeti temin etmesi yükümlülüğü 2014 yılı Temmuz ayında, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alanlarında ise 2013 yılı Haziran ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihlere kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp apartman yöneticisi ve çalışan/çalışanlar ile gerektiğinde diğer apartman sakinleri de yer alabilir.

Öncelikleapartman/bina/sitenizin İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre yer aldığı tehlike sınıfı belirlenmelidir.
Arkadaşlar ÇSGB nin yayınladığı rehberde aynen yukarıdaki ifade geçmektedir. Tehlikeli sınıfa giren apartman ,bina veya siteler nereleri olabilir. bir çok hizmetin sunulduğu residence gibi yerler olabilir mi?

bernat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çok anlamsız değil mi? bize bile o kadar eğitim aldırdılar hala aklımızda soru işaretleri var, apartmanların yönetimi bu işi nasıl yapsın? ayrıca formları inceledim, bizler buna benzer bir risk analizi yapsak topa koyuluruz. örnek: <Elektrikli testere, çim biçme makinesi veya diğer aletler gibi vurucu, kesici, dönen ya da titreşim yayan alet ya da makinaların tehlikelerini en aza indirecek önlemler alınmıştır.> neymiş o önlemler ki acaba? :)

Ayrıca ben de böyle renkli ve eğlenceli yönetmelik istiyorum.. bizim yönetmelikler kargacık burgacık yazılı, soğuk ve samimiyetsiz :)

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çok anlamsız değil mi? bize bile o kadar eğitim aldırdılar hala aklımızda soru işaretleri var, apartmanların yönetimi bu işi nasıl yapsın? ayrıca formları inceledim, bizler buna benzer bir risk analizi yapsak topa koyuluruz. örnek: <Elektrikli testere, çim biçme makinesi veya diğer aletler gibi vurucu, kesici, dönen ya da titreşim yayan alet ya da makinaların tehlikelerini en aza indirecek önlemler alınmıştır.> neymiş o önlemler ki acaba? :)

Ayrıca ben de böyle renkli ve eğlenceli yönetmelik istiyorum.. bizim yönetmelikler kargacık burgacık yazılı, soğuk ve samimiyetsiz :)
Süper bir yazı olmuş, elinize sağlık, ama öyle deme yılların yöneticisi o :)

Uğur Yetiş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlığın hazırlamış olduğu Apartmanalr için Risk analiz örneği incelemenizde fayda var arkadaşlar.

Ekli dosyalar

• APARTMAN RİSK ANALİZİ ÖRNEĞİ.docx
    724.8 KB · Görüntüleme: 1,675

samet19

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
u“Az tehlikeli” sınıfta yer alan apartman/bina/sitenin; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmeti temin etmesi yükümlülüğü 2014 yılı Temmuz ayında, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alanlarında ise 2013 yılı Haziran ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihlere kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp apartman yöneticisi ve çalışan/çalışanlar ile gerektiğinde diğer apartman sakinleri de yer alabilir.

Öncelikleapartman/bina/sitenizin İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre yer aldığı tehlike sınıfı belirlenmelidir.
Arkadaşlar ÇSGB nin yayınladığı rehberde aynen yukarıdaki ifade geçmektedir. Tehlikeli sınıfa giren apartman ,bina veya siteler nereleri olabilir. bir çok hizmetin sunulduğu residence gibi yerler olabilir mi?
Oteller olabilir

Muharrem Bilgin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren

Muharrem Bilgin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Muharrem bey özelden mesaj gönderdim oradan cevap yazabilirsiniz.
Öncelikle,
ÇSGB. nın Apartman ve Siteler ile ilgili İş Riski Analiz Form-atını Siteye Ekleyerek Yardımcı olmanız, çok güzel ve Pek Çok arkadaşımıza Güncel Konu olarak bilgilendirdiğiniz için Teşekkür ederiz.
İlgi, Kanununun gereği olarak;
Site Yöneticisi veya Site Md. olarak. İş Riski Analizi ve Acil Önlem Planı Formlarını doldurup Arşivde muhafaza etmemiz sanırım yeterli olacaktır. Bir başka firmalara müracaat etmemize de gerek yok sanırım.
Acil Önlem Planı hususunda herhangi bir Form varmı acaba...
Teşekkürler.

Uğur Yetiş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Muharrem bey konuyla ilgilisiniz anladığım kadarıyla. Bulubduğunuz apartman veya site için bu risk analizini kendiniz ve ilgili dışarıdan da olmak kaydıyla birlikte yapabilirsiniz. Acil eylem planları için forumda konu başlıgında ust kısımda arama motoru var oradan arama yaptırıp eklenmiş olan konuları inceleyebilirsiniz.

Meltem Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hangi apartman yöneticisinin ve kuaförün bu rehberlerden haberi var acaba ? Şimdi bakanlık sizin için rehber hazırladım bakalım ödevinizi yaptınız mı diye kontrol edecek mi?

antman911

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bakanlık çok önemli bir meslekten başlamış rehber yayınlamaya.. kuaför/berber, apartman. toplumun genelini ilgilendiriyor. Berber usturayı boğazıma dayayınca hep korkmuşumdur. :))

penduse

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
ARKADAŞLAR

EMEK EN YÜCE DEĞERDİR , HAZIRLANAN RİSK ANALİZLERİ BURDA PAYLAŞILIYOR ; PAYLAŞMAK DA GÜZEL AMA İNSAN KENDİSİ DE BİŞEYLER DÜŞÜNMELİ HEP HAZIR HEP HAZIR OLMAZ ...

greenbelt-

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sizi anlıyorum. Ancak hazır ve standart bir formatta çalışılması daha uygun olanı değil midir.

ZEYNEPDERİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim......

bluebird

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar apartman için risk değerlendirmesinde çalışan sayısını dikkate almamız gerektiğini ( kapıcı, bahçivan vb. ) düşünüyorum yoksa işin içinden çıkmak çok zor. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa faydalı olur
Özgür Bey merhaba
Ben apartmanların bir sanayi sitesi gibi düşünülüp dairelerin de birer işyeri olarak kabul edilmesi ve bina yönetimince
gerekli bilgilendirme ve organizasyonun sağlanması şeklinde değerlendirilmesi kanaatindeyim.
Çünkü sadece çalışanların korunması ve güvenliği sağlanacaksa apartman veya site sakinleri neden para harcayıp da birtakım güvenlik hizmeti satın alsınlar.
Bunun yanında üç beş kişilik çalışanla acil eylem planı ve ekiplerini nasıl oluşturacağız oturanları dahil etmezsek.

asd006

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar apartmanlara veya işyerlerine sadece risk değerlendirmesi yaptığımız zaman fatura kesmemiz gerekiyor mu nası bir yol izleyeceği bilgisi olan paylaşsın lütfen

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.