Soru : Ana Firma Taşeronlardan Ne Derece Sorumlu ?

uğur uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba arkadaşlar ben ana firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum ve 9 tane taşeron firmamız var şantiyede ve taşeron firmalarda toplamda 250 civarında çalışan var bizim firmada 120 civarında ben bu taşeron firmaların işçilerinin iş güvenliği belgeleri özlük dosyalarını tek tek kontrol mu edeceğim ? bunlardan taşeron firma sorumlu değil mi ? ben ne derece sorumluyum bunlardan ? Allah korusun bu taşeron firma çalışanlarında bir kaza olsa benim buradaki sorumluluğum ne kadardır ?

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Taşeron firmalar, yaptıkarı işin İSG standartları doğrultusunda yapılacağını ve İSG kurallarına uygunluğun denetleneceğini sizin firmanıza taahhüt etmelidir. Firmalar çalıştıkları alanla ilgili risk değerlendirmelerini kendi yapmalıdır.

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
işe girişlerde taşeron firma personellerinin evraklarını kontrol etmeli, her ay da sgk hzmet dökümlerini istemelisiniz. işçilere sgk da girdi çıktı yapabilirler.

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
6331-İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
Çalışanların eğitimi

MADDE 17–(1)İşveren,çalışanların işsağlığıve güvenliği eğitimlerini almasınısağlar. Bu eğitimözellikle; işe başlamadanönce,çalışma yeri veya işdeğişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanmasıhâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortayaçıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

(5) Tehlikeli veçok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatlarıiçeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmaküzere gelençalışanlar işe başlatılamaz.

(6) Geçici işilişkisi kurulan işveren, işsağlığıve güvenliği risklerine karşıçalışana gerekli eğitimin verilmesini sağlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.