Risk Değerlendirmesi Akaryakıt İstasyonlarında Risk Analizi

ERCAN KORNAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bir istasyonda çalışacaksın sırasıyla ne yaparsın yani planın ne olur ? başlarken sırasıyla neler yaparsın osgb deki mağdur meslektaşlarım istişare yapalım fikirleriniz benim için çok önemli teşekkürler şimdiden :)

Cem BAYDAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bir istasyonda çalışacaksın sırasıyla ne yaparsın yani planın ne olur ? başlarken sırasıyla neler yaparsın osgb deki mağdur meslektaşlarım istişare yapalım fikirleriniz benim için çok önemli teşekkürler şimdiden :)
OSGB'deki mağdur meslektaşlarım derken neyi kast ediyorsunuz ya da OSGB'de çalışan tüm uzmanların mağdur olduğunu nereden biliyorsunuz?

arkadaşlar c sınıfı uzmanıyım şu an akaryakıt istasyonunda isg uzmanlık hizmeti verebilirmiyim ?
Normal şartlar altında hizmet veremezsiniz. Ancak o işletmeye belge sınıfı yeten bir uzman İSG-KATİP üzerinden ataması yapılırsa siz onun altında resmi olarak çalışabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Normal şartlar altında hizmet veremezsiniz. Ancak o işletmeye belge sınıfı yeten bir uzman İSG-KATİP üzerinden ataması yapılırsa siz onun altında resmi olarak çalışabilirsiniz.
"resmi olarak çalışabilir" den kastınız nedir? Dayanağı ile açıklarsanız bilgilenmiş oluruz.
Saygılar.

ERCAN KORNAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
OSGB'deki mağdur meslektaşlarım derken neyi kast ediyorsunuz ya da OSGB'de çalışan tüm uzmanların mağdur olduğunu nereden biliyorsunuz?
uzun zamandır burda osgb lerin çalışanlarına nasıl muamele ettiğini cümle alem dillendiriyor .ben söyleyince mi dikkat çekti .tmm osgb deki herkes mutlu paraya doymuyolar .hele ben 5bin tl maaş alıyorum c sınıfıyım çok mutluyum :)

Cem BAYDAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"resmi olarak çalışabilir" den kastınız nedir? Dayanağı ile açıklarsanız bilgilenmiş oluruz.
Saygılar.
Resmi olaraktan kasıt yine İSG-KATİP üzerinde görevlendirmenin yapılmasıdır. Dayanağı ise:

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

(2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

(3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

(4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Resmi olaraktan kasıt yine İSG-KATİP üzerinde görevlendirmenin yapılmasıdır. Dayanağı ise:

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

(2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

(3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

(4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.
Akaryakıt istasyonunda 4 kişi çalışıyor, 2 saat B görevlendirecek. C uzman Bnin altında İSG Katipten nasıl resmi olarak çalışacak yine anlamadım.
Ya da siz 2. fıkrayı yanlış yorumluyorsunuz. O cümle farklı şeyi söylüyor.
Bilgi kirliliğine maksimum özen rica edeceğim.
Saygılarımla

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Yanlışlıkla 2. fıkra yazmışım! 3. fıkra olacak

Bu şu anlama gelmektedir.
Örnek: Çok Tehlikeli sınıfta 1500 çalışanı olan bir işletme var. 1000 kişiye kadar bir tam gün A veya B sertifikalı ISG uzmanı çalıştırır. Geri kalan 500 çalışan için istihdam edilecek IGU'ı C sertifikalı olabilir der.

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi

Ayrıca 4. madde de yanlış anlaşılabiliyor:

Açıklayayım: İşveren İSG Katip de belirtilen sürenin altında bir sözleşme girişi yapamaz. Ama belirtilen sürenin üstünde bir çalışma belirlenebilir. Mesela ISG Katip 4 saat IGU görevlendirmesi diyor. Fakat vardiyalar nedeniyle işveren IGUndan vardiyalara gelmesini isteyebilir. IGU bunu ekstra saat olarak talep edebilir ve İSG Katipten 4 saatin üzerinde bir sözleşme yapabilir. Ücretini de ona göre belirler.

Cem BAYDAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Akaryakıt istasyonunda 4 kişi çalışıyor, 2 saat B görevlendirecek. C uzman Bnin altında İSG Katipten nasıl resmi olarak çalışacak yine anlamadım.
Saygılarımla
Bilgi kirliliği yok. yasal dayanağı ile yazdım. Ayrıca 4 kişinin çalıştığı bir istasyonda neden C olarak çalışmak istiyorsunuz.
Saygılarımla
Bilgi kirliliği yok. Ben yasal anlamda dayanağını da yazdım. Ayrıca 4 kişi dahi olsa İSG-KATİP'te atamaya izin veriyor (yasallığı konusunda tartışma yapmıyorum). İstiyorsanız deneyebilirsiniz. Şu an piyasada bir çok OSGB bu şekilde atamayı yapıyor. Dolayısıyla A sınıfı uzmanı bir çok yerde görevlendirip altına C atamak suretiyle işlerine devam ediyorlar.

oezguel

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bence önemli tehlikelerden birisi de, pompa adalarının yanında geçen yayalar
bunlar nasıl önlenebilir?

özellikle şehir merkezlerinde, etrafından yollar geçen benzin istasyonunda bu önlenemiyor

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.