Soru : Acil, Fazla Mesai Durumunda Çalışanların Yol Masrafları Ödenerek Şahsi Araç Ile Gelinmesi

Onat Kömürcü

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar şirketimizde normalde servis mevcut ancak acil (arıza,bakım gibi ) yada fazla mesai durumlarında çalışanlar kendi araçları ile geliyorlar(Yakıt giderleri işveren tarafından karşılanmak suretiyle) ancak kendi araçları ile gelebilmeleri için amirlerinden izin alarak örnek veriyorum;
----Ahmet yılmaz 10 kl 334 plakalı kendi aracıyla şu sebepten dolayı fabriakaya gelecektir.
Şeklinde ayrıca;
Özel araçları ile gelenlerin insan kaynaklarında ;
-Araçların bilgileri
-Araç kullanımı ile ilgili isg kurallarınında bulunduğu Araç Kullanım Politakası imzası
(Alkollu kullanmayacağıma, bakımlarının tam olduğuna ,kaskosu olduğuna dair)
-Ayrıca Araçla ilgili Bakım kasko felan evrakları mevcut.

Bu şekilde bir sistem uygulanıyor eğer bir kaza olması durumunda iş kazası sayılıp sayılamayacağını merak ediyorum.
(Not: Kanunda şirket tarafından sağlanan araç ile ilgili tanım var ancak yaptıklarımızın bir yasal dayanağının bulamadım )

deryayran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar şirketimizde normalde servis mevcut ancak acil (arıza,bakım gibi ) yada fazla mesai durumlarında çalışanlar kendi araçları ile geliyorlar(Yakıt giderleri işveren tarafından karşılanmak suretiyle) ancak kendi araçları ile gelebilmeleri için amirlerinden izin alarak örnek veriyorum;
----Ahmet yılmaz 10 kl 334 plakalı kendi aracıyla şu sebepten dolayı fabriakaya gelecektir.
Şeklinde ayrıca;
-Araçların bilgileri
-Araç kullanımı ile ilgili isg kurallarınında bulunduğu Araç Kullanım Politakası imzası

Bu şekilde bir sistem uygulanıyor eğer bir kaza olması durumunda iş kazası sayılıp sayılamayacağını merak ediyorum.
(Not: Kanunda şirket tarafından sağlanan araç ile ilgili tanım var ancak yaptıklarımızın bir yasal dayanağının bulamadım )
Onat Bey;
Söylediğinize katılıyorum. Özel araç ile İş Kazası sayılmıyor. Fakat, patronunuz dikkat edilmesi yönünde hareket ediyor anladığım kadarıyla.. Uygulama, bana da tuhaf geldi. Şirket tarafından sağlanan araç ile bu durum gerçekleşmeli..
İyi Çalışmalar..

ozan cetiner

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
uygulama güzel ama zorunluluk yok.

R

Recep GÜLER

Guest
Şeklinde ayrıca;
-Araçların bilgileri

5510 sayılı kanun madde 13/b de "b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle veya görevi nedeniyle" yaşanan denmektedir hem 6331 sayılı İSG kanunda "işin yürütümü nedeniyle meydana gelen" ibareleri bulunmaktadır bunlarda söz konusu durumun iş kazası olduğu yönündendir. Hatta yargıtayın işverenin görevlendirmesiyle uçakla giden ve uçağın düşmesiyle ölen işçininde iş kazası olduğu yönünde kararı mevcuttur

Onat Kömürcü

Üye
TÜİSAG Üyesi
aslında herşey açık kanunda şirket tarafından sağlanan araç diyor ama olay olduktan sonra belgeler ile başvursa dava açsa o şekilde hakkını alma durumu var mıdır?
Sonuçta herkese özel servis tutacak kadar zengin bir kurum değiliz.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
5510 sayılı kanun madde 13/b de "b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle veya görevi nedeniyle" yaşanan denmektedir hem 6331 sayılı İSG kanunda "işin yürütümü nedeniyle meydana gelen" ibareleri bulunmaktadır bunlarda söz konusu durumun iş kazası olduğu yönündendir. Hatta yargıtayın işverenin görevlendirmesiyle uçakla giden ve uçağın düşmesiyle ölen işçininde iş kazası olduğu yönünde kararı mevcuttur
Yargıtay kararını paylaşa bilir misiniz? veya bağlantı paylaşabilir misiniz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.