Tartışma : A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Şu Anda Iş Bulamıyor

Burak Gürsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın hgokalp,

neden bakanlık sadece A_B sınıfı uzmanlara müfettişlik yolu açsın C ler ne olacak sürünmeye devam mı? Bu kadar bencil olmayın bence eminim A sınfını yükseltmeyle almışsınızdır. Şimdi de müfettişlik iste, birde derler insan hayatı, herkes kendi ekmeğine bakıyor kimse kimseyi kandırmasın arkadaşlar. Unutma bir zamanlar sende C sınıfıydın ve eminim çalışma sürelerini tamamlayarak almadın o A sınıfını
İSMİNİ YAZ

Burak Gürsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
valla bende 5000 tl maaşla çalışan C SINIFI İŞ GÜVENLİK UZNAMI GÖRDÜM ben bu arada A sınıfı iş güvenlik uzmanıyım saygılarımla ben osgb ile %50 üzerinden çalışıyorum
SALLAMA

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
A olmak değil A sınıfı liyakatına sahip olmaktan geçiyor tabii. Bu liyakata sahip olamadığı için fiyat konusunda pazarlık yapabilme gücünde düşüyor...
size hak verebilirim ama "önce insan" kavramı sözkonusu mesleğimizde... O yüzden pazarlık söz konusu olamaz..

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence Çalışma Bakanlığı isteyen A-B Sınıfı Uzmanlara Müfettiş olma yolunu açsa hem işsiz uzmanlar devlet güvencesinde iş bulur, hem devlet denetim elini güçlendirir, cezalar kesilir, İGU' ların önü açılır....nasıl...
a,b,c nedir ki? bence bu ayrım tamamen kaldırılmalı.. Yapmayın Allahaşkına, daha geçen sene C"den yükselmeyle A yada B olduk.. Yazık.. Neyin çatışması bu...

Cenk Ersöz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kesinlikle katilyiorum bu sınıf olayi zaten sacmaydi birde bir suru insani direkt c den a yaparak iyice sacmalastirdilar.. bunu kaldirip yerine en basindan beri olmasi gereken brans uzmanligi getirilmeli..

omer_bacak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hiç A sınıfı ilanı yok. A yada B sınıfı ilanı ocak ayı itibariyle tavan yaptı. Peki bu ne demek? Yani diyor ki OSGB; B sınıfı uzmana vereceğim paraya razıysan gel çalış yoksa sana iş yok çünkü rekabet edemiyorum. Bu ilanlar tuzak yani. Zaten ilanlarda net ücret beklentisi diye bir şey var ve olması gereken rakamı yazarsanız sizi kimse aramıyor. Bakanlık bu sınıf ayrımlarını yaparken ne kurgulamıştı? A sınıfına prim gün ile yükselecek uzmanların 10 yıllık mesleki tecrübelerini iş güvenliğine aktarmalarını ve iş kazalarını düşürmelerini kurgulamıştı. Peki şimdi ne oldu? evdeki hesap çarşıya uymadı. Çünkü kimse kendi tehlike sınıfına ve meslek grubuna uygun işte uzmanlık yapamıyor. Adam mesleğindeki tehlikeleri biliyor ve ona göre para istiyor. OSGB ne yapıyor bilmeyen ve ucuza çalışacak adam alıyor. Bilen dışarıda bilmeyen içeride. Uluslar arası NACE kodlarına göre bir düzenleme olmalıydı. NACE kodunun ilgili meslek grupları o işte çalışa bilmeliydi. Örneğin: Gıda sektöründe gıda mühendisi, veteriner hekim gibi. İnşaatta inş mühendisi, elektrik mühendisi, makine mühendisi gibi ilgili meslek grupları oluşturulmalıydı. Elk mühendisi gıda firmasında çalışa mamalıydı.
A sınıflarına sesleniyorum B nin A yerine, C nin B yerine bakmasına izin veren bu yönetmeliği protesto edelim mi? A sınıfları olarak piyasadan zaten atıyorlar bizi, tek tük olan işleri de biz yapmayalım olsun bitsin. Bu ne böyle kardeşim? Böyle sektör mü olur?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.