Tartışma : A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Şu Anda Iş Bulamıyor

M.R.ŞULE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
acaba uzman sayısımı fazla yoksa kanun tam olarak uygulamayamı girmedi.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlık işyerlerini uzman çalıştırması için sıkıştırmazsa yani pastayı büyütmezse belgenizi kullanacak yer bulamazsınız...

OSGB ler teklif veriyor ( hatta çok düşük ) iş alamıyor çünkü işverenin hala umurunda değil...

Sınav aç, uzman sayısını artır ama işvereni harekete geçirme.!!!..

Sonuç; Elinde belgesi olan ve kendi işini yapmaya devam eden ( Yeni mezun olmadığı için işsiz değil en az 8 yıldır/3000 gün çalışan ) bir sürü A Sınıfı iş güvenliği uzmanı. Bunların büyük bir kısmı devlet memuru ve Temmuz 2016 ya kadar Kamuda uzmanlıklarını yapamayacaklar.

Ne olacak ? Herkes işini yapmaya devam edecek, hasbelkader işsiz olanlar ki tahminim çokaz sayıdadır piyasada çalışacak ...

Ne zaman ? Pasta büyüdüğünde, uzman talebi arttığında, uzmanların bu işe yakışan ücreti alabilecek piyasa oluştuğunda, şuanda mevcut işlerinde çalışan uzmanlar daha çok kazanmak için işlerini bırakıp uzmanlık yapmaya başlayacak...

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
çok tehlikelide 1000 kişiye 1 uzman düşerse böyle olur tabi. sürelerde düştü zaten.

asistoli

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Deneyim olmayıp direk C sınıfından A sınıfına geçen arkadaşlar bu deneyimsizlikle beraber, malesef çok düşük fiyatlarla da iş yapmakta.

kubilay atbaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim tanıdığım A sınıfı uzmanlarının çoğu emekli ve bunlar piyasayı çok düşürüyorlar.
çok haklısınız , otogaz sorumlu müdürlüklerde sık sık karşılaşıyorum almışlar bir sorumlu müdürlük belgesi 150 liraya 200 liraya sorumlu müdürlük yapıyorlar.Sonra sen olması gereken 800 lira fiyatı isteyince istasyon sahibi gülüyor ,100 liraya yapan var diyor

Dr.Bozkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben ÇSGB olaya müdahale etmeli yada dernek konuyu enine boyuna araştırıp neticelendirmeli.
Sonuçta bir taban fiyat oluşturulmalı. Belirlenen taban fiyatlar altında çalışanlara da yaptırım uygulanmalı.
Yoksa hem emeklere yazık olur, hemde alınacak riske karşı getirisi oldukça az olur. Her zaman ki gibi işveren kasasına bakarken,
olan yine işçiye ve emekçilere olur.

mmtgrcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
a lar gidin işinizi yapın

celtemen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
müfettiş sayısı (kamuda çalışan) denetleme için yetersiz.denetim sıklaşırsa işveren mecbur kalır

Moderatör tarafında düzenlendi:

MEHMET AKSAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni

Dönemi ve Yasama Yılı 24/4

Esas Numarası 2/2025

Başkanlığa Geliş Tarihi 12/02/2014

Teklifin Başlığı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Teklifin Özeti Teklif ile 6331 sayılı Kanun'da değişiklik yapılmak suretiyle, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2023 tarihine, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2023 tarihine ertelenmesi öngörülmektedir.

Teklifin Son Durumu KOMİSYONDA

Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri Esas Komisyon Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 21/02/2014 Komisyonda

Kanun Teklifi İmza Sahipleri Adı ve Soyadı Partisi Seçim Çevresi
Ahmet Kenan TANRIKULU Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İlk İmza Sahibi
Oktay VURAL Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İlk İmza Sahibi

işte memleketin hali

hakantas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ofis mühendisi 3000 gün prim ile A sınıfı oluyor, daha sonra çok tehlikeli haddehanede risk analizi yapıyor.
sabun köpüğü dizi film gibi olur bence 13 bölüm görmeden vizyondan kalkar

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ordan bişe çıkmaz.Kanun teklifini verenlerin isimlerine dikkat ederseniz...Ama mesele o değil:

yaklaşık 160.000 çok tehlikeli iş yeri var ama 150- 200 civarında denetim yapacak iş müfettişi var.rakamlar ortada denetim imkansız.Bir görev verseler 160.000 iş güvenliği uzmanlarına deseler ki "çıkın dolaşın İş Güvenliği konusuyla sınırlı olmak üzere 6331 uygulamayan takmayan işyerleri varsa bize bildirin" bak gör sen en fazla 3 gün içinde İGU lar her yere denetim için akın akın sorti yapar, sonra da nasıl düzelir piyasa.Ama maksat o değil zaten,maksat AB alışverişte görsün.Siz İşçilerin durumunun Hükümetin çok umurundamı zannediyorsunuz? Biz millet olarak zihniyet olarak çağın en az 300 yıl gerisindeyiz beyler bayanlar kabul edin bunu artık.Bizi yönetenleri zeka ve yeterlilik düzeylerine bakarak seçmediğimiz sürece daha da geriye gideceğiz.Geçen gün bir Belediye başkanı geldi işyerine baktım adamın tipine hareketlerine konuşmasına inanın midem bulandı.Lanet okudum seçim sistemimize."Yöneticilik" kriterlerimiz seviye anlamında Pakistanınkinden düşük.Biz nerde yaşıyoruz nasıl bir milletiz,nasıl bu hale düştük inanın anlamıyorum.İnanın Atatürk e bile kızmaya başladım artık,keşke kurtarmasaymış memleketi.Kimlerin eline kaldık.İngiltere Sömürgesi olsak şimdi Avustralya kadar kötü(!) olurduk.

spider

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bence A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olanlar Zaten Önemli görevlerde bulunuyorlardır.
Tesbitiniz çok doğru. Bende şöyle katkıda bulunayım söylediklerinize; A sınıfı uzmanlar şöyle yada böyle bir yerlerde çalışıyorlardır. Yoksa nasıl A olabilirlerdi ki. IGU hizmeti vermiyorlar tabiki bende dahilim bu gruba. Neden IGU yapıpta en iyi ihtimalle IGU hizmeti vermeden aldıkları maaşa (fiyatlar çok aşağılarda ) risksiz işlerini bırakıpta riskli bir alanda çalışsınlarki. Arkadaşlar her fırsatta diyorum ki kendi bindiğimiz dalı kesmeyelim, her tehlike grubuna ve çalışan sayısına göre piyasada bir taban fiyat olsun kimse o fiyatın altına çalışmasın. Bu iş diğer işler gibi değil işin ucunda insan hayatı var ve yükümlülükleri var. Bu işi doğru dürüst yapanlar yapsın ve hakettiği ücreti alsın

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.