A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanına Teklif Edilen Ücret 2500 Tl

İSG TEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şu an ne kadar veriyorlar ki
A sinifi cevap versin lutfen tahmin olmasin
Bi de A sinifi uzman sayisi kac
B sinifi uzman sayisi kac
C sinifi ?
****MESAJLAR BİRLEŞTİRİLDİ*****

Moderatör tarafında düzenlendi:

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C sinifi ?
7.000 TL maaş+yakıt+yemek+1/2 sorumluluk sigortası gideri alıyorum, osgb'de çalışıyorum. Bu ücretin de az olduğunu düşünüyorum. Sürekli yeni işyerleri alıyorsunuz, işi yetiştirmekte zaman yetmiyor, evde devam ediyorsunuz. Şu an sektördeki temel sıkıntı; piyasadaki amansız rekabet nedeniyle isg hizmetleri fiyatının çok düşük olması. Bu durum, uzman maaşlarına ve uzman üzerindeki iş yükünün artmasına neden oluyor. Ayrıca çalışma sürelerinin çok düşük olması da önemli bir problem. Taslak yönetmelikte süreler yine aynı kalmış.

Deniz Derya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Konunun başlığı A sınıfı uzmana 2500tl teklif edilmesi. OSGB ler uzmana para vermiyormuş, piyasayı batıran OSGB lermiş. Burası Kırklarelinin merkezi. Buraya gelin ve bir berber yada kuaföre girip risk analizini kaça yaptırdığını sorun. Bu şehirde eline çantasını alan A sınıfı bir uzman adını söylemeye gerek yok hangi berbere sorsanız zaten söyler, risk analizini 50 liraya yapıyor arkadaşlar. Şaka yapmıyorum. Bu mesleği bu kadar ayaklar altına almak... Diyecek söz bulamıyorum. Allah akıl fikir versin...

Agacsakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
ben foruma 1 sene önce üye olmuştum, hatta 1 senden biraz fazla olmuştur. O aralar, bir arkadaşım iş güvenliği uzmanlığında çok iyi iş olduğunu, geleceğin mesleği olduğunu vs. vs. bir sürü şey söyledi. kesin sende al dedi. Bende araştırmak için internette dolaşırken bu forumu bulmuştum. yaklaşık birkaç ay forumda takıldım, işin açığı bu işte gelecek görmediğim için vazgeçtim. hatta bunu forumda da paylaşmıştım, ama forum yenilenmiş eski yazdıklarımın hiçbirini bulamadım. şimdi ne kadar haklı olduğumu görüyorum.

biraz gerçekçi olun arkadaşlar, burası Türkiye. öyle bir sertifika alarak 10bin lira gibi paralar alacağınızı hayal ediyorsanız yanılıyorsunuz. bu sektör asla şu günki halinden iyi olmayacak, bunu bir kenara yazın. bazı insanlar burada boş umut dağıtıyor kanmayın. Diyorlar ki, piyasada çok uzman açığı var istediğimiz fiyatı biçmemiz lazım vs. vs. devlet zaten bu yasayı işverenler ucuza uzman bulamıyor diye çıkarttı, siz sanıyor musunuz ki şimdi piyasada bu kadar uzman varken size tomarla para verecekler. öyle bir dünya yok, üstelik daha da kötü olacak. çünkü piyasadaki uzman sayısı ivmelenerek artacak. şimdi dershaneleri kapatıyorlar, bu dershanelerde çalışan fen edebiyatçılar şimdi ne yapacak hiç düşündünüz mü? Siz şimdi C sınıfı uzmana 1500 A sınıfı uzmana 2500 veriyorlar diye hayıflanıyorsunuz. bu adamlar dershane denen kölehanelerde asgari ücrete haftada 50-60 saat çalışıyordu. bunu yapan adam o paralara göbek ata ata uzmanlık yapar emin olun. Sonra diyorlar bu iş çok önemli, insan sağlığı vs. devlet ceza yağdıracak vs. vs. bunları diyen adamların çoğunun 1-2 sene önce iş güvenliği denen kavramdan haberi bile yoktu. şimdi çıkmış ahkam kesiyor. kendimizi kandırmayalım, kimsenin insan sağlığını falan düşündüğü yok (belki %1lik bir kısım hariç), herkes kendi cebini nasıl daha rahat ve daha çok doldurmanın derdinde. Öteki türlü olsa, kimse burda milletin 10 senede aldığı A sınıfı sertifikayı 1 sınavla alıp, sonrada bana çok az maaş teklif ettiler demez. Adam der ki, ya tamam ben bu sertifikayı aldım ama tecrübem yok, insan hayatıyla oynuyoruz burda ben bu işi yapamam risksiz bir yerden başlayıp tecrübe alayım falan der. şu forumda yazılanlardan kimin ne istediği gün gibi ortada bence, merak eden biraz dolaşsın forumları meslektaşlarının ne düşündüklerini görsün derim. Hal böyle olunca, siz yüksek paraya çalışmanın ne kadar hakkınız olduğunu düşünüyorsanız, patronlarda size az maaş vermenin o kadar hakkı olduğunu düşünüyor. O yüzden de verilen alınan paraları liyakat değil, piyasa belirliyor. Piyasada uzman sayısı arttıkça bu verilen paralar daha da düşecek emin olun. ben devletin öyle ceza falan yağdıracağını da düşünmüyorum, dediğim gibi zaten yasanın çıkartılma amacı işverene ucuza uzman sağlamak. bu durumda işveren'in zarar göreceğini düşünüyor musunuz? bence cezalar belki siyasi olarak birilerini yıldırmak için kullanılabilir, ancak onun haricinde işverene bir zarar geleceğini düşünmüyorum. zaten işverene bu ülkede ne zaman birşey olmuş ki? kriz bile çıksa, işvereni vurmuyor ki. yine çalışanı vuruyor. adam 10 işçi çıkartıp aynı şekilde yaşamaya devam ediyor, olan işçiye oluyor. işverene birşey olmadığı müddetçe de bu sektörde düzelme beklemeyin. siz zannediyor musunuz ki, 3-5 uzman ceza alsa millet bu işten vazgeçecek, çok yüksek paralar isteyecek. piyasada her zaman bu işi 1000 liraya yapmaya hazır birileri olduğu müddetçe kimse dönüp bakmaz bile o cezalara. ve o 1000 liraya iş yapacak adam her zaman olacak bu piyasada, burası türkiye beyler, işsizlik oranlarının farkında mısınız? siz C uzmanı 3000den aşağı çalışmaması lazım derken, asgari ücrete bu işi yapabildiği için minnet duyacak binlerce insan var.

uzun lafın kısa özü, ben bu meslekte gelecek görmüyorum beyler. bizim gibi herşeyin göstermelik yapıldığı bir ülkede, bu işte göstermelik yapılacak. firmalar kendi mühendislerini uzman yapacak veya uzmanlık sertifikası olan mühendisi alıp mühendis olarak çalıştıracak ve ek iş olarak iş güvenliği uzmanlığı yaptıracak vs. o yüzden burdan parasal çok bir beklentiniz olmasın.

Her kelimesine harfiyen katılıyorum.

Hasan_k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence OSGB'lerin politikası,piyasada A ve B sınıfı uzman sayısını arttı diyerek, A ve B sınıfı uzmanların fiyatını düşürmeyi hedefliyolar. Ancak prim günü 3000 günü dolduran 10 yıllık bir mühendis zaten uzmanlık yapmadan 3 -4 milyar alıyodur.Hem neden uzmanlık yapıp kendini riske atsın.Birde işinden memnun olmayan tecrübesiz C sınıfı uzmanlıktan daha sonra A sınıfı uzman olmuş arkadaşlar var. OSGB'ler bunları 4 milyara alıyolar,beklentileri de haliyle yüksek olduğu için hayal kırıklığı yaşıyolar. Ayrıca tecrübesiz bu uzmanlar için bu maaşlar, standardın üstünde olduğu için hemen teklifleri bu fiyatlara kabul ediyolar. OSGB lerin asıl hedefi ise; piyasada kaliteli,tecrübeli uzmanı da bu paralara çalıştırmak olduğunu düsünüyorum ,bu fiyatları vererek ve piyasada A ve B sınıfı uzman çok diyerek, A sınıfı uzmanların dirençlerini kırmaya çalışıyolar. Doğrudur A ve B sınıfı uzman çok ancak yeni uzmanların en fazla 500-1000 kişisi tecrübeli.Eğer tecrübeli A ve B sınıfı uzmanlar fiyatlarını düşürmez ise yine A ve B sınıfı uzmanlar değerli olacaktır. Gecici maddeler C sınıfı 2015 e kadar tehlikeliye bakar maddesi ile B sınıfı 2016 ya kadar çok tehlikeliye bakar maddesi kalkınca A ve B sınıfı uzmanlar daha da değerli olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

İSG TEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB ler nasıl kazanıyor

Hasan_k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB ler nasıl kazanıyor
OSGB ler tehlikeli sınıf bir firmadan saat ücreti 40-50 tl arası alırken,çok tehlikeli sınfta 90-100 tl arası kazanırken uzmana saat ücreti 20 lira bile vermiyolar.Bence dehşet kazanıyolar.Riski biz uzmanlar alıyoruz,buna rağmen istediğmiz ücrete yüksek diyorlar.

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C sinifi ?

Bakanlık bir istatistikte 21 Aralık öncesi ve sonrası uzman sayılarını açıklamıştı.

Buna göre 21 Aralık öncesi:
A IGU sayısı: 969
B IGU sayısı: 663
C IGU sayısı: 34.735 idi.

21 Aralık sonrası da
A IGU sayısı: 8.832
B IGU sayısı: 5.794
C IGU sayısı: 75.241 olarak açıklandı. Ancak Bakanlık sertifika rakamlarını açıklandığından 21 Aralık'ta C'den A'ya ya da B'ye geçenler çift sayılmış oldular. Bu yüzden gerçek C sayısını bulmak için bu sınavda C'den A ya da B'ye geçenlerin sayısını düşmek gerekir:
C'den B'ye geçenler: 5.794 - 663 = 5.131
C'den A'ya geçenler: 8.832 - 969 = 7.863
Bu durumda C Sertifikalı sayısı 75.241 - 5.131 - 7.863 = 62.247 olur.

Gelelim 23 Şubat sınavına, bu sınavdan sonra duyduğum en yüksek sertifika numarası 92.000 civarındadır. 21 Aralık sınavı sonrasında bu rakam 89.954 idi. Yani yaklaşık 2.050 kişi sınavı kazanmıştır. Sn. GM Kasım Özer'in sınava yaklaşık 25.000 kişinin katıldığı ve forumlarda konuşulan sınav başarı oranının %9 civarında olduğu dikkate alınacak olunursa sınav kazanan sayısının 2.250 civarı olduğunu var sayabiliriz. Bu sınav sadece yükseltme sınavı olduğundan C sınıfı uzman sayısında da kazananlar kadar düşüş olmuştur.

Buna göre 24 Mayıs sınavı öncesi uzman sayıları aşağı yukarı aşağıda belirttiğim kadardır:

A IGU sayısı: 10.000
B IGU sayısı: 6.875
C IGU sayısı: 60.000

A ve B sınıfı uzmanların bir kısmının başka işlerde çalıştığı, bir kısmının da kamuda çalıştığı dikkate alınacak olursa A ya da B sınıfı uzman çalıştırmak isteyen ve arayan OSGB'lerin bu uzmanların hak ettikleri ve aldığı risklere orantılı maaşları vermeden uzman bulamayacakları ortadadır. 2015 ve 2016'da geçiş dönemi bittiğinde durumun tüm iş güvenliği uzmanları daha da iyi olacağını söyleyebiliriz. Ancak her uzmanın da bu arada kendisini geliştirmesi ve tecrübe edinmesi de mesleği gereğidir.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A IGU sayısı: 10.000
B IGU sayısı: 6.875
C IGU sayısı: 60.000

A Sınıfı uzman çalışma süresi .................. 10.000 x 180 saat = 1.800.000 saat / ay = 108.000.000 dk / ay

B Sınıfı uzman çalışma süresi .................. 6.875 x 180 saat = 1.237.500 saat / ay = 74.250.000 dk / ay

C Sınıfı uzman çalışma süresi .................. 60.000 x 180 saat = 10.800.000 saat / ay = 648.000.000 dk / ay

1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.

2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.

3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.

Uzman sınıflarının hizmet verebileceği aylık toplam çalışan sayısı :

A Sınıfı uzman çalışma süresi .................. 108.000.000 / 12 = 9.000.000 çalışan / ay

B Sınıfı uzman çalışma süresi .................. 74.250.000 / 8 = 9.281.250 çalışan / ay

C Sınıfı uzman çalışma süresi .................. 648.000.000 / 6 = 108.000.000 çalışan / ay

Nasıl olacak bu iş !!!???

Kaç kişi belgesini kullanabilecek !!!???

Daha kaç kişi yüksek maaş vaatleriyle kandırılıp belge almak için kurslara çekilecek !!!???

mustafa örel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben 21 aralık sınavında C sınıfı, 23 şubat sınavında A sınıfı uzman oldum.. ileride oluşabilecek şartlara göre iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmayı düşünüyorum, ancak şu an için hali hazırda asıl mesleğimle ilgili çalışmayı sürdürüyorum. Ancak bu süreçte asıl mesleğimin getirisi kadar getiri olmayacağı yönünde bir kanaat oluştu.. şimdi düşünüyorum hem kanuni anlamda (borçlar kanunu, ceza kanunu) ciddi bir sorumluluk alacaksınız hem de geliriniz sizi tatmin etmeyecek.. hakikaten bu açmaz belgeyi almış bazı uzmanların bu işi yapmayacağı sadece kariyerine bir sertifika daha eklemiş olacağı gerçeğini sunuyor. bence bu sektör için çok iç açıcı bir durum değil, sektörün geleceği açısından kendi sektöründe iş bulamamış kimselerin bu işe devam edeceği yönünde bir kanaat oluşturuyor. Bakanlık alelacele bu işleri yaptığından birtakım yanlışlıkları da bence beraberinde getiriyor. bence kısa süre içerisinde bu durumu düzeltip kalifiye personeli bu işlere çekip yetiştirilmesini sağlamalı ve sektörün iyi bir noktaya gelmesi sağlanmalıdır.

zeynep m

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhaba
Çok tehlikeli A sınıfı işler de saat ücreti ne civarlarda? Bilen ve tavsiye verebilecek A sınıfı arkadaş var mı?

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sözüm meclisten dışarı dünyanın bin türlü hali var ama A sınıfı uzman iş arama noktasının ötesinde olmalı. A sınıfı uzman osgb'leri karıştırıp iş aramaya kalkarsa hiç kusura bakmayın osgb'lerde bu fiyatları verir. A sınıfı olanlar en kötü ihtimalle 10 yıl ve üzerinde tecrübeye sahipler, bu aşamada zaten iyi kötü bir işlerinin olması gerekir. herkese saygı duyuyorum iş arayışı ve maddi ihtiyaç olabilir ama nacizane tavsiyem kimseye kendinizi kullandırmayın.
Bu düşük fiyatlara çalışan A sınıfı uzmanların mühendis kökenli olduğunu düşünmüyorum. Asgari 8 - 10 yıl deneyimi olan bir mühendis bahsi geçen ücretlerin zaten en az 2 katını alır. Piyasayı bozan bence mühendis ( en azından ana mühendislik dalları ) kökenliler değil, diğer uzmanlık hakkı olan meslek grupları olabilir.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mühendisliği bu işlerde ayrıcalıklı görenlere özellikle sesleniyorum! Ben 1200 kişilik bir devlet hastanesinde görev yapan A sınıfı bir Biyologum.İş Sağlığı ve Güvenliği Biriminin sorumlusu olarak görev yapıyorum.her ay kurulu topluyorum gündem hazırlıyorum,çözüm üretiyorum,tüm çalışanların katılımını sağlıyorum,risk analizi yapıyorum.Hastanede cereyan eden Yapı İşleri de dahil olmak üzere(bildiğin ağır inşaat işleri,ek bina yapımı,dış cephe,iskeleler falan hepsi var) tüm taşeronların OSGB leriyle sürekli koordinasyon ve denetim halindeyim.Hastanede Biyolojik Risk,Kimyasal Risk,Fiziksel Risk,Ergonomik riskler her zaman her an yoğun biçimde mevcut,ama her zaman her an kontrolüm altında,çok ciddi ve dikkatli çalışıyorum.evde dahi sürekli araştırma yapıyorum.Mevzuatı her gün takip ediyorum,bilgilerimi sürekli güncelliyorum.Çalışma ortamını sürekli gözeterek,Eğitimlere katılıyorum.İşler tıkırında hiç bir sorunum yok,iş kazası olsa bile sorun yok çünkü her şeyi kitabına göre yapıyorum,açığım gediğim yok,oluşabilecek soruşturmalardan korkmuyorum,çünkü işimi iyi yapıyorum.Savcı beyin bir çayını içmek beni korkutmaz,gideriz hesabımızı veririz,verilmeyecek hesabımız yok,kendime güveniyorum,çünkü gerçekten çalıştığımı biliyorum.para alamıyorum 657 olduğum için 2016 ya kadar ama en azından kendimi geliştirme fırsatı buluyorum.İş Güvenliğini mühendis ve diğerleri diye ayıranlar bence etik olarak büyük ayıp ediyorlar.Bu işin meslekle bir alakası yok.Bu iş başka bir iş,mühendisi biyoloğu yok bu işin.Parçalanmaya daha kendi içimizden başlamışız.İlle de bir mühendisleri ayrıcalıklı zümre olarak yaratmaya uğraşacaksanız bunu hakeden sadece Kömür ocaklarında hakkıyla görev yapan Maden Mühendisleridir.Maden işinin başka bir iş olduğunu kabul etmek lazım.Diğerleri bence her meslek grubunca yapılabilecek işler.kendimizi kandırmayalım....

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
EK1- isteseydim birçok OSGB lerde 5000-6000 liraya hamallık yapmak üzere kabul ederdim,fırsatım oldu.Ama bu ünvanı yakalayanlar hakkını da versin.Ayağa düşürmeyin,mühendislerde dahil olmak üzere yeni mezun tüm meslek sahibi kişiler oluyor. sizin adınıza tehlikeyi yaratan çalışma ortamındeki etmenler değil (onları çözmek kolay) değil,para kazanma hırsınız olur.Haberiniz ola..

tezcann

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar,Benim bir kaç sorum olacak sizlere
B sınıfı isg uzmanıyım.A sınıfı olarak görevlendirme yapılacak.Ayrıca 8 yıllık mühendislik tecrübem var.Bir OSGB görüşmeye çağırdı.4000-4500 gibi maaş yazdım.Uygun olduğunu söylediler.
Sizce maaş yeterli midir?Anlaşırsak eğer isg-katip sözleşmesi hariç OSGB ile bir sözleşme yapmak istiyorum.(Kendimi garanti altına almak adına) Bu sözleşme örneği nasıl olmalıdır?Elinizde böyle sözleşme örneği varsa paylaşırmısınız?

Bekir AVCI

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu işin meslekle bir alakası yok.Bu iş başka bir iş,mühendisi biyoloğu yok bu işin.
Yüksel bey,
çalışmalarınızı bi güzel anlatmışsınız.Bu tarz çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim.Ancak (A) sınıfı bir uzman olarak bu işin meslekle alakası olmadığını söylemeniz bana garip geldi.... Bu iş tamda meslekle alakalı bir iş.Uzmanlık, konu olan mesleğin derin bilgi ve deneyimi ile olur ( 3-4 hafta eğitim kurumuna giderek değil ...bu benim fikrim.).Mesleğinizde deneyimlerinizle,bilgi birikimizinle uzman olursunuz.Herşeyi bilen herşeyi yarım bilir...Bence uzmanlık meslekte uzmanlık olmalıdır. Bir süre sonra bunun yasal olarak gündeme geleceğini sanıyorum.Bir biyolog olarak mermer ocağında ve mermer fabrikasında görev yaparmısınız...yapacaksanız bu konu hakkında bilgi edinmeniz gerekecek ,halbuki mesleğinizle ilgili konuda zaten bilgi sahibisiniz. Ocakdı ,fabrikaydı yeterli bilgiyi ne kadar zamanda öğrenebilirsiniz...Mesleğinizle ilgili uzmanlık daha doğru olmazmı.Ben kimya mühendisiyim ,maden ve inşaat sektöründe görev almamayı tercih ediyorum.Bildiğim konuda hem başarılı olmak hemde hizmet verdiğin firmaya gerektiği gibi hizmet vermek mümkün olur.Yarım yamalak bilgiyle hem kendine hem firmaya faydalı olamayabilirsin hatta zarar bile verebilirsin...Yapamazmısın ..varsa o cesaret yaparsın..sonuçlarınada katlanırsın..olur biter.Son söz olarak Bence uzmanlık meslekte uzmanlık olmalıdır.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba,Tam zamanlı a ve b sınıfı ücretleri hangi aralıklarda çalışanlar bilgilendirebilir mi?

semilalp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
işveren zihniyeti değişmediği sürece bu ücret politikaları zor değişir.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yüksel bey,
çalışmalarınızı bi güzel anlatmışsınız.Bu tarz çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim.Ancak (A) sınıfı bir uzman olarak bu işin meslekle alakası olmadığını söylemeniz bana garip geldi.... Bu iş tamda meslekle alakalı bir iş.Uzmanlık, konu olan mesleğin derin bilgi ve deneyimi ile olur ( 3-4 hafta eğitim kurumuna giderek değil ...bu benim fikrim.).Mesleğinizde deneyimlerinizle,bilgi birikimizinle uzman olursunuz.Herşeyi bilen herşeyi yarım bilir...Bence uzmanlık meslekte uzmanlık olmalıdır. Bir süre sonra bunun yasal olarak gündeme geleceğini sanıyorum.Bir biyolog olarak mermer ocağında ve mermer fabrikasında görev yaparmısınız...yapacaksanız bu konu hakkında bilgi edinmeniz gerekecek ,halbuki mesleğinizle ilgili konuda zaten bilgi sahibisiniz. Ocakdı ,fabrikaydı yeterli bilgiyi ne kadar zamanda öğrenebilirsiniz...Mesleğinizle ilgili uzmanlık daha doğru olmazmı.Ben kimya mühendisiyim ,maden ve inşaat sektöründe görev almamayı tercih ediyorum.Bildiğim konuda hem başarılı olmak hemde hizmet verdiğin firmaya gerektiği gibi hizmet vermek mümkün olur.Yarım yamalak bilgiyle hem kendine hem firmaya faydalı olamayabilirsin hatta zarar bile verebilirsin...Yapamazmısın ..varsa o cesaret yaparsın..sonuçlarınada katlanırsın..olur biter.Son söz olarak Bence uzmanlık meslekte uzmanlık olmalıdır.

görüşünüze saygı duymakla birlikte kesinlikle katılmıyorum.Ben "bir biyolog inşaatta inşaat mühendisinden daha iyidir " demiyorum.elbetteki inşaatte bir mühendisin öngörüleri diğer meslek gruplarına nazaran öndedir.ama bu sadece diplomayla alakalı değildir diyorum.o sertifikaları mühendisler de kurstan alıyor hatırlatırım.Mühendislik başka şey -İş Güvenliği başka şey.Uzman herşeyden yarım bilen demek değildir,katılıyorum.Hastanemizde elektronik mühendisi mevcut,tıpla hiç alakası olmadığı halde yürütmüş ben gelene kadar İş güvenliğini,ama sertifikası yok.yani bu iş diplomayla sertifikayla alakalı değil diyorum,kendini geliştirmeyle iş güvenliği kültürü ve mantalitesiyle alakalı.bilmediğin bir konuya açar bakarsın,uzmansan işi çözer iş güvenliği yönünden yorumunu yapar uygularsın, bilgi çağındayız.Ben bina dikmekten değil,bina dikilirken alınacak önlemleri bilmek bahsediyorum.Bakanlıkta benle aynı fikirde olsa gerek biz biyologları mühendisleri ayırmadan yapı işleri yönetmeliğinden,madenden,biyolojik risklerden sorular sordu...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba,Tam zamanlı a ve b sınıfı ücretleri hangi aralıklarda çalışanlar bilgilendirebilir mi?

Ersgur sanırım maaşlar konusunda istatistik çalışmaları yapıyorsunuz.

Sonuçlarını buradan da yayınlarsanız memnun oluruz ...:)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.