50 kişi altı firmalarda risk analizi

temerkan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
akaryakıt istasyonumuzdaki işçilerin sağlık raporlarının yenilenmesi gerekiyor. bunu aile hekimleriyle halede bilir miyiz yoksa devlet hastanesine mi gitmeliyiz?

Sedat Bilgen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İşte sorun da tam bu noktada kilitleniyor. (50 sayısı 1 Temmuz'da 10'a ineceği için 1-9 çalışanı olan yerler için konuşuyorum). Dükkanında 1 kişi çalıştıran bir esnaf nasıl risk değerlendirme ekibi kurabilir? ÇSGB işte bu noktada uyuyor. Risk analizi yönetmeliği, dikkat ederseniz 50 çalışanı olan firmalar baz alınarak çıkarılmış. Eğer bu yönetmeliğe göre çalışacaksak 20 metrekare bir yerde çorap satan bir dükkana yanımıza bir tane de işyeri hekimi alıp gitmemiz gerekiyor. Bu iş kaça yapılır? Ben bir OSGB adına çalışıyorum ve yalnızca iş güvenliği uzmanı olarak A.T. için 300 TL, T. için 450 TL, Ç.T. için 600 TL. istiyorum ve asla pazarlık yapmıyorum. Aslında ÇSGB kuyuya taş attı, onu biz çıkarmaya uğraşıyoruz.

ceyda ceren

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar ben risk analizi yapılmamalıdır demiyorum ancak iş güvenliği uzmanına risk analizi yaptırma zorunluluğundan bahsediyorum.
bende eğitim aldım ama henüz sınava girip belge almadım . 30-40 kişi çalıştıran az tehlikeli birçok işyerine risk analizi yapma fırsatım var.bu işyerlerine risk analizi yapacak kişinin isg uzmanı belgesini almış olması şartı varmı acaba ben anlamadım.isg uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğu 07.2013 de başlıyor 50 altı işçili az tehlikeli yerlerde.yani o tarihe kadar işveren yada bu konudan anlayan herhangibiri yapabilirmi risk analizini.cevap bulursanız burayada yazarsanız sevinirim.yazılanlardan bu konuda birşey anlamadım

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bende eğitim aldım ama henüz sınava girip belge almadım . 30-40 kişi çalıştıran az tehlikeli birçok işyerine risk analizi yapma fırsatım var.bu işyerlerine risk analizi yapacak kişinin isg uzmanı belgesini almış olması şartı varmı acaba ben anlamadım.isg uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğu 07.2013 de başlıyor 50 altı işçili az tehlikeli yerlerde.yani o tarihe kadar işveren yada bu konudan anlayan herhangibiri yapabilirmi risk analizini.cevap bulursanız burayada yazarsanız sevinirim.yazılanlardan bu konuda birşey anlamadım
İş güvenliği uzmanının imzası olmadan risk değerlendirme raporu hazırlanamaz. Bahsi geçen uzman sertifikalı olmalıdır. Risk değ. yönetmeliği der ki: İş güvenliği uzmanının bakanlıkça verilmiş olan belge bilgileri bu rapora eklenmelidir. Gerçi bakanlığın apartman ve kuaförler için yayınladığı risk değerlendirme raporlarında, İş Güvenliği Uzmanı da kimmiş ona gerek yok anlamı içeren bir ibare geçmiş. Bkz. İş güvenliği uzmanı ( varsa) :)
İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuat maddeleri nereye çekersen oraya gidiyor. Ne ararsan var isg mevzuatımızda, hukuk boşluğu, kanun boşluğu, boşluk boşluğu :)

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Risk değerlendirme konusunda yardımcı olabilirim..

mustafa üstün

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar ben yüklenici bir firmada İsg uzmanı olarak çalışıyorum.Ayrıca çalıştığım firmanında şantiye şefliğini yapıyorum.Sözleşme yaptık bakanlık onayladı.Fakat çalıştığımız iş kolu çok tehlikeli sınıfta yer alıyor.Firmamızda bende dahil 23 personel var. Benim yapmam gerekenleri tecrübeli arkadaşlarımız cevaplarsa sevinirim.Ne yapmam gerekiyor nelere dikkat etmem gerek?

SerkanCEBECIOGLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar, ben sizlerle farklı bir şey paylaşmak istiyorum.
2 Temmuz 2011'de C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığı 25. Soruda "4857 Sayılı İş Kanununa göre risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu hangi iş yerlerinde olmalıdır" diye bir soru vardı. hatta mahkemesi halen devam etmektedir. Sorunun cevabı ise bakanlık tarafından İş Kanunu kapsamında tüm iş yerlerinde denmektedir ve Bakanlık halen bu cevabında direnmektedir mahkemede.
Eskiden beri İş kanunu kapsamında tüm iş yerlerinde bu zorunluluk vardı da Bakanlık bugüne kadar neredeydi. Aşağıdaki linkte ise bakanlığın Güvenle Büyü Türkiye diye bastırdığı ve reklamını yaptığı ve de 7. Konu(sayfa 19) olarak da "Risk Değerlendirmesi Zorunlu Hale Geliyor" diye büyük puntolarla duyurduğu belge durmaktadır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/csgb/dosyalar/kitap/kitap03_6331

Bence İSGGM genel müdürlüğü lağvedilirse Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği sağlanabilir.

Ahmet B. DÖNMEZ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, ben sizlerle farklı bir şey paylaşmak istiyorum.
2 Temmuz 2011'de C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığı 25. Soruda "4857 Sayılı İş Kanununa göre risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu hangi iş yerlerinde olmalıdır" diye bir soru vardı. hatta mahkemesi halen devam etmektedir. Sorunun cevabı ise bakanlık tarafından İş Kanunu kapsamında tüm iş yerlerinde denmektedir ve Bakanlık halen bu cevabında direnmektedir mahkemede.
Eskiden beri İş kanunu kapsamında tüm iş yerlerinde bu zorunluluk vardı da Bakanlık bugüne kadar neredeydi. Aşağıdaki linkte ise bakanlığın Güvenle Büyü Türkiye diye bastırdığı ve reklamını yaptığı ve de 7. Konu(sayfa 19) olarak da "Risk Değerlendirmesi Zorunlu Hale Geliyor" diye büyük puntolarla duyurduğu belge durmaktadır.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/csgb/dosyalar/kitap/kitap03_6331

Bence İSGGM genel müdürlüğü lağvedilirse Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği sağlanabilir.

"kendimi güvende hissetmiyorum" :)

A. Ebru Altar Karakuş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
29.12.2012 tarihli yönetmelik geçici maddesine göre 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinde risk analizi çalışması için iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin ekipte bulunma zorunluluğu olmadığını belirtiliyor. Benim sorum şu: İş yerinin kendi elemanları tarafından hazırlanan risk analizi raporunu herhangi bir resmi kuruma onaylatmak ya da beyan etmek yükümlüğü var mı? Bu raporun hazırlanıp dosyada bulunması cezai yükümlülüğü kaldırıyor mu?

esular8183

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
mış la muş la olmuyor savaş bey ben hergün bakanlıktayım ben de isterim ki herkes yapmasın ama bu böyle kabul edin,hatta şunu da söyleyeyim bakanlıkta her iş kolu için form hazırlıyorlar bugünlerde soft ortamda yayınlayacaklar yakında yani işveren örneğini de oradan alacak. zaten bakanlık(destek elemanı olarak dahi) imza atmayın diyor risk analizlerine nerden ne olacağı belli olmaz diyorlar,unutursunuz birden karşınıza çıkar....
bilgiler için çok teşekkur ederim. Ben İSGM adayıyım. Sınavı bekliyorum. Acaba ben risk analizi yapabilirmiyim uzman olmadan. Dışardan destek eleman olarak. Bakanlık yapabilirsiniz diyor ama hiç bir isgm uzmanı yapabilirsin demiyor. Acaba rant kaygısımı bilemedim. Birde risk analizinin altına imza atarsak ne gibi sorumluluklarımız var.

vinz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Risk analizi yapma yetkisini; 6331 ve risk analizi yürütmeliği kaynaklarının resmi gazete yayınlarından inceleyip yorumlayabilecek, şu şu nedenlerle(maddelerle) şunlar yapar bunlar yapamaz diyebilecek biri yok mu aranızda. Yanında 1-9 kişi çalıştıran az tehlikeli ve tehlikeli sınıfında yer alan iş yerlerinde( yani küçük esnaf )risk analizlerinde olması gereken yasal zorunluluk imza mühür belge nelerdir? Kanıtlar ile lütfen..

Şahsi fikrim: şuan uzman olanlar tabi ki pazar paylarını kaybetmemek için yukarıda bahsettiğim alanlar için risk analizlerini sadece uzmanların yapabileceklerini savunuyorlar. Ama benim yorumladığım ve uzmanlardan aldığım bilgiler çerçevesinde tehlikeli sınıf için 30 haziran 2013 te uzman olması, az tehlikeli sınıf için ise de 30 haziran 2014 te uzman olması gerekiyor. Ki zaten devlet desteği durumu söz konusu olduğu için sanıyorum bakanlık da bu tarihlere kadar bu duruma altyapı hazırlığı yapacaktır. Ceza miktarlarına bakıldığı zaman mahallenizdeki bir marketin risk analizi yaptırmadı diye "geriye dönük" 30-40 bin lira cezaya tabi tutulacağını akıllar maalesef ki almıyor. Devlet desteği altyapısı olmadan(yeterli sayıda isg uzmanı) risk analizlerinde uzman imzası aramak, her türlü iş yerinin uzmanlara risk analizi için harcama yapması anlamına gelir. Bu da devlet desteğinin boşa olacağına işaret gösterir.

Beka Kavgaoglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Alo 170 der ki , risk analizini işveren kendide yapabilir.(Temmuz 2013 kadar)

Sedat Bilgen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
Risk değerlendirmesi yönetmeliği der ki,
İşveren yükümlülüğü
MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
(2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
(3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.
Risk değerlendirmesi ekibi
MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
a) İşveren veya işveren vekili.
b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
ç) İşyerindeki destek elemanları.
d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

Yani risk analizi, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi olmadan yapılamaz.
Ancaaaaaak, bazı zeka özürlü bakanlık yetkilileri kendilerine danışan bazı esnaf odalarına açıklama yaparken yalnızca 5. maddeden bahsetmekteler. Bu muhteremlerin 6. maddeden haberleri yok, çünkü okumuyorlar, çünkü okumaktan, okuduklarını anlamaktan acizler. Hatta daha da ileri giderek İSG kurulu kurmak için belirlenen tarihleri RİSK DEĞERLENDİRME için geçerli zannediyorlar ve esnaf odalarını ya da birliklerini bu şekilde yönlendiriyorlar. Şu anda apartman yöneticileri, berber ve kuaförler, eczaneler ve optikçiler risk değerlendirmesini durdurmuş durumdalar, 2014 Temmuz'unu bekliyorlar. Hele ki, bakanlığa bağlı İSGGM'nin yayınladığı "Apartmanlar İçin Risk Değerlendirmesi Örneği" ve "Berber ve Kuaförler İçin Risk Değerlendirmesi Örneği" aslında tam bir cehalet örneği. Çünkü "Risk Değerlendirmesi" diye esnafa yutturdukları şey aslında yalnızca "Check List", yani bildiğimiz kontrol listesi. Bu otistiklerin bilmediği şey, risk analizinin, kontrol listesindeki EVET/HAYIR değerlendirmesinde HAYIR olarak belirtilen maddeler için yapılacağıdır.
Apartmanlar için risk değerlendirmesi örneği hazırlayan üstün zekalı, ÇÖP ODASInı akıl etmiş ama çöp odası bulunduracak kadar lüks olan bir apartmanda havuz olabileceğini, bahçe olabileceğini, çocuk parkı olabileceğini düşünememiş.
İSG uzmanı olmak için mühendis ve doktor olma şartı getiren bakanlık, İSG uzmanlarını ilkokul mezunlarıyla yönetmeye çalışıyor.

AKIN26

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Aynen katılıyorum. Herşey suan icin tam bir muamma herkes kafasına göre yazılıp cizileni yorumlayıp piyasaya sürüyor. Böyle olunca herkes işine geleni doğru kabul ediyor.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Çünkü yazılanlar karışık :)
Kendinizi yeterli görüyorsanız tabii ki yapabilirsiniz.
Risk Değerlendirme Yönetmeliğini ve de ÇSGB nin sitesisinde yayınladığı "5 adımda risk analizi rehberi" ni iyice okumanızı
tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• Risk Değerlendirme yönetmeliği.docx
    38.8 KB · Görüntüleme: 138

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Risk analizi yapma yetkisini; 6331 ve risk analizi yürütmeliği kaynaklarının resmi gazete yayınlarından inceleyip yorumlayabilecek, şu şu nedenlerle(maddelerle) şunlar yapar bunlar yapamaz diyebilecek biri yok mu aranızda. Yanında 1-9 kişi çalıştıran az tehlikeli ve tehlikeli sınıfında yer alan iş yerlerinde( yani küçük esnaf )risk analizlerinde olması gereken yasal zorunluluk imza mühür belge nelerdir? Kanıtlar ile lütfen..

Şahsi fikrim: şu an uzman olanlar tabi ki pazar paylarını kaybetmemek için yukarıda bahsettiğim alanlar için risk analizlerini sadece uzmanların yapabileceklerini savunuyorlar. Ama benim yorumladığım ve uzmanlardan aldığım bilgiler çerçevesinde tehlikeli sınıf için 30 haziran 2013 te uzman olması, az tehlikeli sınıf için ise de 30 haziran 2014 te uzman olması gerekiyor. Ki zaten devlet desteği durumu söz konusu olduğu için sanıyorum bakanlık da bu tarihlere kadar bu duruma altyapı hazırlığı yapacaktır. Ceza miktarlarına bakıldığı zaman mahallenizdeki bir marketin risk analizi yaptırmadı diye "geriye dönük" 30-40 bin lira cezaya tabi tutulacağını akıllar maalesef ki almıyor. Devlet desteği altyapısı olmadan(yeterli sayıda isg uzmanı) risk analizlerinde uzman imzası aramak, her türlü iş yerinin uzmanlara risk analizi için harcama yapması anlamına gelir. Bu da devlet desteğinin boşa olacağına işaret gösterir.
Sayın cmysv,
Mesele şu an çok yeni. Ve gerçekten çok fazla UZMAN var! Hal böyle olunca kafaların çok karışması da doğal oluyor. Bence herkes mevzuatı çok iyi okumalı ve analiz etmeli.
Konu risk analizi ise eğer;
  1. az-çok tehlikeli, 2-5 kişi, 1-9 kişi önemi yok. 1 Ocak 2013 itibariyle; 1-50 kişi arasında personel istihdam eden her işveren, tehlike grubu ne olursa olsun risk analizi yapmak, acil eylem planı (inşaatlarda ise Sağlık ve Güvenlik Planı) hazırlamak ve de tüm çalışanlara Temel İSG Eğitimi vermek zorunda. 50 ve üzeri zaten 4857 ile yapıyordu.
  2. Bu çalışmaları iş yerinde oluşturacağı bir ekiple yapmak zorunda. Dolayısıyla aslında İSG uzmanlarının yapmaları gereken en önemli konu rehberlik. Becerebilirse tabi. Çünkü bu güne kadar yaptığım hiçbir risk analizini ne işverene ne de personele okutamadım. Ben de bu işi eğitimlerde çözmeye çalışıyorum. Bu bir başlangıç, oyüzden sancılı olacak. sadece çalışalım ve üretelim bence.
  3. Bu çalışmaların hiçbirine imza mühür gerekmez. Zaten hadise burada patlıyor. Kimse ceza yememek için " aha bu yaptı " deme peşinde. Meseleye bu dar açıdan, sadece bir kağıt parçası imiş gibi bakıldığı müddetçe yol alamayız. Ben henüz Sertifikalı UZMAN değilim. Hiç bu konulara dalmadan işimi çok güzel yaptığımı düşünüyorum.
  4. Bu zorunluluğun 1 Ocakta başlamasının başlıca sebeplerinden biri de alt yapı hazırlamaktır. 30 Haziran sabahlarına uyanacağımız yeni bir hayatın ilk gününe hazırlık. Düşünsenize bu konu bile bu kadar sorunlu başladı. 9,5 ayda hala tartışıyoruz. Eğer bu tartışmalar 1 Ocakta başlamasaydı, herhalde 30 Haziran dan sonra savaş çıkardı. Mesele cezaysa 30 Hazirandan sonraki cezalar çok daha fazla..
  5. Destek konusuna gelince. Hiçbir markete şimdilik 30-40 TL ceza kesildiği yok. Böyle bir şey de olamaz zaten. Tehlikeli ve çok tehlikeli grupta olup ta 10 kişinin altında personel istihdam edene destek olacak. Ancak tarihi belli değil. Bu destek te sadece İSG Uzmanı ve İş yeri Hekimi ücretleri.. Risk analizini, KKD, v.b. hiçbir şeyi kapsamayacak. SGK alt yapısını ve fonu oluşturup, ihaleye çıkacak. O tarihe kadar herkes çalışmalara başlamak zorunda. Ben destek kapsamındayım, bekliyorum diyemez.
Saygı ve sevgilerimle

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
akaryakıt istasyonumuzdaki işçilerin sağlık raporlarının yenilenmesi gerekiyor. bunu aile hekimleriyle halede bilir miyiz yoksa devlet hastanesine mi gitmeliyiz?

Aile hekimleri şu an vermiyorlar.
30 Hazirana kadar devlet hastanelerine gidebilirsiniz, sonrasında ise muhakkak İş Yeri Hekimi.
Ancak şu anda isterseniz iş yeri hekiminden de alabilirsiniz.

serapcım

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar tehlikeli sınıfta yeralan metal sektörün de bir firmaya risk değerlendirme yapacağız ,henüz mayısta sınava gireceğim,risk değerlendirme yaparken referans olabilecek örnek çalışmalar varsa gönderebilir misiniz?
Ceyda Hanımla benzer durumdayım ,Sn Femida yardımcı olursanız çok memnun olurum ,Selamlar..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.