Duyuru : 24 Mayıs 2014 Sınavı, Sınav Uygulama Duyurusu

İGU_TR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar. Yükseltme sınavını kazanamayanlar bu sınava girebilecekler mi?

arkadaşım eğer Aralık 2013 ve Şubat 2014 te girip kazanamadıysanız bu sınava giremiyorsunuz.. Ancak ilk kez girecekseniz, prim gün sayınıza göre (3000 gün A, 1500 B) uygun sınıfın sınavına girebilirsiniz.

erol77

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba bir sorum olacak ben mayıs 2013 te c sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum prim ödeme gün sayısına göre suan 1496 gün prim ödemem var nisan 5 gibi de 30 gün daha sgk giriş yapılacak 1526 olacak b sınıfı icin 24 mayıstaki sınava başvurabilir miyim?

ibrahim_durmus155

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu nasil bir is anlamiyorum once sertifika ucreti simdi sinav ucreti bakalim daha ne gorecegiz

Serçin YAPRAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

arkadaşlar bakanlığın yapmış olduğu;

Prim ödeme gün sayısına göre belge sınıfı yükseltme sınavı 24 Mayıs 2014 tarihinde son defa yapılacağından, bu haktan yararlanabilecek adayların Bakanlığımıza yapmış oldukları taleplerin değerlendirilmesi sonucunda, adayların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla belge bedeli yatırma süresi 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’a kadar uzatılmıştır.

Örgün eğitimlerini 21.03.2014 tarihi itibariyle bitirmiş ve sınava girmeden belge almayı hak etmiş adayların Ziraat Bankası - Emek Şubesi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi hesabına (IBAN No: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007); daha önce yapılan sınavlarda başarılı olarak belge almayı hak etmiş adayların ise Genel Müdürlüğümüz kurumsal tahsilat hesabına, 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’ a kadar belge bedellerini yatırmaları durumunda 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan sınava hak ettikleri belge grubundan girebilmeleri mümkün olacaktır.

HÖK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Böyle bir duyuru da var;

"Bilindiği üzere 04.03.2014 ve 11.03.2014 tarihlerinde yapılan duyurularımızda prim ödeme gün sayısına göre belge yükseltme sınavına girecekler için belge bedeli yatırma süresinin son tarihi 10.03.2014 olarak bildirilmiştir.

Ancak prim ödeme gün sayısına göre belge sınıfı yükseltme sınavı 24 Mayıs 2014 tarihinde son defa yapılacağından, bu haktan yararlanabilecek adayların Bakanlığımıza yapmış oldukları taleplerin değerlendirilmesi sonucunda, adayların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla belge bedeli yatırma süresi 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’a kadar uzatılmıştır.

Örgün eğitimlerini 21.03.2014 tarihi itibariyle bitirmiş ve sınava girmeden belge almayı hak etmiş adayların Ziraat Bankası - Emek Şubesi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi hesabına (IBAN No: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007); daha önce yapılan sınavlarda başarılı olarak belge almayı hak etmiş adayların ise Genel Müdürlüğümüz kurumsal tahsilat hesabına, 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’ a kadar belge bedellerini yatırmaları durumunda 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan sınava hak ettikleri belge grubundan girebilmeleri mümkün olacaktır."

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=24Mayis_sinavi_onemli_duyuru

explosive

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
DSP
merhaba bir sorum olacak ben mayıs 2013 te c sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum prim ödeme gün sayısına göre suan 1496 gün prim ödemem var nisan 5 gibi de 30 gün daha sgk giriş yapılacak 1526 olacak b sınıfı icin 24 mayıstaki sınava başvurabilir miyim?
iş güvenliği uzman adayı olduğunuza göre öncelikle bir C sınıfı belge sahibi olmadığınız için yükseltmeye zaten başvuramıyorsunuz.C sınıfı belgeye sahip olsaydınız bile başvuru süresi içinde prim gün sayınız yeterli olmadığı için yine başvuramayacaktınız.

Onur TORUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar yükseltme sınavı için 120 tl bugun son gün mü???

Ülkü Hoca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar A Sınıfına yükselme Şubat sınavına girmiş başarılı olamamıştım. Bu akşam 23.59'a kadar 120 TL yatırmam mı gerekiyor. Ayrıca ÖSS ödemeler kısmında ve Ziraat Bankasında para yatıracak bir yer bulamadım. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Onur TORUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar A Sınıfına yükselme Şubat sınavına girmiş başarılı olamamıştım. Bu akşam 23.59'a kadar 120 TL yatırmam mı gerekiyor. Ayrıca ÖSS ödemeler kısmında ve Ziraat Bankasında para yatıracak bir yer bulamadım. Yardımlarınızı rica ediyorum.
ülkü hoca, bende araştırdım akşam 20.oo de bugun bankaları gezdim. ortalığı ayağa kaldırdım.. ama korkacak bir durum yok. 120 tl ler 3-11 nisanda başlıyor...

Onur TORUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ayrıca bu alo 170 ne işe yarar anlamadım. adamlar bişe bilmiyor, akşam akşam koşturdular beni...

ışıl özel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aralik ayi sinav ucreti 35tl , mayis ayi 120 tl. %300 zam yaa sinirden çatliycam

Serçin YAPRAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

çsgb ilgili duyurusunda denilenler :

9- Daha önceki dönemlerde yapılan sınavlardan birinde başarılı olup belge bedelini yatırmayan ancak prim ödeme gün sayısına göre üst sınıf belge için 24 MAYIS 2014 tarihinde yapılacak sınava girmek isteyenler, 10 MART 2014 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar önceden hak ettiği belgenin bedeli olarak 413.- TL’yi Genel Müdürlüğümüze ait Ziraat Bankası kurumsal tahsilat programı aracılığı ile yatırmaları gerekmektedir.

Bu durumda olup belirtilen tarihe kadar belge ücretini kurumsal tahsilat programı aracılığı ile yatırmayanlar herhangi bir belge sahibi olarak görülmeyeceği için 24 MAYIS 2014 tarihinde yapılacak olan sınava, belge yükseltme hakkını kullanmak için katılamayacaklardır.

10- Daha önceden geçerli belge sahibi olan veya belge almaya hak kazanıp 10 MART 2014 tarihine kadar belge ücretini yatırarak söz konusu sınava girebilecek adaylar 13 MART 2014 gününden 20 MART 2014 günü mesai bitimine kadar İSG-KATİP http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx adresinden veya Genel Müdürlüğümüz web sitesinde yayınlanacak duyuruda sınava girebilecekleri belge grubunu sorgulayabileceklerdir

Serçin YAPRAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sanırım kimse duyuruları okumuyor yada okuduğunu anlamıyor. lütfen dikkat edelim.

Serçin YAPRAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
24 MAYIS 2014 TARİHİNDE YAPILACAK SINAVA İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=24Mayis_sinavi_onemli_duyuru

Bilindiği üzere 04.03.2014 ve 11.03.2014 tarihlerinde yapılan duyurularımızda prim ödeme gün sayısına göre belge yükseltme sınavına girecekler için belge bedeli yatırma süresinin son tarihi 10.03.2014 olarak bildirilmiştir.

Ancak prim ödeme gün sayısına göre belge sınıfı yükseltme sınavı 24 Mayıs 2014 tarihinde son defa yapılacağından, bu haktan yararlanabilecek adayların Bakanlığımıza yapmış oldukları taleplerin değerlendirilmesi sonucunda, adayların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla belge bedeli yatırma süresi 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’a kadar uzatılmıştır.

Örgün eğitimlerini 21.03.2014 tarihi itibariyle bitirmiş ve sınava girmeden belge almayı hak etmiş adayların Ziraat Bankası - Emek Şubesi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi hesabına (IBAN No: TR 8500 0100 0765 4050 8311 5007); daha önce yapılan sınavlarda başarılı olarak belge almayı hak etmiş adayların ise Genel Müdürlüğümüz kurumsal tahsilat hesabına, 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’ a kadar belge bedellerini yatırmaları durumunda 24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan sınava hak ettikleri belge grubundan girebilmeleri mümkün olacaktır.

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde hiç kaydı bulunmayan adaylar ile ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklardır. yani yaşadığınız yerde bulunan bu adresteki http://www.osym.gov.tr/belge/1-2412/osym-sinav-koordinatorlukleri.html yerlerden birinde başvuru yapacaksınız.
Siz ÖSYM sınavına yakın zamanda girdiğiniz için işlemleri biliyorsunuz sanırım.Duyuru biraz karışık para yatırmadan itibaren yapılacak işlemleri açık bir şekilde yazarsanız bana ve bir çok kişiye çok yardımcı olursunuz.Şimdiden teşekkür ederim.

erol77

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
iş güvenliği uzman adayı olduğunuza göre öncelikle bir C sınıfı belge sahibi olmadığınız için yükseltmeye zaten başvuramıyorsunuz.C sınıfı belgeye sahip olsaydınız bile başvuru süresi içinde prim gün sayınız yeterli olmadığı için yine başvuramayacaktınız.

bir yanlış anlaşılma oldu herhalde ben zaten c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. 24 mayısta sınavın ösym başvuru tarihi 04-11 nisanda o başvuru tarihlerinde benim 1526 gün prim ödemem olmuş olacak ve neden başvuramıyorum onu anlamadım.

Serçin YAPRAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bildiğim kadarı ile sınav başvurusu için yapılacakları yazdım. faydalı olması dileğimle.

PARA YATIRMA;

Öncelikle duyuruda belirlenmiş bankalardan Akbank, Denizbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, T.C. Ziraat Bankasının tüm şubelerinden,

İnternet bankacılığı aracılığıyla internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartından,

PTT İş Yerlerinden sınav ücretini yatıracağız. Bunlardan seçtiğiniz birine 120 tl sınav ücretini yatıracağız. Para yatmadan sınav başvurusu yapamıyoruz.

Dekont bilgilerini kesinlikle ve dikkatle kontrol edin.

2014 yılı Mayıs Dönemi Sınavına başvuru 3-11 Nisan 2014 tarihleri arasında olacak.

ÖSYM SİTESİNDEN BAŞVURU:

Eğer; 1 Kasım 2013 ten bu yana ÖSYM tarafından yapılan bir sınava girmediysek yani ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde hiç kaydımız bulunmuyorsa veya ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafımız bulunmuyorsa;

Başvurumuzu ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine giderek yapacağız. Yani şu adrese girip nereye yakınsanız http://www.osym.gov.tr/belge/1-2412/osym-sinav-koordinatorlukleri.html oradan yapacağız. Yalnız ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri başvuruları, resmi iş gününde ve iş saatleri arasında alıyor. Unutmayın eğer uzaktan bir yerden geliyorsanız orada bulunuş saatinizi mesai saatinde olacak şekilde ayarlayın.

Eğer; 1 Kasım 2013 ten bu yana ÖSYM tarafından yapılan bir sınava girdiysek yani ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafımız varsa, İnternet aracılığıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. numaramız ve aday şifremiz ile yapacağız. Yâda istediğimiz bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yani burada yazan yerlerden hangisine yakınsak http://www.osym.gov.tr/belge/1-2412/osym-sinav-koordinatorlukleri.html yapacağız.

Aday şifresi alırsak da 7 gün içerisinde sınav koordinatörlüğüne gitmemiz gerek. Yoksa geçerliliği biter ve tekrar şifre almaya çalışırız.

Sınav koordinatörlüğüne giderken; ÖSYM tarafından yapılan bir sınava bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmışsanız ve başvuru aşamasında fotoğrafı başvuru merkezi görevlisi çektiyse, ÖSYM Merkezi kayıtlarına alınmış arkadaşlar ile son 30 ay içerisinde herhangi bir nedenle bir başvuru merkezinden fotoğraf güncellemesi gerçekleştirmiş arkadaşlarımız; ÖSYM Merkezi kayıtlarındaki fotoğrafımız geçerli fotoğraftır.

ÖSYM’nin İnternet adresinden edineceğimiz Aday Başvuru Formunu doldurmuş olarak ÖSYM Başvuru Merkezine şahsen başvuracağız yâda ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru yapacağız.

Eğer başvuru merkezine gidiyorsak doldurulmuş Aday Başvuru Formu ile birlikte nüfus cüzdanı veya / süresi geçerli pasaportlarını yanınıza alınız.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgileri ile birlikte web kamerayla fotoğrafımız çekilecektir. Daha önce ÖSYM tarafından yapılan bir sınava girdiyseniz fotoğrafınızın çekilmesi sistem tarafından engellenmektedir.

Başvuru merkezi görevlisi ve fotoğrafımızı elektronik ortama aktardıktan sonra bize Aday Başvuru Kayıt Bilgileri formunu kontrol etmesi için verecektir. Bu aşamadan sonra kişisel bilgilerimizi yazacağız. Belgeyi kontrol edip imzalayıp görevliye onaylatacağız. Bunun için Başvuru Hizmeti Ücretini yani 3 TL ödeyeceğiz. bu sınav için değişmiş olabilir.

BELGE ALMA:

Sınav başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru süresi içinde yani 3 nisan 2014 – 11 nisan 2014 tarihleri arasında başvuru bilgilerimizi ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden kontrol ederek bu başvuru kayıt bilgilerinin çıktısını alıp saklayacağız. Sınavın diğer aşamalarında gerekebilir.

Sınav ücretini yatırıp başvurumuzu yaptıktan sonra bizim için, ÖSYM tarafından, hangi bina ve salonda sınava gireceğimiz, sınav tarihini ve saatini gösteren Sınava Giriş Belgesi düzenlenecek.

Serçin YAPRAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir yanlış anlaşılma oldu herhalde ben zaten c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. 24 mayısta sınavın ösym başvuru tarihi 04-11 nisanda o başvuru tarihlerinde benim 1526 gün prim ödemem olmuş olacak ve neden başvuramıyorum onu anlamadım.

sayın erol77; profilinizde iş güvenlik uzman adayı c sınıfı yazdığından arkadaşımız bunu dikkate almış sanırım. yalnız bakanlığın duyurusunda

Ancak prim ödeme gün sayısına göre belge sınıfı yükseltme sınavı 24 Mayıs 2014 tarihinde son defa yapılacağından, bu haktan yararlanabilecek adayların Bakanlığımıza yapmış oldukları taleplerin değerlendirilmesi sonucunda, adayların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla belge bedeli yatırma süresi 26.03.2014 tarihinde saat 23:59’a kadar uzatılmıştır. denmekte eğer siz belge bedeli olan 413 tl yi yatırıp İSGKATİP ten de kontrol edip sorun yoksa bu sınava yani yükseltmeye girebilirsiniz.

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bildiğim kadarı ile sınav başvurusu için yapılacakları yazdım. faydalı olması dileğimle.

PARA YATIRMA;

Öncelikle duyuruda belirlenmiş bankalardan Akbank, Denizbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, T.C. Ziraat Bankasının tüm şubelerinden,

İnternet bankacılığı aracılığıyla internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartından,

PTT İş Yerlerinden sınav ücretini yatıracağız. Bunlardan seçtiğiniz birine 120 tl sınav ücretini yatıracağız. Para yatmadan sınav başvurusu yapamıyoruz.

Dekont bilgilerini kesinlikle ve dikkatle kontrol edin.

2014 yılı Mayıs Dönemi Sınavına başvuru 3-11 Nisan 2014 tarihleri arasında olacak.

ÖSYM SİTESİNDEN BAŞVURU:

Eğer; 1 Kasım 2013 ten bu yana ÖSYM tarafından yapılan bir sınava girmediysek yani ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde hiç kaydımız bulunmuyorsa veya ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafımız bulunmuyorsa;

Başvurumuzu ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine giderek yapacağız. Yani şu adrese girip nereye yakınsanız http://www.osym.gov.tr/belge/1-2412/osym-sinav-koordinatorlukleri.html oradan yapacağız. Yalnız ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri başvuruları, resmi iş gününde ve iş saatleri arasında alıyor. Unutmayın eğer uzaktan bir yerden geliyorsanız orada bulunuş saatinizi mesai saatinde olacak şekilde ayarlayın.

Eğer; 1 Kasım 2013 ten bu yana ÖSYM tarafından yapılan bir sınava girdiysek yani ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafımız varsa, İnternet aracılığıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. numaramız ve aday şifremiz ile yapacağız. Yâda istediğimiz bir ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yani burada yazan yerlerden hangisine yakınsak http://www.osym.gov.tr/belge/1-2412/osym-sinav-koordinatorlukleri.html yapacağız.

Aday şifresi alırsak da 7 gün içerisinde sınav koordinatörlüğüne gitmemiz gerek. Yoksa geçerliliği biter ve tekrar şifre almaya çalışırız.

Sınav koordinatörlüğüne giderken; ÖSYM tarafından yapılan bir sınava bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmışsanız ve başvuru aşamasında fotoğrafı başvuru merkezi görevlisi çektiyse, ÖSYM Merkezi kayıtlarına alınmış arkadaşlar ile son 30 ay içerisinde herhangi bir nedenle bir başvuru merkezinden fotoğraf güncellemesi gerçekleştirmiş arkadaşlarımız; ÖSYM Merkezi kayıtlarındaki fotoğrafımız geçerli fotoğraftır.

ÖSYM’nin İnternet adresinden edineceğimiz Aday Başvuru Formunu doldurmuş olarak ÖSYM Başvuru Merkezine şahsen başvuracağız yâda ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden başvuru yapacağız.

Eğer başvuru merkezine gidiyorsak doldurulmuş Aday Başvuru Formu ile birlikte nüfus cüzdanı veya / süresi geçerli pasaportlarını yanınıza alınız.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgileri ile birlikte web kamerayla fotoğrafımız çekilecektir. Daha önce ÖSYM tarafından yapılan bir sınava girdiyseniz fotoğrafınızın çekilmesi sistem tarafından engellenmektedir.

Başvuru merkezi görevlisi ve fotoğrafımızı elektronik ortama aktardıktan sonra bize Aday Başvuru Kayıt Bilgileri formunu kontrol etmesi için verecektir. Bu aşamadan sonra kişisel bilgilerimizi yazacağız. Belgeyi kontrol edip imzalayıp görevliye onaylatacağız. Bunun için Başvuru Hizmeti Ücretini yani 3 TL ödeyeceğiz. bu sınav için değişmiş olabilir.

BELGE ALMA:

Sınav başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru süresi içinde yani 3 nisan 2014 – 11 nisan 2014 tarihleri arasında başvuru bilgilerimizi ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden kontrol ederek bu başvuru kayıt bilgilerinin çıktısını alıp saklayacağız. Sınavın diğer aşamalarında gerekebilir.

Sınav ücretini yatırıp başvurumuzu yaptıktan sonra bizim için, ÖSYM tarafından, hangi bina ve salonda sınava gireceğimiz, sınav tarihini ve saatini gösteren Sınava Giriş Belgesi düzenlenecek.

03 Nisandan itibaren para yatırıp sonra ÖSYM sitesinden başvuru yapıp indirdiğimiz başvuru formuyla beraber ÖSYM başvuru merkezine gidicez doğru anladıysam. Umarım 03 Nisan itibarıyla bizim sınavda ÖSYM nin sitesinde yeralır ve başvuru formunu burda halledebiliriz şu anda daha sonraki sınavlar var ama bizimki görünmüyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.