Tartışma : 2. Kez Yükselme Hakkı

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ali Bey, sanırım son sınavla A sınıfı uzman oldunuz tebrik ederim. Farklı alanlarda tecrübeli olabilirsiniz ama bu tecrübe ne yazık ki iş güvenliği ile ilgili değil. Bu sınavla ben de B sınıfı sınavına girmeye hak kazandım ve gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki başlı başına haksızlık ve saçmalıktı sınav. C sınıfı olarak 2-3 yıllık uzmanlık yapan arkadaşlarım bu sınavdan faydalanamadı ya da ben ve benim gibi bu işte 2-3 yıldır çalışanlar A olamadı ama iş güvenliğiyle hiç alakası olmayanlar A sınıfı uzman oldu. Sizi bilmem ama sınavdan sonra A olmuş o kadar çok kişiyle tanıştım ki bana isg kurulunun kimlerden oluştuğunu, bildirimin nasıl yapıldığını vb basit soruları soran. Bu kadar basit bir sınav ve bu kadar saçma bir yöntem daha olamazdı herhalde uzman açığını kapatmak için. Gönül isterdi ki iş güvenliği ile ilgili çalıştığını ıspatlayan 1-2 yıllık uzmanlar da bu sınav hakkına sahip olsaydı. Size rakip A sınıfı uzmanlar gelecek diye mi bu telaşınız :)

Ayrıca yükseltme sınavı ile B sınıfı uzmanlık sertifikası alan ve şimdide 1800 günü doldurmuş bulunarak A sınıfı sınavına girmek için dilekçe yazan arkadaşları yürekten selamlıyorum. Ben de dilekçe yazacağım. Yönetmelikte iki defa yükseltmeye girilemez diye bir ibare göremiyorum siz görebildiniz mi :

GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)
a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,girmeye hak kazanırlar.
evet çok telaşlandım.. sizler gelip işimi elimden alacaksınız diye.. cukkacukka

haberiniz yok galiba. B sınıfı uzmanlar 2016 temmuzuna kadar zaten A sınıfı işlerde çalışabiliyorlar. :evet:

onun dışında benim tecrübem varmış yokmuş bilgin dahilinde değil lütfen yorum yapma..
seninde dediğin gibi.. yönetmelik çok açık.. size bol şans.. ::ok::

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
1-2 yıllık uzmanlara A sınıfı için sınav hakkı verilmesi mantıksız olurdu. A sınıfı olup uzmanlık yapmayacak birçok kişi var, yani konunun rekabetle alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
2. kez giremezsiniz lafını sonradan bi yerlerinden uydurdular. Ben de 2.nci koşul olan 1800 prim günü ile b den a ya sıçrama hayaliyle mutlu oluyordum taki girmezseniz dedikleri güne kadar. neye giremeyiz ? hani kanuni dayanağı? yok.
dolaysıyla bende bu dilekçeyi göndermeyi düşünüyorum. tüm yeni c den b olan arkadaşlarımız bu dilekçeyi göndersin. ağlamayan emzik yok.

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

haberiniz yok galiba. B sınıfı uzmanlar 2016 temmuzuna kadar zaten A sınıfı işlerde çalışabiliyorlar. :evet:

onun dışında benim tecrübem varmış yokmuş bilgin dahilinde değil lütfen yorum yapma..

Hiç boşuna sevinme a oldum diye. enson yeni görüştüğüm osgb a , b , c diye bir ayrım kalmadı artık diyor.

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sadece Bir Kere Yükselme Hakkından Dolayı Mağdur Olan Uzman Arkadaşlar İçin İtiraz Dilekçesini Paylaşıyorum. Ne Kadar Çok Kişi İtiraz Ederse O Kadar Fazla Ses Getirir. Hem Bakanlığa Hem de Bimer'e bir an önce bu dilekçeyi kendinize göre doldurarak gönderiniz. B Sınıfı uzman arkadaşlar bilsinler ki haklıyız ve sonuna kadar bu işin peşini bırakmamalıyız. Ben avukat bir arkadaşla da görüştüm. Bana "son değiştirilen yönetmelikte iki defa yükselemeyeceğinize dair bir ifade yoksa ikinci defa yükselme sınavına girmenizi duyuruyla engellemeye çalışmaları hukuken usulsüzlüktür" dedi. Zaten eğer bir hata yaptıklarını fark etmemiş olsalar duyuru çıkarmazlardı. Ancak gelin görün ki yönetmelikteki bir hatayı duyuruyla düzeltemiyorsunuz. A sınıfı olmak isteyen B sınıfı arkadaşlar bir an önce bu itiraz dilekçesini mümkün olduğunca çok yetkiliye ulaştırsınlar. Herkese Saygılar
Kafandan bal damlıyor .

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yanlış anlama espiri yaptım.

Fatih YEDİC

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Dilekçeyi bende gönderecem, A sınavına girmek için şartları sağladığımız açık.
Galiba bakanlık olaya şöyle bakıyo; B ler zaten A ya bakabilecek 2016 ya kadar, o tarihten sonrada A sınavına girmeyi zaten hak edecekler, bir hak kaybı olmayacak onlar için. Bu mantıkla hareket edildiğini düşünüyorum.

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Dilekçeyi bende gönderecem, A sınavına girmek için şartları sağladığımız açık.
Galiba bakanlık olaya şöyle bakıyo; B ler zaten A ya bakabilecek 2016 ya kadar, o tarihten sonrada A sınavına girmeyi zaten hak edecekler, bir hak kaybı olmayacak onlar için. Bu mantıkla hareket edildiğini düşünüyorum.
Bu tamamen haksızlık. Esasında A ya girme hakkımız vardı . sırf keyfi engellediler.

uzmAn33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
B ye yükselmek için en az 3000 prim gün, A için en az 6000 prim gün olmak şartıyla tehlikeli ya da çok tehlikeli iş alanlarında fiilen çalışmış mühendislere bu yükseltme hakları verilmeliydi. Bu haliyle piyasa fiyatlarını düşürmekten başka bir işe yaramaz diye düşünüyorum.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hiç boşuna sevinme a oldum diye. enson yeni görüştüğüm osgb a , b , c diye bir ayrım kalmadı artık diyor.
Onu söyleyen osgb yakında kapanacak sen merak etme.. ::ok::

bcdyzi2

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaslar merhaba ben konunun arasına gırmıs oluyorum ama bır sorum olacak 23 subattakı yukselme sınavına ozel sebeplerdne otururu gıremıycem.mayıs ayında yukselme sınavı olacak denıyor kesın olacakmı arkadaslar bılgınız varmı aralık 2013 dekı yukselmede malesef 67 ıle kaldım.şubat ayındakıne calısma sansım olmadıgı ıcın mayısta gırmek ıstıyorum.mayısta yukselme olurmu onun endısesını yasınıyorum arkadaslar.cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkurler....

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaslar merhaba ben konunun arasına gırmıs oluyorum ama bır sorum olacak 23 subattakı yukselme sınavına ozel sebeplerdne otururu gıremıycem.mayıs ayında yukselme sınavı olacak denıyor kesın olacakmı arkadaslar bılgınız varmı aralık 2013 dekı yukselmede malesef 67 ıle kaldım.şubat ayındakıne calısma sansım olmadıgı ıcın mayısta gırmek ıstıyorum.mayısta yukselme olurmu onun endısesını yasınıyorum arkadaslar.cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkurler....
bildiğim kadarı ile yükselme sınavı die özel ad verilmesinin sebebi 23 şubatta C sınıfı olmaz sınavı olmadığı için. yoksa her iş güvenliği uzmanı seçme sınavlarında A ve B olma sınavları da var. hakknız varsa A yada B sınıfı olmaya bence girebilirsiniz.
Ama doğru hareket isggm ye sormak olur..

Dilemma

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Adaletin bu mu dünya, 2 ay önce iş güvenliğinin İ sinin yakınından uzağından geçmeyen, konuya tamamıylea fransız, öğretmen, su ürüncü, ziraatçi, jeodezi ci sektör dışı da olsa 3.000 sgk prim günü nü dolduran 23 şubat da A oluyo, sektörde 1,5 yıl tecrübem var, konu ile ilgili müh. sim, 2640 günüm var B den A yükseltmesine giremiyorum.

eem_ccelik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)

6331 Sayılı kanunun Geçici Madde 4 'ü gereği ;"Bu kanunun 8. maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde A Sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl süre ile B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır."
6331 sayılı kanunun Madde 38'i gereği de ;
1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi 01/01/2014,
2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi yayımı tarihinden itibaren 6 ay sonradır.
(6331 sayılı kanunun yayım tarihi 20/06/2012 .)
yani B sınıfı iş güvenliği uzmanları;
1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine 01/01/2018,
2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise 20/12/2016
bakabilirler diye düşünüyorum.
Bu düşünce sizce doğru mudur?
Yoksa yanlış mı düşünüyorum.

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Adaletin bu mu dünya, 2 ay önce iş güvenliğinin İ sinin yakınından uzağından geçmeyen, konuya tamamıylea fransız, öğretmen, su ürüncü, ziraatçi, jeodezi ci sektör dışı da olsa 3.000 sgk prim günü nü dolduran 23 şubat da A oluyo, sektörde 1,5 yıl tecrübem var, konu ile ilgili müh. sim, 2640 günüm var B den A yükseltmesine giremiyorum.
Yanlış anlama ama sana sorarlar nasıl B sin diye. Hiç okumuyor musun yükseliş şartlarını. Yanlış bilidğin birşey var ama
6331 Sayılı kanunun Geçici Madde 4 'ü gereği ;"Bu kanunun 8. maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde A Sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl süre ile B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır."
1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi 01/01/2014,
2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi yayımı tarihinden itibaren 6 ay sonradır.
1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine 01/01/2018,
2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise 20/12/2016

Eğer metin böyleyse bende sizinle aynı fikirdeyim ama fısıltı gazetesi 1,5 yıl kaldı felan diyordu.

irfeyn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B ye yükselmek için en az 3000 prim gün, A için en az 6000 prim gün olmak şartıyla tehlikeli ya da çok tehlikeli iş alanlarında fiilen çalışmış mühendislere bu yükseltme hakları verilmeliydi. Bu haliyle piyasa fiyatlarını düşürmekten başka bir işe yaramaz diye düşünüyorum.
6000 iş gününü tamamlayan muhtemelen evde torun bakıyordur :)

unalkare

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar benimde işgüvenliği tecrübem yok. Fizikçiyim Bilgisayar ve finans dallarında üçbin küsür iş günüm var. Şubatta umarım A sınıfı olacağım. Sistemin bize verdiği haklar var ve bunları sonuna kadar kullanacağım. İş güvenliği uzmanlığı yapmayacağım belki ama sertifikam olması için uğraşacağım.
Şu anda sahada çalışması gereken binlerce B ve A sınıfı işgüvenliği uzmanına ihtiyaç var 2yıllık tecrübesi olan C sınıfı uzmanlarını B ve A yapsalar bile kontenjanı dolduramazlardı onlarda başka bir formül aradılar ve bunu buldular. Her ne formül bulurlarsa bulsunlar zaten adaletsiz olacaktı. Çok takmamak ve bulunduğunuz sertifika grubunda en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Zaten benim gibi tecrübesizler ya işi tam öğrenecek ya işe girişmeyecek ya da birkaç yıl içinde sertifikaları askıya alınacaktır ::-((.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence bu da kesinlikle doğru değil..
prim günü yetmediği için A yada B olamayan 1.5-2 senelik iş tecrübesi olan arkadaşlar bizim gibi A olamadıkları için isyan ediyor. peki C ler B lerin işine bakınca neden ses çıkmıyor?
Bu arada bu madde içinde danıştay a dava açılmş sanırım. hatta sonuca varılmış gibi bir durum aldım ama ispatım yok. henüz bir kanıt bulamadım..
takipteyim bende bu konuyu..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar benimde işgüvenliği tecrübem yok. Fizikçiyim Bilgisayar ve finans dallarında üçbin küsür iş günüm var. Şubatta umarım A sınıfı olacağım. Sistemin bize verdiği haklar var ve bunları sonuna kadar kullanacağım. İş güvenliği uzmanlığı yapmayacağım belki ama sertifikam olması için uğraşacağım.
Şu anda sahada çalışması gereken binlerce B ve A sınıfı işgüvenliği uzmanına ihtiyaç var 2yıllık tecrübesi olan C sınıfı uzmanlarını B ve A yapsalar bile kontenjanı dolduramazlardı onlarda başka bir formül aradılar ve bunu buldular. Her ne formül bulurlarsa bulsunlar zaten adaletsiz olacaktı. Çok takmamak ve bulunduğunuz sertifika grubunda en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Zaten benim gibi tecrübesizler ya işi tam öğrenecek ya işe girişmeyecek ya da birkaç yıl içinde sertifikaları askıya alınacaktır ::-((.
katılıyorum, ama sertifikaların bi kaç sene içinde askıya alınması olayına katılmıyorum.. muhtelelen sadece tahmin seninki.. ::ok::

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Millet bazı konular açık olmamakla birlikte iş güvenliğinde branşlaşmaya gidiliyor. Yani bir kimya mühendisi kimya sektörüne bir inşaat mühendisi şantiyeye vs bakacak gibi bir durum varmış. Bakanlıkta konuştuğum birkaç kişiden aldığım izlenimler tabi bunlar gerçeği yansıtmayabilir de.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.