10 Kişinin Altında Çalışanı Olan Firmalarda Isg

şuleakkoç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar, 10 kişinin altında çalışanı olan firmalar isg konusunda nasıl bir yol izleyecekler?az teh. ve teh. sınıfları devlet karşılayacak,ama 2014 e kadar Allah korusun herhangi bir kaza durumunda bunun sorumlulugunu kim alacak?Bu firmalar 10 un altında çalışanım var diye çsgb ye mi bildirecekler, ayrıca ocak 2013ten sonra risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu var onlar nasıl yapacaklar?Yönetmeliğe göre 10un altında az tehlikeli olursa işveren kendisi yapabiliyor.Bu konudan muzdarip çok firma var, insanları yanlış yönlendirmek istemiyorum,Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

şuleakkoç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Konu 100 kere okunmuş 50-60 kişi desek, kimse cevap yazmamış. Bu konuda kimsenin bilgisi yok mu?en azından yorumlar yaparak bir yol bulabiliriz diye düşünüyorum :(

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Konu 100 kere okunmuş 50-60 kişi desek, kimse cevap yazmamış. Bu konuda kimsenin bilgisi yok mu?en azından yorumlar yaparak bir yol bulabiliriz diye düşünüyorum :(

Arkadaşlar 10 kişini altında olan yerleri devlet ödemekte bireysel olarak iş güv uzm. ve işyeri hekimi çalıştırılarak çözülebilir. Ama işverene bu biraz pahalı gelebilir. Benim kanatim osgb den hizmet alınması yönünde bu tür yerlerin. Bazı arkadaşlar hemen itiraz edeceklerdir. Siz osgb de mi çalışıyorsunuz falan diye ben bireysel çalışmaktayım ama mantıklı düşünmek gerekirse bana göre osgb dir.

şuleakkoç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
10un altında çalışanı olan neden şimdiden igu ve hekim tutsun ki, 2014 e kadar zamanı var, siz sorumu yanlış anladınız sanırım..

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
temmuzdan sonra tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda 10 kişinin altında çalışanı olan işyerlerini devlet karşılayacak.
2014 temmuzdan sonra 10 un altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin masraflarını bakanlar kurulu karar çıkarırsa karşılayacak yani şuan aztehlikeli sınıfınfaki işyerleri için illaki devlet karşılayacak diye bir kural-ibare yok.

şuan,risk değerlendir,acil durum planları,kontrol-ölçümler gibi bazı faaliyetleri 1 kişi bile çalıştıran tüm işyerleri yapmak yada yaptırmak zorunda.ör;risk değerlendirmesi.
(6331 say.kanun madde 38,c bendi)
bu yüzdendir ki şuan dolaylı olarak zaten işyerleri uzmanlarla çalışması gerekiyor.

murat44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
10 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerin finansmanını devlet karşılayacak ve bunları osgb ye bağlayacak.Hatta şuan ihaleler konuşulmakta ankarada bireysel çalışan arkadaslar buralara hızmet veremıyecek

şuleakkoç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
10 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerin finansmanını devlet karşılayacak ve bunları osgb ye bağlayacak.Hatta şuan ihaleler konuşulmakta ankarada bireysel çalışan arkadaslar buralara hızmet veremıyecek
murat bey o zmn bu fırmaların su anda yapması gereken ne olacak?2014 u bekleyeceklermı

murat44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
murat bey o zmn bu fırmaların su anda yapması gereken ne olacak?2014 u bekleyeceklermı
çok tehlikeli ve tehlikeli işletmeler temmuz ayında yükümlülüğü başlayacak.Bir iki aya kadar bakanlık bunun fiyatını belirledikten sonra nasıl bir yol haritası çizeceğini açıklar

ozgur.ceda

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
10 kişinin altında çalışanı olan firmaların ödemelerini devlet nasıl karşılıcak. Oralara hizmeti osgb mi yoksa devletin doktoru veya iş güvenliği uzmanımı bakıcak. Eğer osgb bakıcaksa bunu her osgb bakabiliyormu. Son olarak risk analizi süresi 30.06.2013 bu süre uzatılırmı.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
10 kişinin altında çalışanı olan firmaların ödemelerini devlet nasıl karşılıcak. Oralara hizmeti osgb mi yoksa devletin doktoru veya iş güvenliği uzmanımı bakıcak. Eğer osgb bakıcaksa bunu her osgb bakabiliyormu. Son olarak risk analizi süresi 30.06.2013 bu süre uzatılırmı.
Az tehlikeli 10 çalışanın olduğu iş yerlerindeki İSG hizmetlerinin Bakanlar Kurulundan karar alınmak suretiyle Bakanlığın yapacağı ihalelerle 01.07.2014 tarihinden itibaren OSGB'ler tarafından karşılanması söz konusudur. Kalın sağlıcakla.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
6331 sayılı yasanın 7. maddesine göre; söz konusu destek sadece tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10 dan az personeli (1-9) bulunan iş yerleri için geçerlidir. Şu an için az tehlikeli sınıfta böyle bir destek söz konusu değildir.
Her SGK kendi ilinde ihale açacak, bu ihalelere ancak OSGB'ler teklif verebilecek. İhale sonucunda açıklanacak OSGB'ler yapılacak açıklamaya göre destek kapsamındaki işletmelere hizmet verecek ve faturasını SGK'ya kesecektir.
DÜZELTME VE HATIRLATMA:
Arkadaşlar, yukarıdaki bilgi; 30.06.2012 tarihinden sonra yapılan açıklamalara dayanıyordu. Ancak, geçtiğimiz günlerde yayınlanan, destek konusu ile ilgili sanırım tebliğ taslağına bakıldığında taslakta ihale konusunun yer almadığı görülmektedir. Taslak aynen geçer mi bilemem ama görünen o ki ihale şimdilik pek gündeme gelmeyecek gibi. Sanırım ve de umarım ki 30.06.2013 tarihinden önce bu konu bir şekilde netlik kazanacaktır.
İhale konusu ile ilgili yanlış bir yönlendirme yapmamış olmak adına bu düzeltmeyi/eklemeyi yapıyorum.
saygı ve sevgilerimle

ozgur.ceda

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
OSGB'lerin ihale şartları nedir. Vergi borcu bulunmaması veya herhangi başka bir şartı varmıdır. Sadece OSGB kurmak yeterlimidir.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB'lerin ihale şartları nedir. Vergi borcu bulunmaması veya herhangi başka bir şartı varmıdır. Sadece OSGB kurmak yeterlimidir.
Öncelikle Bakanlar kurulundan uygulama için karar alınacak. Daha sonra ihale şartnamesi yayımlanması gerekecek. OSGB'ler için ihaleye katılma koşulları ve diğer ayrıntıların teklif dosyalarından öğrenilmesi söz konusu olabilecektir. Uzun bir süre alabileceğini düşünüyorum. Kısaca bekleyip göreceğiz. Kalın sağlıcakla.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ihale açıldığı zaman herkes öğrenecek :)

fehmi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
acaba ihale için osgb mi olmak gerekiyor nasıl bir buralarada işyeri hekimi olmaz ise iş güvenliği uzmanı ihaleye nasıl katılabilir

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
acaba ihale için osgb mi olmak gerekiyor nasıl bir buralarada işyeri hekimi olmaz ise iş güvenliği uzmanı ihaleye nasıl katılabilir
İhalelere şartnamelerdeki koşulları sağlayan ve yeterlik alan OSGB'ler teklif verebileceklerdir. Kalın sağlıcakla.

Sezer Centilmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Az tehlikeli 10 çalışanın olduğu iş yerlerindeki İSG hizmetlerinin Bakanlar Kurulundan karar alınmak suretiyle Bakanlığın yapacağı ihalelerle 01.07.2014 tarihinden itibaren OSGB'ler tarafından karşılanması söz konusudur. Kalın sağlıcakla.

Kemal bey,

10 kişi altı az telikeli sınıfta bir iş yeri işletiyorum. Risk analizini kendim yapabilir miyim? yoksa bir OSGB ile mi anlaşalım?

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kemal bey,

10 kişi altı az telikeli sınıfta bir iş yeri işletiyorum. Risk analizini kendim yapabilir miyim? yoksa bir OSGB ile mi anlaşalım?

Serbest çalışan uzmandan yardım alarak ve/veya kendiniz yapabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

aysin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kemal bey bir sorum olacak benim bir akrabamın 4 çalışanı var iş elbiseleri yapıp satıyor az tehlikeli yani bende 18 mayısdaki sınava girdim ve büyük ihtimal kazanacam benden iş yerinin uzmanı olmamı istedi ben şimdi o iş yerinin uzmanlığını yapabilirmiyim zaten nasıl ve nerden başlayyacağımı da tam olarak bilmiyorum şimdiden teşekkürler

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.