Soru : İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitime Katılım Belgesi

İbrahim Eren ERKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Merhaba, ben sağlık meslek lisesinde acil tıp teknisyenliği bölümünde 4. sınıfa geçtim. Okul kapanmadan önce verilen bir seminerde İSG Eğitim'ine katılım belgesi verildi(Eğitim süresi 8 saat) . Bu bölümümden mezun olunca ya da aldığım eğitim ile lise bitince iş güvenliği uzmanı olabiliyor muyuz yoksa ek bir eğitim / sertifka almamız gerekiyor mu ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. İyi forumlar :)

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, ben sağlık meslek lisesinde acil tıp teknisyenliği bölümünde 4. sınıfa geçtim. Okul kapanmadan önce verilen bir seminerde İSG Eğitim'ine katılım belgesi verildi(Eğitim süresi 8 saat) . Bu bölümümden mezun olunca ya da aldığım eğitim ile lise bitince iş güvenliği uzmanı olabiliyor muyuz yoksa ek bir eğitim / sertifka almamız gerekiyor mu ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. İyi forumlar :)
Merhaba İbrahim Bey.
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu tanımlar kısmına bakarsanız;

İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,

Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,

ifade eder.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'e bakarsanız

BEŞİNCİ BÖLÜM

(Değişik bölüm başlığı:RG-30/4/2015-29342)

İş Güvenliği Uzmanlarının Eğitimleri, Sınavları ve Belgelendirilmeleri

İş güvenliği uzmanlarının eğitimleri

MADDE 25 – (1) İş güvenliği uzmanlarının eğitim programları teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur ve programın içeriği ile programda görevli eğiticilerin nitelikleri (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Komisyon tarafından belirlenir. Eğitim programının süresi, teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olamaz ve bu kısımlar ancak tek bir program dâhilinde uygulanabilir. Teorik eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim ile verilebilir. Uygulamalı eğitimler, iş güvenliği uzmanları için en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmiş olduğu işyerlerinde yapılır.

Tüm bunlara göre Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak ve almış olduğunuz 8 saatlik eğitim ile iş güvenliği uzmanı olamazsınız. Ancak Diğer Sağlık Personeli olabilirsiniz.

İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'te tanımlar kısmına bakarsanız

Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler ile Bakanlıkça verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişileri ifade eder.

Son düzenleme:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.