TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Özürlü Personel Ağır Ve Tehlikeli Işlerde Çalışabilir Mi?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında köksal yağmur tarafından paylaşıldı.

 1. köksal yağmur
  Offline

  köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)


  Arkadaşlar merhaba, İSG'le ilgili bir konuşma esnasında "Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı % 40 olan bir personel (epilepsi hastası) motor teknik lisesinden mezun olduğunu ve iş yerinde ilgili alanda çalışıp çalışamayacağı konusu" hakkında bir soru soruyor. Benimde kafamı meşgul etti. Biraz mevzuat araştırması yaptım. Ancak bu konuyla ilgili olarak net bir yaklaşım göremedim. Bu personel ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu alabilir mi ? Yada çalışabilir raporu alırsa özür raporu işlevselliğini korur mu ? Konuyla ilgili mevzuat hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?  ataselim bu yazıya teşekkür etti.
 2. ataselim
  Offline

  ataselim TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)


  Personel Genel Müdürlüğü genelgesinden;
  mevzuat hükümleri çerçevesinde Bakanlığımızda çalışan özürlü personelin;
  a) sağlık raporlarında belirtilen özür durumları dikkate alınarak istihdam edildikleri hizmet sınıflarının gerekleri doğrultusunda çalıştırılmaları ve özürlülüklerini artırıcı veya ek özür getirecek şekilde görevlendirilmemeleri,
  b) Çalışma yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirlerin alınması,
  c) Hizmet binalarının engellilerin çalışma şartlarını kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi,
  d) Atama ve yer değiştirmelerinde engelleri açısından sıkıntı oluşturmayacak hizmet alanlarında ve birimlerinde görev yapmalarını sağlayacak tedbirlerin alınması,
  e) Mesleki eğitimlerine önem verilerek görevde yükselmelerinin teşvik edilmesi ile katılacakları eğitim ve sınavlarda özür durumlarına göre gerekli tedbirlerin alınması,
  f) Mahalli idareler ve ilgili kurumlarla koordinasyon temin edilmek suretiyle kamuya ait servis araçlarından yararlandırılması,
  hususlarında gereğini ve ilgili mevzuatta yer alan düzenlemelere titizlikle uyulmasını önemle rica ederim.  köksal yağmur bu yazıya teşekkür etti.
 3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

  Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
  Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

  http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
  Saygılarımızla, 
  TÜİSAG Yönetimi

 4. ataselim
  Offline

  ataselim TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Sosyal Hizmetler Kanunu madde 4
  Özürlülere yönelik hizmetlerin yürütülmesine ilişkin genel esaslar şunlardır;
  a) Eşit katılım için, özürlülerin sahip oldukları hak ve yükümlülükler konusunda birey, aile ve toplumun bilinçlendirilmesi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının sağlanması, günlük yaşamlarında kendi başlarına yaşayabilme kapasitelerinin artırılması.
  b) Bilgi, hizmet ve fiziksel çevre koşullarının özürlüler için ulaşılabilir hale getirilmesi.
  c) Doğumdan başlayarak okul öncesi, okul çağı ve yetişkinleri kapsayacak biçimde tüm özürlülere eğitimde fırsat eşitliği sağlanması.
  d) İstihdamın, mesleki eğitim ve rehabilitasyonla birlikte gerçekleştirilmesi, istihdam alanlarının özürlülerin kullanımına uygunluğunun sağlanması ve teknolojiye uygun alet ve cihazların özürlülerce elde edilmesini kolaylaştırıcı önlemlerin alınması.
  e) Özürlülerin sosyal güvenlikleri ile gelirlerinin korunması, aile hayatı ve kişisel bütünlükleri ile kültür, eğlence, spor ve din alanlarına tam katılımlarının sağlanması.
  f) Özürlülere ilişkin plan ve programlar ile ekonomik ve sosyal statülerini etkileyen tüm kararların alınması sırasında özürlülerin katılımlarının sağlanması

  Filiz Ufuk Çilek ve köksal yağmur bu yazıya teşekkür etti.
 5. Miraç Emre YILDIRIM
  Offline

  Miraç Emre YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

  sağlık raporunu alıp alamayacağı tamamen hekimin insiyatifi, alır ise çalışma alanında kişinin özel durumuna yönelik iyileştirmeler yaparak görev verilmesi uygun olur.

  Filiz Ufuk Çilek ve köksal yağmur bu yazıya teşekkür etti.
 6. isg.doruk
  Offline

  isg.doruk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar çalışamaz, çünkü nasıl rapor alacak (Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu)
  ,

 7. Selçuk Karstarlı
  Offline

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  İşletmenin risk analizinde özürlülerin çalışmaları ile ilgli değerlendirmeye yer verilmiş olmalıdır. Özrün kapsamı, oranı ile işin niteliği arasındaki bağ önemli. Örneğin epilepsi hastasını yüksekte yapılan işlerde, döküm ocağında, kaynak ve taşlama işlerinde çalıştıramazsınız, ancak işitme kaybı olan birisini kaynak işlerinde çalıştırabilirsiniz.
  Saygılarımla

  Filiz Ufuk Çilek bu yazıya teşekkür etti.

 8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
  Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

 9. Selçuk Karstarlı
  Offline

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  sağlık Raporu
  Madde 5 – Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçiler (kadınlar dahil) ile 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin işe girişlerinde, işin niteliğine ve şartlarına göre bedence bu işlere elverişli ve dayanıklı olduklarının fizik muayene ve gerektiğinde laboratuvar bulgularına dayanılarak hazırlanan hekim raporu ile belirlenmesi zorunludur.
  Ağyr ve tehlikeli işler yönetmeliğinde yukarıdaki ifadeye yer verilmiş dolayısı ile işin niteliği ile kişinin bedence bu işe dayanıklı olup olmadığına hekim karar vermektedir.

  Filiz Ufuk Çilek bu yazıya teşekkür etti.
 10. Miraç Emre YILDIRIM
  Offline

  Miraç Emre YILDIRIM TÜİSAG Üyesi

  İşin niteliği ve özrün niteliği hekimce değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucu verilecek sağlık raporu ile beraber çalıştırılabilir.

  Filiz Ufuk Çilek bu yazıya teşekkür etti.
 11. alix
  Offline

  alix TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Bu konularda karar verecek ve sorumluluk sahibi olan iş yeri hekimleridir. İs Güvenliği Uzmanı olarak yeteri kadar sorumluluk var gereğinden fazla sorumluluk altına girmeyin. Bırakalım hekim arkadaşlar karar versin...

  Filiz Ufuk Çilek bu yazıya teşekkür etti.
 12. ridoarishikuru
  Offline

  ridoarishikuru TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  laboratuvarda analiz yapıyordum. yeni müdürüm kanunların yasakladığını söyledi.çünkü laboratuvar tehlikeli işlere giriyormuş .(çünkü %46 engelli raporum var). raporumda çalıştırılamayacağı işler kısmında sadece ağır işler yazıyor. eğer ben işyeri hekimimden lab.'da çalışabilir raporu alırsam(özrümün kapsamı ile işimin niteliğine uygun olursa) kanunen bir sorun çıkmaz değil mi?
  acil cevapladığınız için teşekkürler :) ...

  Filiz Ufuk Çilek bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ali KÖKSAL
  Offline

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Arkadaşım iş yeri hekiminizde çalışbilir raporu alırsanız hiçbir sakınca yoktur.

  ridoarishikuru bu yazıya teşekkür etti.
 14. ridoarishikuru
  Offline

  ridoarishikuru TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Teşekkürler. son bir adım kaldı. onu da birtürlü bulamıyorum. bu iddiamın dayanağını raporda eklemem gerekmiş. yani ilgili kanunu ve maddesini belirtmek gerekiyor. yoksa istediği kadar çalışabilir yazsın boşa...:(

 15. İş Güvenlik Uzmanı
  Offline

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabileceğine dair rapor aldıysa çalışmaması için hiçbir neden yoktur.

 16. Yeliz Çelik
  Offline

  Yeliz Çelik TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Arkadaşlar Merhaba,
  Endüstriyel Depo ve Raf Sistemleri üretimini yapan tehlikeli sınıfta yer alan bir firmada çalışıyorum. Kaynak işinde çalışan bir personelimiz işyeri hekiminden ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz gece çalışamaz yüksekte çalışamaz raporları aldı. bunun sonucunda biz de fabrikada kendisini daha basit bir işe verdik. malzeme taşıma gibi işler yapıyor. ancak kendisi şimdi de %46 engelli raporu almış.
  Bu rapor malulen emekliliğe yetiyor mu?
  Bu raporu olan birini nerelerde çalıştırabiliriz? Nerelerde çalıştıramayız?
  Bu durumda çıkışını verebiliyormuyuz? Nasıl verebiliyoruz?

  Konularında yardımcı olabilir misiniz?

 17. K.Onur
  Offline

  K.Onur TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Bekar
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Ağır ve Tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.Yerine 6331-TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK, 6331-ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK maddelerini incelemenizi tavsiye ederim.Saygılarımla.

  S. Ahmet BAK bu yazıya teşekkür etti.
 18. S. Ahmet BAK
  Offline

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  K.Onur Beyin verdiği yönetmeliklerle beraber Aşağıdaki yönetmelik ve Malüllükle ilgili Sgk açıklaması işinize yarayacaktır. İşyerinizin özürlü çalıştırma yükümlülüğü ve ihtiyacınız varsa çalışanı işkura kayıt yaptırıp özürlü statüsünde çalıştırabilirsiniz. Bu konuda cezalar geriye dönük (özürlü çalıştırma yükümlülüğünün başladığı tarihe göre ) olarak verildiği için ciddi miktarlara ulaşabiliyor. Özürlülerin çalıştırılamayacakları işler aşağıdaki yönetmeliğin 19. maddesinde düzenlenmiştir.
  Özürlülerin çalıştırılamayacakları işler
  MADDE 19 –
  (1) Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz.
  (2) Özürlüler, sağlık kurulu raporunda çalıştırılamayacakları belirtilen işlerde çalıştırılamaz.

  YURTİÇİNDE İŞE YERLEŞTİRME HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13013&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

  Aşağıdaki SGK linkinde malulen emeklilikle ilgili açıklamalara ulaşabilirsiniz.

  http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr...WlKEZ7M_7-mV-Q!!/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/


Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :


 1. engellilerin çalıştırılamayacağı işler

  ,
 2. özurlu çalışma alanları

  ,
 3. özürlü işçi hangi işlerde çalıştırılamaz

  ,
 4. engelli agır iş raporu alabilırmi,
 5. engelli persomelin ağır işte çalıştırması,
 6. ağır ve tehlikeli işlerde % kaç özürlü işçi çalışamaz,
 7. tek gözü görmeyen çalışa bilirmi,
 8. engellilerin çalışma alanları,
 9. engenli ağır işte calışa bilirmi,
 10. engelli inşatta çalistirma cezasi
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica