TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Çalışan temsilcisi ? İşçi temsilcisi ??

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Nurdan DAHİ tarafından paylaşıldı.

1. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)

Arkadaşlar çalışan temsilcisi ile isg kurulundaki işçi temsilcisi aynı şey değil sanırım...
    ikibin üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde 6 çalışan temsilcisi seçilmesi gerekli
    benim işyerimde şu an 80 kişi mevcut , 2 çalışan temsilcisi seçeceğim ama bu kurula girmeyecek öyle mi?
    yani kuruldaki işçi temsilcisiyle aynı kişi değilse eğer.... LÜTFEN YORUMLARINIZI BEKLİYORUM....

2. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Çalışan (İşçi) Temsilcisi benim bildiğim İş Güvenliği Kurulunda görev alıyor. Başka seçmeye gerek yok sanırım.

Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
    Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
    Saygılarımızla, 
    TÜİSAG Yönetimi

4. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    o zaman ben biri yedek olmak üzere 2 temsilci seçmiştim zaten, ayrıyeten çalışan temsilcisi olduklarına dair bir belge düzenleyip asıl üyeyi baş temsilci olarak atasam tekrar seçim yapmama gerek kalmaz..... TAMAM MIDIR?

5. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Nurdan hnm çalışan temsılcisiyle işçi temsilcisi aynı kişiler sadece kullanımda bir farklılık var İSG kuruluna bu seçtiğiniz kişiler seçimle tabiki olmak kaydıyla kurul toplantısına iştirak etmeleri gerekmektedir.

6. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    kesinlikle... bende aynen sizin gibi seçim yaptım 2 tane asıl 2 yedek oylarla belirledim. kanuna göre düzenlerken yedekleri asıl üyeler olarak görevlendirmesini yapıp en fazla oyu alanı baş temsilci olarak görevlenlendirmesini yapmayı düünüyorum

7. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Merhabalar;
    Nurdan Hanım olayı ben İş Güv. Uzm. nı bir ablamızın denetimde ona müfettişlerin söylediklerini anlatan bir olayla açıklayayım. Yasal mevzuatlara göre; çalışan temsilcisi isg işçi temsilcisi, sağlık işçi temsilcisi, sedika temsilcisi, usta başları,sağlık memuru, mühendisler hepsi kurul toplantısında olmalıymış. hatta Ablamız kurul 70 kişide 20-25 kişiyi buldu falan diyordu. Ama benim bildiğim sayıya göre değişen, 1 işçi temsilcisi 1 de İSG temsilcisi olarak biliyorum.
    Bence sizde dışarıda böyle çok çeşitlendirmeli bir seçim yaparsınız,fabrika içinde gözetim yapan,kurul defteri imza ve kara kısmında bulunacak olan kadarını kurul da bulundurursunuz.
    Yada başka fikirler gelir hep birlikte öğreniriz :)

8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

9. HüseyinK

HüseyinK TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Çalışan temsilcisi ve isg kurulundaki işçi temsilcileri farklı arkadaşlar..

Çalışan temsilcileri ile ilgili 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Madde 20'de şöyle diyor;

cincegul, KATMANDU ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  10. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    her iki durumda da aynı kişilerin seçilmesi sorun olmaz sanırım... hem işçi temsilcisi hem çalışan temsilcisi olarak!

11. HüseyinK

HüseyinK TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Sorun olacağını zannetmiyorum,böyle bir kısıtlama da yok zaten..

Ama ben kendi çalıştığım yerde işçi temsilcilerini ve çalışan temsilcilerini farklı kişilerden seçmenin uygun olacağını düşündüm ve farklı kişileri seçtim..

12. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    yeni kanunda " çalışan temsilcilerinin " özelliği çalışanlar adına işverene öneride bulunma ve işverenden gerekli tedbirlerin alınmasını isteme hakkıdır

13. Hasan Berkman

Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

Çalışanların kendi aralarından seçimle belirlemeleri gerekir diye biliyorum.

14. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    seçimle belirlenebilir ama bu mümkün değilse atamada yapılabilir diyor kanunda... işçiler vardiyalı çalışıyor, seçim her zaman mümkün olmuyor..

15. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben vardiyalarla tek tek toplantı yapıp her birinde seçim yaptırdım. 3 vardiya için 1 er çalışan temsilcisi seçtim ve bundan sonraki kurul toplantılarına katılacaklarını kendilerine bildirdim. Daha önce kurul toplantısına vardiya amirlerini çağırıyordum. Yani sanki onları atama yapmışım gibi oluyordu, fakat kanundaki seçim maddesini görünce böyle bir yolu seçtim. Yedek temsilci seçmedim. Olur da toplantı günü seçilen temsilci işyerinde yoksa, vardiya amirini çağırırım diye düşünüyorum. Tabi bu küçük bir ihtimal. Her bir temsilci 3 ayda bir defa toplantıya katılacak sonuçta.

Selcen ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  16. HüseyinK

HüseyinK TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Doğru biliyorsunuz Hasan bey..Seçimle belirlemek en uygunudur..

Ama ben atama yoluyla fabrika içinde bana göre bu işleri yapacağına inandığım işçilere teklif götürdüm ve kabul edenler arasından son seçimi kendim yaptım..

17. Mert Fatih Kesgin

Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Arkadaşlar yeni çıkan yasalarda işçi kavramı yerine çalışan kavramı kullanılmaktadır. Çıkan karmaşa bence bu yüzden. Kanunda belirtilen temsilciler aynı kişiler. Bir fabrikada türlü çeşit temsilci olmaz. İSG kurulunda 2 tür çalışan temsilcisi bulunmakta. Birisi Seçimle gelen, birisi işveren tarafından görevlendirilen. Seçimle gelen yasanın 20. maddesinde belirtilen temsilcidir. birden çok temsilci olması durumunda temsilcilerin aralarında seçtiği baştemsilci çalışan isg toplantılarında hazır bulunur. Asil üyeler bu şekilde. Fakat; Uzman ve Hekim olarak kurulda tüm temsilcilerin bulunmasını talep edebilirsiniz veya Tüm ustabaşlarının ve şeflerin bulunmasını da talep edebilirsiniz. Bunların hepsi üye olarak kurula katılabilirler. Karar alınırken 7 kişilik kurul oy kullanır. Diğerleri kurulda katılımcı olarak bulunurlar. Fikir beyan ederler. Söylediklerimde yanlışlık var sa düzeltin lütfen. Saygılar...

caoplette bu yazıya teşekkür etti.
  18. İ.Z.Düşüm

İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

Açık oyla seçilen bu çalışan temsilcisi / iş sağlığı ve güvenliği işçi temsilcisi ? / işçi temsilcisi bu seçimleri nasıl belgeleyeceğiz. Bir A4 e şunlar açık oylamayla seçilmiştir mi diyeceğiz? Öyleyse altındaki imzalar kimlerin olacak? Tşkler.

19. İ.Z.Düşüm

İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

Birde sormak istediğim şey kurulun ataması dosyalanmak üzere nasıl belgeleniyor işveren mi atıyor? kurul üyelerinin atama yazısını nasıl bir formatta yazıyor?Teşekkürler!

20. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

İ.Z.Düşüm evet standart Kurul formunuz var ise o forma yazın açık bir şekilde uygulamanın nasıl yapıldığını belirten ve yönetimin ataması gerektiği kişilerin adını yazın ve imzalatın. İmza kısmında iş veren vekilinin adı bulunduğundan o imza attıpğında sorun ortadan kalkar.

İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
  21. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Ekte bir örnek mevcut

Ekli Dosyalar:

erkanersoy ve İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
  22. İ.Z.Düşüm

İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

Siz bu işi bugüne kadar çözmüşünüzdür. İşçi temsilcisini açık oyla seçimi nasıl belgelediniz! Denetimde sorsalar açık oyla seçtiğinizi belgeleyin diye?

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. ÇALIŞAN TEMSİLCİSİ SEÇİMİ

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica